İnternette araştırma yaparken bilgi kaynağının doğruluğunu nasıl anlıyorsunuz?

İnternette araştırma yaparken bilgi kaynağının doğruluğunu nasıl anlıyorsunuz?Aklımıza takılan bir sorunun cevabını aramak için öncelikle internete başvuruyoruz. Araştırdığınız konu hakkında birçok seçenek ortaya çıkıyor.
Seçenekleri değerlendirirken kaynağın doğruluğundan nasıl emin oluyorsunuz?

0|1

En İyi Kız Görüşü

• İnternet olduğu için her konu şüphelidir.. Ama eğer makalenin veya yazının sahibini biliyorsanız eğitimi hakkında bir bilgi sahibi olabilirsiniz oradan doğru olma ihtimalini anlayabilirsiniz ya da internet üzerinde bulunan makalelerde en çok geçen konu doğrudur diyebilirsiniz ama internet üzerinden doğru bir bilgiye ulaşmak son derece zor...

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Yayınlayan kuruluşa bakarım, mesela Nasa yayınladıysa doğrudur, magazin haberde okuduysan fake olma ihtimali çok yüksek, yayıncı önemli, her türlü başka kaynaklardan doğrulamak lazım

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 20

• Bilgi aldiğim kaynağin bilimsel yönü ya da yazanin ideolojik fikirleri hakkinda bilgi sahibi olmaya özen gösteririm. Her siteye güvenmem, güvendiklerim arasindan da ayni konuyu farkli kişilerden okurum sonra da kendim değerldndiririm..
    Tabi bu biraz yoruyo takip ettiğiniz birileri oluşana kadar çünkü çok fazla bilgi kililiği var✔

0|1
    0|0
  • Bir suru kaynaga bakiyorum

0|1
    0|0
  • Wikipedia iyiydi onada erişim engeli geldi. bacım çocukları şerefsiz elemanlar namuszun köpekler

0|1
    0|0
  • Belli başlı siteler var güvenilir olan. Onlara basvuruyorum direk.

0|1
    0|0
  • Daha çok makale okumalı, dergi..

0|1
    0|0
  • Kaynagı , görüşünü sorggularım

0|1
    0|0
  • Wikipedia engeli yiyince kimseye güvenmez oldum artık. Ekşiyi kurcalıyorum bu sebeple.

0|1
    0|0
  • Birden çok internet sitesinde aynı bilgiler varsa doğrudur.

0|1
    0|0
  • Anlamiyoruz

0|1
    0|0
  • Anlayamıyoruz.

0|1
    0|0
  • tek bir kaynağa bakmam genelde.

0|1
    0|0
  • Hayır

0|1
    0|0
  • Tek kaynağa bakmam

0|1
    0|0
  • Sezgi, önceden kesin bildiğim bir iki ipucuyla karşılaştırma bir de nası bir sitede yazdığı

0|0
    0|0
  • Temkini ve diğer ihtalleri elden bırakmayarak.

0|1
    0|0
  • En baştaki olmasından

0|1
    0|0
  • Mantikli mi diye bakarim

0|1
    0|0
  • Anlamıyorum direk allah ne verdiyse dalıyorum ekşisözlük vikipedi falan

0|0
    0|0
  • Emin olamıyoruz

0|0
    0|0
  • Anlamıyorum açıkçası

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Şüphelenirsem farklı kaynaklardan da doğrulamaya çalışırım.
    Palavra ile gerçek birbirinden çok farklı şekilde tesir ediyor zaten.

0|0
    0|0
  • Kitaplar

0|1
    0|0
  • Tek bir kaynağa bağlı kalmıyorum.

0|0
    0|0
  • güzel bir soru. ben şimdiye kadar yanlış bilgiye pek rastlamadım. o çok istisnai olur. zaten onu okuyan anlar.

0|0
    0|0
  • Çapraz sorguya çekiyorum farklı kaynaklardan da bakıyorum

0|1
    0|0
  • Bazıları solcu olup olmadığına bakar. Bazıları da Atv mi, Star mı, Kanal D mi yayınlamış ona bakar. Fox yayınlamışsa asla inanmazlar. Çünkü gerçekler batıyor müsait yerlerine.

0|0
    0|0
  • Bilgi kaynağının doğrulunu anlamak için genelde tek bir kaynaktan beslenmem bir çok kaynaktan beslenirim ve hepsini ayrı ayrı değerlendiririm özelliklerini ve farklılıklarını ortaya koyar tek bir sorunun cevabını bunlara bakıp okuyup değerlendirip o sorunun cevabını bulurum bu kaynaklar 10 tanede olabilir 100 tanede bazı konularda yüzlerce kaynağa bakmak zorunda kalabiliyorum doğrulu bulabilmek adına

0|0
    0|0
  • Bunu anlayabılen Bırı Varsa Buralarda Takılmaısn Gıtsın Laboratuvarda Yenı Buluslar Uzerınde Calıssın :D

0|0
    0|0
  • Wikipedia da kaynaklari gosteriyo

0|0
    0|0
  • Sürekli sanal alemde takılan nerenin doğru nerenin yalan attığını bilir zaten

0|0
    0|0
  • Adam gibi sitelere gir bilginin kaynagi yazar zaten

0|0
    0|0
  • Doğruluğuna bakmıyorum bam bam bam

0|0
    0|0
  • Google amcaya güveniyoruz genelde bazenleri hariç yalan söylemiyor

0|0
    0|0
  • Anlamıyoruz 😊

0|0
    0|0
  • Aradım kelimeyi İngilizce yazıyorum ve aradımı buluyorum

0|0
    0|0
  • benimde cevabını aradığım soru. sorunu sevdim. tebrikler.

0|0
    0|0
Yükleniyor... ;