Sade bir yaşam için nereden başlamalı?

papatya_masalı
Binlerce kilometrelik bir yolculuk, atılacak tek bir adımla başlar.”
-Lao Tzu
Modern hayatın sunduğu imkanların çokluğu, sürekli bir tercihte bulunma sorumluluğunu da beraberinde getirdi. Seçme özgürlüğünün artmasıyla birlikte mutsuzluğumuz da artmaya başladı. Hızla tükenen ve yenilenmesi gereken pek çok şey için sürekli karar vermesi gereken insanoğlu, çokluk bataklığının içinde çırpındıkça kendini kaybetti.
Evlerde artık hangisi daha çok söyleniyor? Seni seviyorum mu yoksa bunu istiyorum mu?
Esasen hepimizin istediği tek bir şey vardı. Mutlu olmak! Ancak mutluluğun da tükenebilir bir şey olduğunu unuttuk. Modern dünya bizden hiç düşünmeden tüketmemizi isterken, Sade Yaşam Felsefesi bizleri ihtiyaç dışı tüketimden ve nesnenin esiri olmaktan kurtararak hayatımızın dizginlerini elimize almamıza yardımcı olur.
Çağımızda mutlu olmak için hep daha fazla şeye sahip olmamız, tüketmemiz gerektiğine inandırılmış bir zamandayız.
Televizyonda, sosyal medyada sürekli çok karizmatik erkekler ve çok güzel kadınlar görüyoruz. Hepsi marka şeyler giyiyor, çok büyük evlerde oturuyor. Bir çoğumuz onların yaşadığı bu hayatlara asla ulaşamayacağımız için biraz olsun onlara yaklaşmak istiyoruz ve onlara benzeyebilmek için tüketim fitilini ateşliyoruz. Bu sayede mutlu olabileceğimizi zannediyoruz. Bir hafta önce giydiğimiz kıyafet bir hafta sonra demode oluyor. Eskiden kıyafet için yalnızca yazlık-kışlık seçenekleri varken şimdi bir çok döneme göre farklı farklı kıyafetler giymemiz empoze edilmeye çalışlıyor.
İnsanımızın ne istediği reklamlarla, indirimlerle, televizyonla kafasına yerleştirildi ve insan sorgusuzca tüketti, çağın kölesi haline geldi. Köleleşen toplumda daha fazla tüketmek için yarışmalı, daha fazla kazanmalı ve parayı hayatının merkezine koymalıydı. Ve nihayet “Maddepereset” bir toplum oluştu. Bu topluma da mutluluk hayal oldu.
“İnsanlar artık ihtiyaç duyduğu için tüketmiyor, tüketmeye ihtiyaç duyuyor.”
Pek çok şeyi kullanım ömrü dolduğu için değil de modası geçtiği için atıyoruz. Evimizdeki pek çok araç gereç dahi bir moda nesnesine dönüşüyor.
İnsanları sevin ve eşyaları kullanın. Çünkü tam tersi asla işe yaramaz.
Bende artık sade yaşama bir adım attığımı düşünüyorum. Sade yaşama ilgi duyuyordum zaten ondan önce düzenli olmayı daha çok önemseyen ve seven biriydim şimdi sade yaşamı da hayatıma kattım. Ve gerçekten çok mutluluk verici bir şey düzenli olmak, sade yaşamak, sadece ihtiyacın olanlarla yaşamak.. Birçok kıyafetime veda ettim. Hatırası olan eşyalarımında aslında kendi içimde ölümsüzleşebilecegini düşünürek onları da yolcu ettim. Artık hayatıma bir şey alırken on kere düşünüyorum.
Ve sahip olduğum şeyleri azaltmaya ve gerek olmadıkça yeni şeyler almamaya çalışıyorum
Bu alacağım şey bana gerçekten lazım mı? Bu eşyadan bende başka var mı? Bu bana değer katıyor mu?
Gibi bir çok soru soruyorum kendime.
Güncellemeler:
10 gü
Daha az eşya, daha az sorumluluk, daha az harcama getiriyor. Bu sayede daha mutlu olup, daha sağlıklı ilişkiler kurabiliyoruz. Bizi gerçekten neyin mutlu ettiğini anladığımız zaman, başarının o büyük evler, lüks arabalar, o marka kıyafetler
olmadığını anlaya biliyoruz.

Peki ya siz İhtiyaç için mi yoksa zevk için mi alıyorsunuz?

Hayatımızı nasıl sadeleştirebiliriz?
Sade yaşamı isteyenlere, hayatım daha düzenli, sade, temiz olsun diyenlere ne önere bilirsiniz?
10 gü
Daha az eşya, daha az sorumluluk, daha az harcama getiriyor. Bu sayede daha mutlu olup, daha sağlıklı ilişkiler kurabiliyoruz. Bizi gerçekten neyin mutlu ettiğini anladığımız zaman, başarının o büyük evler, lüks arabalar, o marka kıyafetler
olmadığını anlaya biliyoruz.

Peki ya siz İhtiyaç için mi yoksa zevk için mi alıyorsunuz?

Hayatımızı nasıl sadeleştirebiliriz?
Sade yaşamı isteyenlere, hayatım daha düzenli, sade, temiz olsun diyenlere ne önere bilirsiniz?
2
1
Görüşünü yaz