Özgüvensiz ve utangacım, bunu nasıl aşarım?

Merhaba ben Damla lise 4 e gidiyorum ve anaokulundan bu yana yukarıda gördüğünüz problemleri yaşıyorum Yaşadığım sorunlardan birkaçını yazacağım İlk olarak Insanlarla iletişimde aşırı bir zorluk çekiyorum gözlerimi kaçırıyorum diyeceğim şeyi düşünüyorum acaba şunu desem söyle mi der falan diye hobilerimi söylemekten cekiniyorum parmak kaldırmaktan sunum yapmaktan çekiniyorum Mesela bir arkadaş ortamındayız asla ilgi bende olmaz konuşsam bile kimse beni umursamaz hep yanımdaki arkadaşımla konuşurlar ben yokmuşum gibi davranırlar zaten 2 arkadaşım var Bir şey olunca hep ona sorarlar beni umursamazlar bile yabancı ortamlara gelirsek bahsetmeye bile gerek yok yani o kadar rahatsız hissederim ki utancından ölürüm nerdeyse kimseyle göz teması kuramam ne zaman bişey söylesem ya fikrime katılmazlar ya da umursamazlar ve güvenim daha çok kırılır ya da komik birşey söylerim kimse duymaz yanımdaki arkadaşım duyar ve o sesli bir şekilde söyler benim dediğimi herkes onun söylediğini zanneder ve güler kekelerim özellikle erkekler olunca daha fazla utanırım kızlara göre yüzüm domatese dönüyor hatta saçmalıyorum bazen bu yüzden konuşmamayı tercih ediyorum göz temasında zaten sıfırım hakkımı savunamam herkes sıkıcı bulur kimse beni umursamaz olsamda olur olmasamda laf atsalar bir şey diyemem çok dedikodum yapılır sessiz olduğum için konuşmasam dilim yok derler konuşsam senin ağzın var mıydı derler okulda yürürken bile yere bakarım dik duramam. Bir şey deseler hemen alınırım kendimi gerçekten ezik hissediyorum Yani utangaçlığın ve özgüven eksikliğinin zirvesini yaşıyorum yardım edin ortamlara girememekten girdiğim zaman umursanmamaktan bıktım hakkımı savunamamaktan insanları dediği şeyleri takmaktan şöyle der mi diye düşünmekten de bıktım nasıl özgüven kazanıp utangaçlığımı yenebilirim? (Uzun olduğu için üzgünüm ama inanın bu yazı benim dertlerim için çok kısa)
Özgüvensiz ve utangacım, bunu nasıl aşarım?
71
35
Görüşünü yaz