40 Zengin Renk Seçeneğinden Biri Mutlaka #İstediğinRenk
Kapat

Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir?

Dijital dünya bizlere çok büyük kolaylıklar sağlasa da kimi zaman istemediğimiz durumlar ile karşılaşabiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de virüs, format ya da dalgınlıkla silinen belgelerimiz.

Gerek bilgisayarda gerekse de telefonda silinen dosyaları geri getirmek için yapabileceğiniz bazı aşamalar bulunuyor. Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme kolay olsa da shift+delete ile belgelerinizi komple sildiyseniz biraz uğraşmanız gerekebilir. Ancak sihirbaz gibi çalışan bazı programlar kaybettiğiniz fotoğraf ya da dosyalarınıza kavuşmanızı sağlıyor.
silinen dosyalar nasıl geri getirilir
silinen dosyalar nasıl geri getirilir

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Üzerinde çalıştığınız bir belgeyi ya da hazırladığınız sunumu yanlışlıkla silmeniz bilgisayarda yapabileceğiniz olası hareketlerden biridir. Elinizin delete tuşuna gitmesi ya da sağ klik ile yeniden adlandır yaparken sil tuşuna basmak hepimizin başına gelmiştir.
Geri dönüşüm kutusundan geri getirme
Geri dönüşüm kutusundan geri getirme
Belge ya da fotoğraflarınızı geri dönüşüm kutusuna yolladıysanız geri döndürmeniz silmeniz kadar kolay. Geri dönüşüm kutusuna girerek sildiğiniz dosyanın üzerine sağ klik yapın. Daha sonrasında karşınıza çıkan sekmelerden geri yükle seçeneğini seçin. Dosyanızı hangi klasörden sildiyseniz tekrardan aynı klasöre geri geldiğini göreceksin. Böylelikle silinen dosyaları geri getirme işlemi program kullanmadan basit bir şekilde yapılmış olacaktır.

Silinen Dosyaları Yedekten Geri Yükleyebilir Miyiz?

Windows’un yedekleme özelliğini kullanıyorsanız silinen veya kayıp dosyalarınıza erişim sağlayabilirsiniz.
  • Yedekten geri yüklemek için başlangıç düğmesine tıklayın.
  • Denetim masası, sistem ve bakım, yedekleme ve geri yükleme sekmelerinde sırası ile ilerleyin.
  • Dosyalarımı geri yükle seçeneğini seçtikten sonra karşınıza sizi yönlendirecek aşamalar çıkacaktır. Bu aşamalar sonrasında sildiğiniz ya da kaybettiğiniz verilerinize güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarda Silinen Dosyaları Geri Getirme Mümkün Mü?

Geri dönüşüm kutunuzu boşaltıysanız bile silinen dosyaları geri getirme programı ile verilerinizi kurtarmak için şansınız oldukça yüksek. Ancak öncelikle bilmeniz gereken bir şey var. Silme işlemeni gerçekleştirdikten sonra bilgisayarınızda herhangi bir işlem yapmamanız.

Windows ve MacOS işletim sistemleri aslında bu konuda sizlere kolaylık sağlıyor. Geri dönüşüm kutusundan verilerinizi silseniz bile bu veriler sabit diskte kalmaya devam ediyor. Kalıcı olarak silinmeyen bu dosyalar, üzerine herhangi bir işlem yapılana kadar kurtarılmayı bekliyor. Şöyle de düşünebilirsiniz: Eskiden kasetlerin üzerine tekrardan kayıt yapardık ve kaydettikçe kasetteki diğer şarkılar silinirdi. Bilgisayarınızın çalışma mantığı da aynı bu şekilde ilerliyor.

Silinen Dosyaları Geri Getirme Programı İşe Yarıyor mu?

Sizin en büyük kurtarıcınız belki de bu programlar olabilir. Ve tabii ki sorunuzun cevabı oldukça işe yarıyor.

Google’da silinen programları geri getirme programı Türkçe ücretsiz olarak arama yaptığınızda karşınıza birçok program çıkar. Bu programlar arasından seçim yaparken anlaşılır ve basit arayüze sahip olması bizim için önemlidir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz programlar ile çok kısa sürede verilerinize ulaşmanız mümkün. Peki hangi programı seçmeniz gerekiyor?

Ücretli ve Ücretsiz Silinen Dosyaları Geri Getirme Programları Nelerdir?

EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı en iyi silinen dosyaları geri getirme programı olarak biliniyor. Programı bilgisayarınıza kurduktan sonra karşınıza çıkan ekrandan kaybolan verilerinizin klasörünü ve tekrardan yüklenmesinde kullanılacak olan klasörü seçin.

Tarama işleminizi başlattıktan sonra kurtarmak istediğiniz klasörü seçip kurtar butonuna basarak kısa sürede silinen verilerinize kavuşabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken önemli nokta geri getirdiğiniz verilerinizi silinen sürücüye kaydetmemeniz. Kurtarma sırasında o dosyanın üzerine tekrardan yazdırabilir ve böylelikle verilerinizin bir kısmını kalıcı olarak kaybedebilirsiniz.Disk Drill ise popüler olan bir diğer program. Mac işletim sistemi için kullanılan bir uygulama olsa da Disk Drill artık Windows bilgisayarlar için de kullanılır hale geldi. Çeşitli dosya formatlarını kurtarabileceğiniz bu programın yanı sıra Recuva, TestDisk ise ücretsiz diğer uygulamalar arasında bulunuyor.

Hafıza Kartı ve Hard Diskte Silinen Veriler Nasıl Geri Getirilir?

Yukarıda bahsedilen uygulamalar sadece bilgisayarınız değil flashtan silinen dosyaları geri getirme için de kullanılabilmektedir. Çektiğiniz fotoğraflar SD kartta ise ve siz yanlışlıkla biçimlendir yaptıysanız ya da hard diskinize virüs bulaştıysa ve dosyalarınız bir anda yok olduysa programları indirerek aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Kısacası silme hatasını nerede yaparsanız yapın ücretsiz bu programlar ile hatanızı telafi etmeniz mümkün.

Telefondan Silinen Dosyaları Geri Getirme İşlemi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hayatımızın hemen hemen her dakikasında yer alan akıllı telefonlarda hata yapma oranımız da oldukça yüksek oluyor. Eğer telefonunuzdaki galeri arşivini düzenli olarak harici bir diske kaydediyorsanız herhangi bir virüs ya da sorunda eski fotoğraflarınızın saklandığını bilerek rahat olabilirsiniz. Ancak buna vaktiniz yoksa ya da bulut sistemi ile galerinizi yedeklemiyorsanız kurtarma işlemi için hazır olun.

Dokunmalı telefonların azizliğine uğrarken yanlış bir yere bastığınızda fotoğraf ya da videolarınızı geri getirebilirsiniz. Galeriden sildiğiniz belgeleriniz öncelikle çöp kutusuna gider. Telefonların ayarlarına bağlı olarak bazı telefonlarda bu fotoğraflar 60 güne kadar saklanır. Eğer yeni sildiyseniz ve fotoğraflarınızı geri almak istiyorsanız geri çöp kutusundan yüklemek istediğiniz fotoğraf ya da videonuzu seçebilirsiniz.

Fotoğraflarınız çöp kutusunda yoksa ya da belgelerinizi direkt olarak sildiyseniz bu aşamada ek bir programa ihtiyaç duyacaksınız. Program ile veri kurtarma işlemini iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İlki bilgisayarda silinen dosyaları geri getirme aşamaları ile aynı. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayarak indirdiğiniz programlar ile telefonunuzdaki verilerden kurtarmak istediklerinizi seçebilirsiniz.

Android Telefonlarda Kullanabilecek Silinen Dosyaları Geri Getirme Programı Hangisidir?

Bir diğer seçeneğiniz de telefonunuza indireceğiniz programlardır. Android silinen dosyaları geri getirme işlemi için Play Store’dan DiskDigger programını indirebilirsiniz. Kurulum aşamasında uygulama sizden medya ve dosyalara erişim izni isteyecektir. Sildiğiniz dosyaları geri kazanmak için erişim iznine onay vermelisiniz. Bu onaydan sonra Temel fotoğraf taraması sekmesine de tamam derseniz silinen dosyalar arasında tarama başlayacaktır. Kurtarılan verileri telefonunuza tekrar kaydedebileceğiniz gibi isterseniz e-posta yoluyla farklı bir ortama da yollayabilirsiniz.
DiskDigger
DiskDigger
Samsung, HTC, Sony, Huawei, LG ve Motorola gibi Android işletim sistemli telefonlarda silinen dosyaları geri getirme programlarından biri de FonePaw. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayarak kolay bir arayüz ile istediğiniz verileri geri almanız mümkün. FonePaw’i güvenilir yapan bir diğer sebep de kişisel verilerinizi kullanmamasıdır.

iOs (iPhone) İçin Hangi Silinen Dosyaları Geri Yükleme Programını Kullanabiliriz?

iOS işletim sistemi cihazlı telefon kullanan kişiler için de silinen dosyaları geri getirme oldukça kolay. İster siz yanlışlıkla silin isterseniz işletim sisteminin yazılımsal hatalarından biri yüzünden tüm verileriniz silinsin geri almanız için iPhone Data Recovery programına sahip olmalısınız.

Ücretsiz olarak da indirebileceğiniz bu program ile fotoğraf, video, not, hatırlatıcı, takvim, mesajlar gibi birçok veriyi kurtarabilirsiniz. Windows ya da Mac bilgisayarınız ile bağlantı kurarak kullanabileceğiniz bu program ile kurtarma düğmesine bastığınızda verileriniz arasında arama başlıyor ve size verilerinizi nasıl kaybettiğinizi soruyor. Seçenekler arasından yapılan yanlışı seçip, aramayı devam ettirebilirsiniz. Daha sonrasında kurtarmak istediğiniz verileri seçip geri yükleyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.Tüm bu işlemler ile uğraşmak ya da bazı verilerinizin silinme riskini göze almak istemiyorsanız sizin için önemli olan tüm dosyaları yedeklemeyi unutmayın. Bunun için herhangi bir harici diski tercih edebileceğiniz gibi bulut ya da e-posta sistemlerini kullanabilirsiniz. Böylelikle işletim sistemi hataları, bir anlık dalgınlık gibi durumlarda bilirsiniz ki o veriler başka bir yerde hâlâ sizi bekliyor.

Silinen Dosyaları Geri Getirme Hakkında Sorular

Silinen video veya fotoğrafları geri getirebilir miyiz?

Çekildikten 3-5 dk sonra silinen fotoğrafların herhangi bir yerden çıkma ihtimali var mı? Dosyalarda ve çöp kutusunda yok bu arada :)
Gizli Üye
0|0
Yorumla 35

Flashı taktım pcye silindi mi silinmedi mi?

Selam arkadaşlarrrımm.. Sorummm; bilgisayarda silinen fotoğraflar, dosyalar geri dönüşümde gözükmüyorsa tamamen silinmiş mi oluyor?
0|0
Yorumla 36

Telefonumdan silinen videoları nasıl geri getirebilirim?

Arkadaşlar, birkaç fotoğraf ve video silindi. Silinen videoları ve fotoğrafları nasıl geri getirebilirim?
Gizli Üye
1|3
Yorumla 38108

Telefoncular silinen fotoğrafları veya vidyoları geri getirebilirmi?

bir kaç ay önce silinen fotoğraflarımı almak istiyorum yardımcı olurmusunuz?
0|0
Yorumla 07

Silinen Dosyaları Geri Getirme Hakkında Benceler

İnternet Kafede 1 Yılda Oyun Yazdı, Oyunu Virüs Sanılıp Silindi

Malezya'da evinde bilgisayarı olmadığı için her gün internet kafeye giderek bir yılda yazdığı oyun internet kafe işletmecileri tarafından virüs sanılıp silinen çocuk için yardım kampanyası başlatıldı. Malezya'nın Gençlik...
Serap Aksu r
2061 Yorumla
0|3

Windows İçin Kullanabileceğimiz En Gerekli 10 Uygulama

Tıpkı telefonlarımızda olduğu gibi, bilgisayarlarımızı da işlevsel hale getiren şey yüklü olan programlardır. Bu, fotoğraf veya video düzenleme olsun, müzik cd'si yapmak veya VPN kullanarak yasaklı sitelere girmek olsun,...
Rhales
1750 Yorumla
2|3

Silinen Verileri Geri Getirme İşlemi!

Merhaba, Sizinde sık sık sorduğunuz gibi silinen verileri geri getirme programını, daha önceden keşfettiğim için bence yazmak istedim. Geri getirme işlemini recuva programı ile sağlayacağız. Öncelikle programa sahip...
715 Yorumla
2|3

Silinen Dosyaları Geri Getirme Hakkında Her Şey

Whatsapptan silinen mesaj nasıl okunur?

Whatsapptan atılıp herkesten silinen mesajı nasıl okuyabiliriz birisi aydınlatabilir mi
0|0
Yorumla 25
1 gü

Ksde izinsiz bildirimsiz silinen yorumlar?

Siz kimsiniz nasil bildirim gondermeden yorumumu silersiniz
SİSTEMB0ZAN
0|0
Yorumla 02

Silinen klasör ve resimleri nasıl geri getirebiliriz?

Bikac sene önce bilgisayarima telefindaki bütün resimleri aktarmistim o klasör silinmiş geri getirebilmek mumkunmu daha önce böyle biseyi deneyen oldumu telefondada bunu yapmak mumkunmu
umu476
0|1
Yorumla 02
3 gü

Ödenemeyen KYK Borçları tekrar gündeme geldi fakat hükümet bu konuda hiçbir adım atmıyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

EĞİTİM VE ÖĞRENİM HAKKI (Anayasa, Madde 42):Kimse, eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir. Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları...
Yorumla 25

Instagram'da silinen mesajları gösteren bir uygulama var mı?

Wpnin var diye biliyorum ama ınstagramınkini bulamadım bilgisi olan var mı?
seyma_yldrmm
0|1
Yorumla 17

WWhatsappta silinen mesajlar nasıl geri getirilir?

Selam arkadaşlar sorun aslında gayet açık. Whatsappta silinen mesajlar nasıl geri getirilir?
Sarıcadı27
0|0
Yorumla 213

Silinen eski resimlerim?

Arkadaşlar wp den gelen veya benim telefonla çektiğim resimlerim silindi ve baya oldu geri bulmak istedim lakin yedeklememistim bazı programlar da denedim gereğinden saçma hepsi nasıl bulabileceğimi bilen varsa yardımcı...
Gizli Üye
0|0
Yorumla 01

Watsapta silinen numara?

Watsapta biri benim numarami sildiyse nasil anlarim
0|1
Yorumla 24

Xiaomi note 8 silinen numaralar geri gelme sorunu?

Cildircam artik neler yaptim duzelmedi hala geri geliyor numaralar nasil duzelticem arkadaslar ya
Gizli Üye
0|2
Yorumla 13
YÜKLENİYOR...