Dünyanın; hayatın, gerçek olmadığı ihtimali var mıdır sizce?

Düşünsenize; bir gün geliyor ve hissetmiş olduğumuz onca hengame, onca kargaşa kavga ve gürültü, onca beklenti, onca heves ve devamında onca elde ettiklerimizin hiçbir hissiyatı kalmamış üzerimizde. Bedenin getirdikleri yahut götürdüklerinin ötesinde başka bir alemin hissi ile uyanıyoruz; sonra sahip olduğumuz tüm zerrelerce irkilerek aslında '' uyandığımızı '' fark ediyoruz ve hayata, dünyaya dair ne varsa tamamının bir hülya; bir rüya olduğunu görüyoruz.

Geride kalanlar var; bekleyenler, sevenler, sevilenler, maddeye tamah edip yıllarını yığınağa verenler, maddeyi boş verip günü birlik geçinenler yahut her şeyi ciddiye alanlar ya da almayanlar...
Hiçbir şey kalmamış; bir tek menfaat, bir tek çıkar, bir tek hesap kitap yahut elde kalan kalmamış.
Uyandık ve hakiki yaşam oracıkta başlıyor...''Ben bu mülke kıldım cevlân,
Yedi kere urdum seyrân.
Ah Muhammed nurunu gördüm,
Benim de mekânım anda.

Yunus çün bu fikre daldı,
Hep cihanı arda saldı,
Ah vallahi hoş lezzet aldı,
Tatmıştır damağım anda.''

Ben asla zamanın hep aynı hızda aktığına inanmadım, ben asla dünyanın yahut hayatın kesinlikle '' gerçek '' olabileceğine de inanmadım. Olur ya, belki de bir hülyadayızdır; bu hülyanın neresinde neler yapıyoruz düşüncesi ise vaktimin hatrı sayılır kısmını lezzetle geçirmeme sebebiyet veriyor...

Selametle, hayırlı bayramlar.
Dünyanın; hayatın, gerçek olmadığı ihtimali var mıdır sizce?
4
2
Görüşünü yaz