Ölsem de yapmam diyeceğiniz şey nedir? Kibirli insanları nasıl tanırsınız?

Bazı insanlar öyle kin ve nefret doludur ki varlığını kat'i surette bilseler dahi kibirlerinden ödün vermeyip ona inanmazlar. İnkâr ederler.

Buna enaniyet denir.
ENANİYET: (Enâniyyet) Benlik. Kendine güvenmek, gurur. Hodbinlik. Sadece kendine taraftarlık. Her yaptığı işi kendinden bilmek.

Sual: Niçin Cenab-ı Hakk'ın sıfât ve esmâsının mârifeti, enaniyete bağlıdır?

Elcevab: Çünki mutlak ve muhit bir şey'in hududu ve nihayeti olmadığı için, ona bir şekil verilmez ve üstüne bir suret ve bir taayyün vermek için hükmedilmez, mahiyeti ne olduğu anlaşılmaz. Meselâ: Zulmetsiz daimî bir ziya, bilinmez ve hissedilmez. Ne vakit hakiki veya vehmî bir karanlık ile bir hat çekilse, o vakit bilinir. İşte Cenab-ı Hakk'ın, ilim ve kudret, Hakîm ve Rahim gibi sıfât ve esmâsı; muhit, hudutsuz, şeriksiz olduğu için onlara hükmedilmez ve ne oldukları bilinmez ve hissolunmaz. Öyle ise, hakiki nihayet ve hadleri olmadığından farazî ve vehmî bir haddi çizmek lâzım geliyor. Onu da enaniyet yapar. Kendinde bir rububiyyet-i mevhume, bir mâlikiyet, bir kudret, bir ilim tasavvur eder; bir had çizer. Onun ile muhit sıfatlara bir hadd-i mevhum vaz'eder. "Buraya kadar benim, ondan sonra O'nundur" diye bir taksimat yapar. Kendindeki ölçücükler ile, onların mahiyetini yavaş yavaş anlar.

Velhasıl; Enaniyet yani benlik hem Allâh'ın Esmalarının anahtarı olduğu gibi hem de insanı zelil eden bir sukut (düşmek) bileti olabilir...

#Vesselâm
Güncellemeler:
Meselâ: Daire-i mülkünde mevhum rububiyetiyle, daire-i mümkinatta Hâlikının rububiyyetini anlar ve zâhirî mâlikiyyetiyle, Hâlıkının hakiki mâlikiyyetini fehmeder ve "Bu haneye mâlik olduğum gibi, Hâlık da şu kâinatın malikidir." der ve cüz'i ilmiyle O'nun ilmini fehmeder ve kesbî san'atçığıyla O Sâni-i Zülcelâl'in ibdâ-i san'atını anlar. Meselâ: "Ben şu evi nasıl yaptım ve tanzim ettim. Öyle de şu dünya hanesini birisi yapmış ve tanzim etmiş" der.
Ve hâkezâ... Bütün sıfât ve şuunat-ı İlâhiyyeyi bir derece bildirecek, gösterecek binler esrarlı ahval ve sıfât ve hissiyat, enede münderiçtir.
#Sözler

Yazının devamını paylaşamadım.
Fakat dileyenler söyleyebilir. Paylaşırım.

0|1
82

En İyi Kız Görüşü

• Birşeyi yapmam diyorsa bir insan o anda bir şeytan görevlendirilyormuş o insanin yapmam dediğini yaptırana kadar o şeytan hiç rahat vermiyormuş o yüzden de birşey yapmam dememeli büyük konuşmaktan korusun bizi Allah.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Hayat bu insana ölse yapmayacağı şeyleri yaptırır. Ne söylesem enaniyetlik olur.🙂

1|1
    0|0

Benzer Sorular

Senin görüşün var mı?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

71
  • Asla yapmam dediğin ne varsa başına gelir insanın. "Asla, asla deme" bu cümleyi çok severim.
    Kibirli insan bir şey yapmasa bile mimikleriyle kendini belli ediyor. Öyle insanlardan olmamak duâsıyla.

0|1
    0|0
  • Hayatın ne getireceği bilinmez büyük konuşmamak lazım. Kibirli insanlarıda biraz aramızda muhabbet olduktan sonra fark ediyorum

0|1
    0|0
  • Büyük konuşmamak lazım. İnsan çok büyük konuşunca başına gelebiliyor çünkü. En iyisi susmak

1|1
    0|0
  • büyük konuşmak istemiyorum bu konularda en iyisi birşey dememek

2|1
    0|0
  • Zina.

2|4
    0|0
  • Hiç bir şey

0|1
    0|0
  • Büyük konuşmamayı öğrendim.