Başarının Sırrı: İnanmak

_1melese_

Merhaba çikolatalarım,

Umarım iyisinizdir. Bencemde sizlerle başarıya giden yolda bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Gerçekleştirmek istediğimiz ideallerin aslında inanmak ile olan bağını hatırlamamız gerekiyor.

👍🎯
👍🎯

Sen neye hazırsan, o da senin için hazırdır.

1. Kararlı olun, kendinize İnanın.

Kendine güven, başarabilirsin.
Kendine güven, başarabilirsin.

Hayatta hep bir şeylerde sınavlar oluyoruz. Tabi bazen bunlar büyük oranda etki yaratabilceğini düşündüğümüz için strese girip kalan konuların yetişmeyeceği ya da hiçbir şey halledemeyeceğimiz gibi bir hissiyat ile baş başa kalıyoruz.

Ancak başarmak için karşınızda her ne engel olursa olsun öncelikle kendinize inanmalısınız. İçinden çıkılmaz halde sorunlarım var diyerek pes etmek bizlere yakışmaz. Olumlu düşünün. Kendinize inanın, her ne olursa olsun içinizden " ben bunu başaracağım " diyebilirsin. İnanmak, başarının yarısıdır. Genel anlamda başarılı bir birey sayılabilmeniz için öncelikle sizin kendinize olan inancınız tam olmalı. Hani derler ya : "insan kendi doktorudur" diye gerçekten öyle. Bu hayatta çok yorgun, bitkin, çaresiz hissettiğinizde isterseniz en büyük güç size yardım etsin kendinize olan inancınız ve bu bilinç olmadıkça olmaz.

2. Dinamizm önemli gençler

Her ne olursa bağlan hayata.
Her ne olursa bağlan hayata.

Aslında ders çalışıp son noktada bırakanlar ya da bir türlü masanın başına geçip ders modunu yakalayamayanlar, biz ne dedik! Kendinize olan inancınız tam olmalı. Sonrasında biraz enerjik olun gençler. Çok can sıkıcı olaylar yaşamış ya da yaşıyor olabilirsiniz ama şöyle bi güzel karelerden bakın hayata. Toparlayın kendinizi. Mayışık moddan çıkın. Ve derslere yoğunlaşmayı deneyin.

3. Çözüm kaynaklı ilerleyin.

Nerede hata yapıyorsanız tespit edip çözüm yolları düşünün.
Nerede hata yapıyorsanız tespit edip çözüm yolları düşünün.

Başarmak istediğinizden eminsiniz. Ancak başaramadığınız noktalar oluyor. Bazen farkında olarak bazen dikkatsizlik dahilinde hatalar yapabiliyoruz. Bu noktada ne yapmalı? Arkadaşlar, zaten başarılı olduğunuz noktaya sürekli çalışıp hata yaptığınız derse ya da konuya çalışmadığınızda en büyük hatayı yapmış oluyorsunuz ve sürekli aynı noktada takılı kalıyorsunuz.

Yapmanız gereken hata yaptığınız noktaları güzelce tespit edip sorun kaynaklı ilerlemek ve sorununuza özel bir şekilde yöntemler aramak olmalı. Örneğin bilgi sorularını yapabiliyor fakat yorum gerektiren sorularda hatalarınız çıkıyorsa sınavınız öncesinde düzenli yorum soruları çözerek tam anlamı ile başarı elde etmeniz mümkün. Ya da tam tersi şekilde yani bilgi sorularını yapamıyorsanız öğrenmeye dayalı ilerlemek gibi yöntemlerle ilerleme söz konusu olur.

4. Çalışacağınız süreyi ertelemeyin.

Çok fazla ertelemek kendinizi kandırmaktır.
Çok fazla ertelemek kendinizi kandırmaktır.

"Tamam 5 dakika sonra kalkarım, 30 geçe olsun halledeceğim" gibi söylemlerle çalışacağınız süreyi ertelememeyi deneyin. Belki aşırı sorumluluk sahibi olabilirsiniz belki de yalnızca o an canınız istemiyordur. Ancak çalıştığınız takdirde kazanabileceğiniz başarının size getirilerini hatırlayın. İdeallerimizi yalnızca hayallemek ile olmaz.

"Ben ertelesemde sonunda çalışıyorum" diyen KScanlar, tabi arada molalarınız olması çok doğal. Demek istediğim şey 7/ 24 çalışma yapmak değil. Fakat mola verdiğinizde ders çalışma süresiniz fazla ertelemeye başladığınızda birazda kendinizi kandırma durumuna gitmiş bulunuyorsunuz.

5. Eleştirileri duymamaya çalışın.

Eleştiriler, bizi yıldıramaz.
Eleştiriler, bizi yıldıramaz.

İster bir sınav için olsun ister bir başka konu. Hayatta hep bir karar alırken karşımıza çıkan eleştiriler. Bazen en değer verdiğiniz insanlar bile sizi çok ağır bir şekilde eleştirebilir. Kendinizi çaresiz hissetmenize neden olabilirler. Ya da kendinize çok güvenseniz bile modunuzu düşmesine neden olurlar.

Ancak düşünmeniz gereken güzelliklerde var. Öncelikle verdiğiniz kararlar, sizin kararınız. Yani şu an alıcağınız bir karar olmasada hayatınızın başrolü size ait. Hayat yolunda hep bir karar alırken eleştirilerilere tutuluruz bunlar bazen az bazen çok ya da yakın çevremizden olabilir. Ama bizler ne demiştik ? Başarının sırrı : İnanmak. Siz kendinize inanın ve sizi etkileyen olumusuz düşünceleri duymayın, kötü düşünceleri unutup hayata sıkı sıkı sarılmayı deneyin. Siz ne kadar olumlu düşünmek için kendinizi enerjik kılmayı denerseniz o kadar başarıya yakın olursunuz.

6. Pes etmeyin.

Başarabilirsiniz.🎯
Başarabilirsiniz.🎯

Yöntemlerle ilerledikten ve bu bencemde bahsettiklerim ile başarının imkansız olduğu söylenemez. Zorlukları içinden çıkılmaz konular olarak görmek yerine umutlu olmanın faydalarından bahsettik. Yüzünüzdeki gülümseme hiç eksik olmasın. Başarılar diliyorum. Bir başka bencede görüşmek üzere.. 🌸

Başarının Sırrı: İnanmak
50 Görüş