Zaman Yolculuğundaki En Büyük Engel Büyük Baba Paradoksu?

büyük baba paradoksu
büyük baba paradoksu
Elinizde bir zaman makinesi bulunduğunu ve bu makineyle geçmişe giderek henüz gençlik yıllarında olan büyükbabanızı öldürdüğünüzü hayal edin. Bunu yaptığınız zaman büyükbaba nız hiç çocuk sahibi olmamış, dolayısıyla anne ya da babanız hiç doğmamış ve sonuç olarak siz hiç dünyaya gelmemiş olacaksınız.
Eğer dünyaya gelmediyseniz, zamanda yolculuk da yapmamış ve büyükbabanızı öldürmemişsinizdir. Bu durumda büyükbabanız yaşayacak ve dünyaya gelmenize sebep olacaktır. Bu durumda siz de geçmişe giderek büyükbabanızı öldürebileceksinizdir. İşte büyükbaba paradoksu tam olarak bu kısır döngüye işaret eder.
Bulunduğunuz odada bir solucan deliği açabildiğinizi ve bu delikten odanın bir dakika önceki durumunu görebildiğinizi hayal edin. Bir dakika sonra solucan deliğinin öteki tarafına geçtiğinizde, bir dakika önceki halinizi görüyorsunuz ve kendinizi bir silahla vurarak öldürüyorsunuz. Peki eğer bir dakika önce öldüyseniz tetiği kim çekti?
Paradoksa getirilen yorumlardan bir tanesi, büyükbabanızı öldürdüğünüzde, kendinizin bir önceki versiyonunu öldürdüğünüz yönünde. Çünkü siz aslında kendi geçmişinize değil, geçmişin bir kopyasına seyahat ediyorsunuzdur ve o zamanda yapacağınız her şey, şu anda yaşadığımız evrenin değil, olayların yaşandığı evrenin geleceğini etkileyecektir.

evet arkadaşlar büyük baba paradoksu adı verilen bu paradoks zaman yolculugu için en büyük engeldir.. çeşitli cevaplar verilmiş ama bu paradoksu ortadan kaldırmaya yarıyor çözmeye değil , sizce büyük baba paradoksu çözülür mü? çözülmez mi?

paradoks çözülür zaman yolculuğu yaparız
A seç
paradoks çözülmez zaman yolculuğu yapamayız
B seç
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Zaman Yolculuğundaki En Büyük Engel Büyük Baba Paradoksu?
1
3
Görüşünü yaz