Biz kendi arama motorumuzu yapabilir miyiz? Bunun için ne lazım bilenler yazabilir mi? Neden özgün değiliz?

Demin yAAni diye bir arama motoru yapıldığını öğrendim. Rus & Türk ortak yapımıymış. %100 yerli diye çıkartmışlar piyasaya ama google, yandex gibi bazı arama motorlarından falan veri alıyormuş kendi datası bilmem nesi olması gerekiyormuş. Bir de bu yAAni yi biz resmen google isminden kopya çekerek yapmışız neden böyle özgün isimler çıkmıyor. Hep yabancılardan kopya çekmek zorunda mıyız? Hiç bir şey bilmiyorsak Efe Aydal'ın Türk Arama Motoru Tarık adlı videosundan bari kopya çekip bu tarz bir isim verip böyle bir reklam yapsaydık kullanımı artardı. yAAni'den daha çok samimi geldi bana Arama Motoru Tarık en azından bizden en azından bize özgü. Linkini de vereyim de izlemek isteyen izlesin.

Bir de mesela Türkiye'de arabaların birçok parçası yapılabiliyorken bunca otomativ mühendisi, makine mühendisi, mekatronik mühendisliği bölümleri varken buralarda mühendisler mezun oluyorken neden biz de kendi %100 yerli ama GERÇEKTEN %100 YERLİ arabamızı yapmıyoruz? Biz yapacak kadar zeki değil miyiz? Gerizzzekalı mıyız da yapamıyoruz? Hatta şimdi yapılacak arabalar benzinle mazotla falan çalışan arabalar olmasın hibrit motorlu olsun. Mesela bir yere kadar güneş enerjisinden enerji elde etsin güneş enerjisi bitince de elektriğe geçsin ya da hareket ederken tekerleğin yola olan sürtünme enerjisinden elektrik elde edebilen motorlar yapılsın bu motorlardan elde edilen enerji pillere depolansın yani araba giderken kendi enerjisini elde etsin ve bunu depolayabilsin. Ben böyle şeyler deyince bana sen hayal aleminde yaşıyorsun falan diyorlar ya da bana insanlar tepki gösteriyorlar özellikle sanal mecralarda. Tamam ama bir şeyleri icat etmek için geliştirmek için proje tasarlamak için de düşünmek, hayal kurmak gerekmez mi? Ben edebiyat mezunuyum. Makine mühendisi ya da teknik bölümlerden mezun değilim. Cem Seymen'in Para Dedektifi diye bir programı var. orada Hollanda'da adamlar benim dediğim sistemlerle çalışan elektrikle çalışan tarım araçları/makineleri yapmışlar. Biz de yapabiliriz bence.
Güncellemeler:
16 gü
İnternet ve teknoloji kategorisinde sordum cinsellik kategorisine almış. Silmeyin sorumu!!! Neden böyle oldu ya?
16 gü
Ulan lamk özürlüsü bu bir yarıştır yarış devlet ekonomi bilim eğitim savunma konusunda birbirine zaten rakiptir. Ne yani birileri engel oluyor diye hiçbir şey yapmayacak mıyız? Gelmiş bir de İsrailliler engel oluyor diyor :D :D :D :D :D İsrail nasıl lanetliyse artık küçücük haliyle 71 yıllık devlet 500 senelik devletin yönettiği topraklarda kök söktürüyor lamk vahabi köpeği seni gelmiş bir de konuşuyor ben de adam yerine koyup cevap veriyorum bu sk kafalı ya.
Biz kendi arama motorumuzu yapabilir miyiz? Bunun için ne lazım bilenler yazabilir mi? Neden özgün değiliz?
1
0
Görüşünü yaz