Aşağılık kompleksine girdiniz mi veya olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Aşağılık kompleksi nedir?

Aşağılık kompleksinin tanımını doğru yapmak gerekiyor. Aşağılık kompleksi nedir? Dünyaca ünlü Avusturyalı psikiyatrist Alfred Adler'in buluşu olan aşağılık kompleksi, kişinin kendisini başkalarından daha değersiz, yetersiz, beceriksiz hissetmesine neden olan karmaşaya verilen isimdir. Aşağılık kompleksi nedir sorusunu kısaca bu şekilde cevaplayabiliriz.

Aşağılık kompleksi belirtileri

Peki aşağılık kompleksi belirtileri nelerdir? En çok göze çarpan detay kendini ispat etme çabasıdır. Kişiler kendilerini sürekli hem başkalarına hem de kendilerine ispat etme çabası içindedirler. Kendinde olduğunu düşündüğü yetersizliği telafi etmek için olağanüstü çaba harcar. Bunun en büyük sebebi çocukluk çağında geçirilen dönemle alakalıdır. Çocukluk çağında kendini yetersiz bulma eğiliminde olan bir kişi bu eğilimini örtbas etmek için aşağılık kompleksini devreye sokmuştur.

Aşağılık kompleksi nasıl anlaşılır?

Aşağılık kompleksine sahip olan insanları nasıl tanıyabiliriz? İlk dikkat çeken davranış eleştiriye yönelik aşırı tahammülsüzlüktür. Sürekli övülme ihtiyacı duyan ve kendilerinden bahsedilmesini isteyen bu kişiler başkalarıyla kıyas halindedirler. Yani sürekli başkaları tarafından onaylanmak isteyen ve daha da önemlisi başkaları tarafından onaylanma ihtiyacı duyan bu kişiler her şeyi karşılaştırma yoluyla anlamaya çalışmaktadırlar. Bu da oldukları kişi ile olmak istedikleri kişi arasındaki uçurumu hem anlatmakta hem de aşağılık kompleksinin en önemli belirtileri arasında yer almaktadır.

Aşağılık kompleksi nasıl yenilir?

Aşağılık kompleksi her şeyden önce bir psikolojik rahatısızlıktır. Kişinin kendisinin eksik hisetmesi ve hayatını bu şekilde zorlaştırması aşağılık kompleksinin üzerine gidilmesini ve atlatılmasını önemli kılar. Aşağılık kompleksinin yenilmesi ve aşılması için en önemli şey öncelikle böyle bir probleminizin olduğunu fark etmektir. Her insan kusurlarıyla vardır ve kimse mükemmel değildir. Aşağılık kompleksine sahip olan bireyleri
Aşağılık kompleksine girdiniz mi veya olduğunuzu düşünüyor musunuz?
Aşağılık kompleksine girdiniz mi veya olduğunuzu düşünüyor musunuz?
4
3
Görüşünü yaz