Kötü bir insan mıyım?

Gizli Üye
yoldan geçerken dilenci insanları gördüğümde para verme alışkanlığım yoktur. açıkçası vicdansızlıktan değil ama o insanların gerçek yüzlerini defalarca görüyoruz, çocuklarına bile yaptırıyorlar bunu. birkaç kere arkadaşlarımla dışarı çıktığımda bir-iki arkadaşım ne kadar dilenci gördülerse para vermişlerdi. ben de kendimden utanmıştım bayağı, ne kadar kötü biriyim hiç aklıma da gelmiyor diye. cimri değilim ama zar zor kendime bir şeyleri yettirebiliyorum. kendi paramı kazanacak yaşta da değilim, kıt kanaat bir şeyler işte. haliyle öyle yardım edeyim para dağıtayım mantığıyla büyüyemedim. bir iki kuruş bile değerliydi bizde.
dilenci değil ama bir keresinde caddede otobüs beklerken bir bey gelip elime yasin-i şerif sıkıştırmaya kalktı, bir anda yapınca da korktum. "al, al" dedi ben de regldim abdestim yok alamam dedim meğer zaten parayla satıyormuş. evladı hastaymış onun için satıyormuş. ben de yani öğrenciyim, kendi babam asgari ücretle çalışıyor, devletten burs alarak okuyorum. hayır teşekkürler dememe rağmen 10 dk boyunca satmaya çalıştı. zaten yaşça bayağı küçüğüm, korktum da çok. lütfen gider misiniz dedim en son, meğer o adam her gün herkese bunu yapıyormuş. sonra da kendimi aşırı kötü hissettim, acaba üzerimde ne kadar varsa vermeli miydim diye. kötü bir insan olduğumu düşündüm, böyle şeyleri de çok kafaya takıyorum.
Kötü bir insan mıyım?
2
3
Görüşünü yaz