Psikolojik şiddeti kadınlar mı erkekler mi daha çok uyguluyor?

Psikolojik şiddet denince aklınıza ilk ne geliyor? Psikolojik şiddete maruz kaldınız mı?
Psikolojik şiddeti kadınlar mı erkekler mi daha çok uyguluyor?
Ses tonunun yükselmesi, azarlama ve bağırmayla gerçekleşen sözlü şiddetin dışında, erkek veya kadının birbirlerine sevgi göstermemesi de karşı tarafı duygusal olarak çöküntüye uğratır. Duygusal şiddete maruz kalan insan kendini değersiz ve yetersiz hisseder. Şiddet uygulayan insanın bir özelliği de karşıdakini çok sık eleştirmesidir. Bu da duygusal bir şiddet şeklidir. Böyle insanlar, tenkitlerine karşı çıkıldığında, üstünlüklerine karşı çıkıldığını düşünür.
Duygusal ihmalde bir şiddet çeşididir. Hislere değer vermemek ilgilenmemek şeklinde ortaya çıkar. Sosyal ve maddi ihmaller de vardır. Meselâ insanın, evinin maddi ihtiyaçlarını karşılamaması, geçimini düşünmemesi de bir ihmal ve psikolojik şiddet kapsamındadır.
Kıskançlık da bir duygusal şiddet çeşiidir. İnsan sahip olduğu ve paylaşmak istemediği kişiyi kıskanarak ona acı çektirir; aşırı kontrol ve üzerine titreme ile kıskandığı kimseyi üzer. Böyle kimseler her şeye karışır, karşısındakinin neredeyse ruhunu bile kontrol etmek isterler. Karşısındakinin duyguları ve hissettikleri onlar için önemsizdir. Zaten bu ve bunun gibi şiddet uygulayan ve bu şiddete ses çıkaramayan kişilerin ilişkileri eninde sonunda bir yerden patlak verir. Psikolojik şiddete mariz kalan kişi ya tedaviye muhtaç konuma gelir ya da ona psikolojik şiddet uygulayan kisiden kaçar ilişkiye nokta koyar.
Psikolojik şiddeti kadınlar mı erkekler mi daha çok uyguluyor?
72
47
Görüşünü yaz