Yeni Hayat Felsefesi Minimalizm

Spiritüel Danışman / Eğitmen, Spirütel Yaşam
Yeni Hayat Felsefesi Minimalizm

Minimalizm kavramı ilk olarak 1960'lı yıllarda resim ve müzik sanatında ortaya çıkmıştır. sonrasında daha çok genişleyerek bir yaşam felsefesi haline gelmiştir.

Minimalizmde sadelik ve nesnellik ön plandadır.

Minimalist insan!

Yeni Hayat Felsefesi Minimalizm

Minimalist insan evinde sadece az eşya ile yaşayabilen insan değil aynı zamanda; Hayatında, fikirlerinde, sosyal çevresinde, iş hayatında da sadelikten ve nesnelliğin ona dayattığı açgözlü, tüketici ve stoklayıcı rolünden çıkması demektir.


Hayatımızdaki fazlalıklardan kurtularak, düşüncede, hayatın doğal akışında var olan mutluluğu hafiflik hissini yaşayabilmek ve bunu idame ettirebilmektir minimalizm.
Son dönem bu kavram üzerinden yapılan tüketimden uzak kalma ve ihtiyacın olmayana sahip olmama ve elindeki ile mutlu olan yetin yorumu, felsefe olarak benimsenecek bir yaşam tarzının tarifi için yeterli değildir.


Minimalizm hayatın bir bütünü halinde düşünülmeli ve ona göre yaşam tarzı haline getirilmelidir.

Az eşyanız var diye minimalist olmazsınız, size ait ve yaşamsal olarak hayatınızı kolaylaştıran ve daha fazlasına sahip olmanın gereksiz olduğunu düşündüğünüz anda aslen kavramın tam olarak ana fikrini de anlamaya başlamış olursunuz.

Yaşam alanında sadelik

Yeni Hayat Felsefesi Minimalizm


Yaşam alanımız yani evimiz, içinde huzurlu olmamız gereken sığınağımız. Evinizi detaylı olarak inceleyin. etrafınızda aslen ihtiyacınız olmayan, olmasa yokluğunu bile farketmeyeceğiniz neler var?


Çekmecelerinizin içine bakın, dolaplarınızı kontrol edin. İhtiyacınızdan çok daha fazlasını stoklamışsınız değil mi?


Çünkü insanoğlu yaratılış gereği ve genlerimizden gelen kodlarla stok yapmaya yatkındır. ’Olsun alalım dursun kenarda, lazım olur’ dediğimiz bir sürü ıvır zıvırla doldururuz heryeri. Ve böylece evimizin içinde bir sirkülasyon yaratması gereken enerjinin önüne bir sürü blok, engel koyarak akışını engelleriz. Sonrasında kendi evinizde kendinizi rahat hissetmediğiniz, sanki bir ağırlık hissettiğiniz anlar yaşarsınız.


Unutmayın her şey enerjidir. Enerji önünde engeller olmadan düzenli bir akış halinde olursa oluşan pozitif ve dengeli frekans bizi iyi hissettirir. Dolayısıyla akışın kesilmesi, frekansın düşmesine ve mekan içinde bulunan enerjinin hareketsiz ve bir yerden sonra bu hareketsiz enerjinin negatife dönmesine sebep olur.

Yeni Hayat Felsefesi Minimalizm


Yaşam alanımızda başlangıcı nasıl yapabiliriz peki? Öncelikle stok yaptığınız bu nesnelerden ayrılabilmek kolay olmayacaktır çünkü bulundukları yerde yarattıkları enerjiye alışmış durumdasınız. Duygusal olarak bağlı olduğumuz bazı nesneler olabilir ya da sizce çok lüzumlu gördüğünüz.


En kolay alışmanızı sağlayacak yöntem her gün evinizden bir eşyayı çıkarmaktır. Bunu yaparken bölümlere ayırmaya dikkat edin.


Diyelim ki giysi dolabınızdan başladınız. Kıyafetleriniz içinde hiç giyinmediğiniz, kenarda duran, belki kilo verince giyerim dediklerinizi ayırın...Eğer başkalarına verebilme şansınız varsa bu daha da şahane, böylece başka birinin ihtiyacını da karşılamış olursunuz. Dolabınızdan çıkarmaya karar verdiğiniz eşyaları dolapta tutmayın çıkarıp paketleyin ve bunları hemen olmak şartıyla evinizden çıkarın.


Sonrasında başka bir alana geçin. Her gün bir ya da birkaç eşya çıkarmaya başladığınız zaman bu alanlardaki enerji akışının değişmeye başladığının farkına varacaksınız. Kendinizi 90 günlük süreçten sonra daha hafif, daha enerjik ve rahatlamış hissedeceksiniz. Çünkü artık kilitlediğiniz, yolunu blokladığınız enerji akışına devam edecek. Hatta yeni ve tazelenmiş olarak.


Yaşam alanlarınızda bitkiler sizin ve mekan enerjisi için çok yararlıdır. Bitkilerin kendilerine ait biyoenerjileri vardır ve her bitkinin kendine ait bir şifa gücü. Mümkünse evinizde devamlı olarak zaman geçirdiğiniz odanızda bir bitki edinin.

Ev dekorasyonuyla ilgili olarak; Feng shui tarzından yararlanabilirsiniz, doğal ışık alabileceğiniz pencere kenarlarında oturma alanı yaratabilirsiniz. Mümkünse yatak odanızda yatağınızın tam karşısında ayna olmamasına dikkat edin; aynayı iki katı yansıtan bir araç olarak düşünün. Bu zaman zaman rahatsızlık yaratabilir.

Aksesuar olarak mumlar, tütsüler, buhurdanlıklar edinebilirsiniz ve kesinlikle kullanacaksanız bunları evinize alın ya da bu aksesuarlarınız varsa kenarda süs olarak durmasını değil işlevi doğrultusunda kullanın. Çünkü görevi bu ve kullandığınızda bu nesneye ekstra bir enerji yüklemiş olursunuz.

Yeni Hayat Felsefesi Minimalizm


Şunu düşünmenizi istiyorum ihtiyacınız olmayan her şey sizi şifalandıracak, iyi hissettirecek, harekete geçirecek enerjinin önüne engel koyar.


Minimalist olmak demek az eşya ile yaşayabilmek değil, ihtiyacınız olmayan nesneleri, insanları, düşünceleri hayatınızdan çıkararak kendinize ve enerjinize alan açarak yeni bir yaşam tarzı yaratmaktır.

Yeni Hayat Felsefesi Minimalizm
31
19
Görüşünü yaz
19Kız Görüşü
31Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşleri

 • niceness
  Belki lazım olur diye kıyıda köşede tutulan eşyalar o kadar rahatsız edici ki. Kullanmayacağını, kullanılmayacak kadar kullanışsız olduğunu biliyoruzdur ama yine de dursun şimdilik, sonra belki kullanırız mantığıyla saklıyoruz. Ben eşya kalabalığından hoşlanmıyorum. Nasıl ki az insan, çok huzur diyorduk. Şimdi de az eşya, çok huzur diyebiliriz.
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
 • xBORDOx
  Sade ve gerekliden yanayım evimde öyle gereksiz ve gösterisli hic bir seyim yok her yaz kis dolabimdan mutlaka verilcekleri cikaririm cekmecelerimi her ay düzenlerim gereksiz gördüklerimi atar ya da veririm az esyanin iside az olur
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1731
 • tuba-sueda
  #SelamGençlik ⭐🍀☀️🌻🐝
  Zaten zorla minimalist bir düzene itekleniyor dünya. Bir yangından kaçarken yanımıza sadece en mühim varlıklarımızı alırız çünkü. İnsanlar senelerce dengesizce aşırı tüketirken hakları yenilen tarafın ahları alındı ve şimdi dünya topluca bir kaos yaşıyor!!! İnsanın içinde vicdan azabı varken minimalist olmak tek çare gibi. Merhametten yoksun yılların bedeli bu, net!!! #SunIsUp #Amazing #TubaSueda ⭐🍀☀️🌻🐝
  Sevdim 1 Kişi
 • SwordOfDemocles
  Minimalizm yeni bir şey değil ki. Sinop’lu ünlü filozof Diyojen dğnyada minimalist yaşam felsefesinin öncüsü olarak bilinir.
  SevdimYardımcı 2 Kişi
 • IAmarPresterAen
  Çok iyi anlatım emeğinize sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • fantastikadamm
  Emeğinize sağlık. Özellikle bizim toplumumuzda özümsenmesi ve benimsenmesi gereken bir kavram. Ancak bugünkü koşullarda zor görünüyor maalesef...
  SevdimYardımcı 2 Kişi
 • maya__
  Çevremde oyle kişiler keşke olsa 🙂 bende çok sadelikten yanayım hem hayatimda hem evimde hemde çevre ve sosyal Çevremde
  Sevdim 2 Kişi
 • Crosdresser
  Kendimi şehir hayatından uzaklaştırarak ilk adımı attım ve yıllar geçtikçe bir ćok eski alışkanlığını bırakarak Minimalist yaşamayı başarabilir.
  Sevdim 1 Kişi
 • SevmekGuzel007
  Bizim ülkemizde zor! Öncelikle katılıyorum ve ben katılsam da Ayşeler almış bizde alalım ve benim ondan neyim eksik mantıklı bir toplumda yaşıyoruz 🙂
  Sevdim 1 Kişi
 • AşkınMasalı
  Kesinliklr haklisiniz o kadar luzumsuz esya ve insan biriktirmisiz tek. Tek kurtulmaya baslayinca muthis rahatliyirsunuz ve evet enerji yukselip isler yiluna giriyor gizel bi anlatim olmus tesekkur ederim bir kez daha isik oldunuz
  Sevdim 1 Kişi
 • ROMEO021
  benim hayat felsefem yanlız yaşamak ve çalışmak bu kadar
  Eğlenceli 1 Kişi
 • gunseinoglumami
  bence azakanaatizm olması lazım. çünkü çokubulizm diye bir akım yok
  Eğlenceli 1 Kişi
 • FunnySunny
  En iyisi gereksiz kalabalığın her türlüsü insanı yoruyor. Yaşasın minimalizm.
  Sevdim 1 Kişi
 • Need4Read
  Hocam merhaba!

  Emeğinize sağlık, yine çok iyi bir içerik olmuş. Minimalizm kavramı ile ilk defa Hermann Hesse'nin Siddhartha kitabını okurken tanıştım. Bunda kitabın içeriğindeki Budizm felsefesinin de payı vardı elbette. Onun çok daha öncesinde Çocuklar Duymasın dizisinin en eski bölümlerinde Feng Shui felsefesi biraz da komedi içerikli olarak oldukça başarılı şekilde işlenmişti. Minimalizmi nesneler üzerinden değerlendirmek hatalı bir bakış açısına yol açabilir, asıl kilit nokta insanın kendi zihnindeki gereksiz ne varsa onlardan kurtulabilmesidir bence.
  Sevdim 1 Kişi
 • Arteka12
  Türkiyede artık çoğunluk minimalist yaşıyor farkında mısınız?
  Yardımcı 1 Kişi
 • biradetmehmet
  1400 yıl önce İslamiyet'in anlattığı yaşam tarzı aşırıya kaçmamak tasarruflu davranmak ölçülü olmak bugün karşınızda minimalizm diye çıkmış
  Yardımcı 1 Kişi
 • Alparslan006
  Minimalizm mükemmel bir felsefi bakış açısı sade basit ve rahat bir hayat ideolojisini yansıtan düşünce biçimi mükemmel bence hep bu yönde olmalı evi doldurmaya çalışan kesim gibi değil de
  Sevdim 1 Kişi
 • BartoRomeo
  Ne kral ol ne paşa pich ol hayatını yaşa
  Al sana felsefe
  Eğlenceli 1 Kişi
 • 48kumsal48
  Keşke herkesin düşüncesi bu olsa ama zor sadece Türk insanında yok bu
 • TheRojjj
  Sadelik beni mutlu ediyor gerçekten yormuyor. Minimalizm her alanda lazim her şeyin abarti olani gerçekten zarar bir tek bunu biliyorum.
  Sevdim 1 Kişi
  • her şey minik olacak, iyi düşün😆😆😆

  • TheRojjj

   Yeter bana napim esyanin aşırı büyüğünü abartısıni

  • her şey diyorum😆😆😆😆😆😆

 • Pilogik
  Minimalist yaşamayı hep istemişimdir ama bir türlü beceremiyorum
  Sevdim 1 Kişi
 • Nrsyh
  Teşekkür @Neslihan Yılmaz ellerinize sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • Daha Fazla (28)
YÜKLENİYOR...