40 Zengin Renk Seçeneğinden Biri Mutlaka #İstediğinRenk
Kapat

Influencer Ne Demek, Nasıl Olunur, Ne Kadar Kazanıyorlar?

İnternetin yaygın olarak kullanılması ile birlikte her geçen gün kulaklara yeni bir kavram çalınıyor. Son zamanlarda ise internet ortamında sıkça duyulan bir kelime ise "influencer" oluyor. İnterneti ve sosyal medyayı aktif şekilde kullananların merak ettiği "influencer ne demek" sorusuna kısaca yanıt vermek gerekirse, belirli bir takipçi sayısına ulaşmış kişilerin herhangi bir markanın ürününü hedef kitleye pazarlaması denilebilir.

Influencer Ne İş Yapar?

Dijital dünyada farklı bir girişimcilik modeli uygulayan influencer'lar sosyal medya platformlarını çok iyi kullanıyor. "Influencer nedir" diye merak edenler, yaptıkları araştırma ile karşılarında YouTube, Instagram ya da Twitter gibi mecralardaki tanınan kişileri buluyorlar.
Influencer Ne Demek, Nasıl Olunur, Ne Kadar Kazanıyorlar?
Köken olarak İngilizce bir kelime olan influencer, anlamı itibariyle "etki unsuru, etkileyici" anlamlarına geliyor. Dolayısıyla influencer olan kişiler, internet aleminde yaptıkları paylaşım ve yorumlar ile kullandıkları eşyaları, kıyafetleri ve yemekleri takipçilerine tanıtan ve onların da satın alma potansiyelini arttıran kişiler olarak biliniyor.

Influencer Marketing Nedir?

Dijital ortamda pazarlama olarak bilinen influencer marketing, büyük şirketler ve markalar tarafından sıklıkla tercih edilir. Aslında bu ünlü markaların, takipçi sayısı yüksek olan kişiler üzerinden reklam yapmalarının tek nedeni bütçe planlamasıdır. Bilindiği üzere reklam bütçeleri genellikle televizyon, radyo ya da billboard reklamlarına harcanır. Ancak bu reklam kanalları oldukça maliyetlidir. Fakat aynı reklam işini influencer kişilere verdiklerinde, sadece kişiye ücret ödedikleri için hem daha az maliyetle reklam yapabilirler hem de milyonlarca kişiye çok kısa bir sürede ulaşabilirler.
Influencer Ne Demek, Nasıl Olunur, Ne Kadar Kazanıyorlar?
Türkiye'nin internet davranışlarına dair yapılan araştırmada, kişilerin ortalama saatlerini sosyal medyada geçirdikleri tespit edilmiştir. Bunun yanın sıra aktif kullanıcıların her birinin farklı platformlarda sosyal medya hesabı vardır ve tüm bu kişilerin %50'si mobil uygulamalar üzerinden alışveriş yapar. Ayrıca alışveriş psikolojisi üzerine yapılan çalışmalarda kişiler markanın tavsiyelerinden çok güvendikleri bir kişinin tavsiyelerine kulak verirler. Tüm bu çıkarımların hepsi aslında sosyal medya fenomenlerinin popülerliğini güven merkezi olarak kullanmalarını ortaya koyar.

Influencer Nasıl Olunur?

Influencer olabilmek için sosyal medya platformlarındaki kanallar aktif olarak kullanılmalıdır. Kişinin seçtiği bir konuda uzman olarak kendini göstermesi ve internet üzerinde gerçekten fazla zaman geçirmesi gereklidir. Özellikle Instagram'da aktif olmak, paylaşımlarda çok daha fazla yorum ve beğeni almak için fotoğrafların altında yazılan metni bir soru ile bitirmek, hashtag'ler eklemek gereklidir.

Sosyal medya platformlarında influencer olma konusunda başarılı olmak isteyenler mutlaka dikkat çekici videolar ve görüntü kalitesi yüksek fotoğraflar kullanmalıdır. Doğru yerde kullanılan hashtag'ler ve özgün içerikler, sizi hedef kitlenize daha hızlı ulaştırır ve daha çok takipçi kazanmanızı sağlar.

Bunların dışında kullanılan profil belirli bir ilgi alanına yönelik olmalıdır. Örneğin, moda konusunda bir influencer olmak istiyorsanız, her telden paylaşım yapmak yerine sadece moda konusuna odaklanmalı ve diğerlerinden farklı olmalısınız. Böylece odak noktasındaki ilgi alanına yönelik paylaşımlar yapmak sizi kısa sürede fenomen haline getirebilir.

Değişimlere ayak uydurmak ve pratik olmak da influencer olmanın başlıca koşullarıdır. İlgi alanına göre değişen trendleri takip etmeli, hatta herkesten önce yeni akımı siz uygulamalısınız. Böylece profiliniz sürekli güncelleneceğinden ve daha çok takipçi kazanmanız işten bile değildir. Hatta influencer ne demek diye merak edenler çok spesifik bir örnek ile karşılaşır: Kate Upton. Kendisi bir zamanlar tanınmış bir influencer iken, şu an tüm dünyanın tanıdığı bir mega star haline gelmiştir.
Influencer Ne Demek, Nasıl Olunur, Ne Kadar Kazanıyorlar?
Başarılı bir influencer haline geldiğiniz tanınmış marka ve kuruluşlardan reklamlarını yapmanız için teklif alabilirsiniz. Bu noktada markaların influencerlar konusunda dikkat ettikleri kriterleri bilirseniz, adımlarınızı daha sağlam atabilirsiniz. Bu kriterleri kısaca açıklamak gerekirse ilk önce erişim düzeyiniz önem taşır. Yani influencer'ın takipçi sayısının markanın istediği düzeyde olması gerekir. Örneğin, en az 1 milyon takipçisi olan bir influencer "mega-influencer" olarak adlandırılır.

Takipçi sayısı 10.000 ile 1 milyon arasında olan fenomenler ile "makro-influencer" olarak bilinir. Bunların yanı sıra takipçi sayısı 500 ila 100.000 kişi arasında olanlar ise "mikro influencer" adını alır. Markalar, reklam verecekleri influencer'ı ve kendi reklam bütçelerini bu şekildeki sadık takipçi sayısı fazla olan kişilere göre belirler. Ayrıca kişinin takipçileri ile olan etkileşim düzeyi için yine paylaşımların yorumlar alanı sıkı takibe alınır.

Markaların, çalışacakları influencer seçiminde dikkat ettikleri bir diğer konu ise ilgi düzeyidir. Influencer olan kişinin, marka içerikleri ile olan ilgisi, stili ve kişiliği marka imajı ile bağdaşmalıdır. Influencer'ın tecrübesi de diğer bir detaydır. Daha önce benzer projelerde çalışmış kişiler, ilgili kampanyayı başarılı kılabilmek için daha fazla fikir ve görsel ekleyebilir.

Markaların ve firmaların influencer seçiminde dikkat ettikleri kriterler genel hatları ile bunlardır. Şayet başarılı bir influencer olmak istiyorsanız, özellikle bu hususlara dikkat ederek takipçi sayınızı artırabilir, kısa sürede markaların odak noktası haline gelebilirsiniz.

En İyi Influencer'lar Kimlerdir?

Son zamanlarda internet dünyasında pek çok influencer mevcut. Özellikle Instagram ve YouTube kanalında milyonlarca takipçisi olan bu influencer'lar ne önerse kapış kapış alınır ve fotoğraflarına beğeniler yağıyor ve yorumlar ile etkileşimler sınırsız şekilde devam ediyor. Paylaşımları ile trendleri bir anda değiştirebilen etkileyici influencer'lar arasında şüphesiz herkesin adını bildiği Danla Bilic ilk sırada yer alıyor.

Danla Bilic Instagram hesabı ile 4 milyonu aşkın kişiyi fikirlerinin peşinden sürükleyebilen bir fenomen. "Danla Bilic kimdir" diye merak eden pek çok kişi aslında onun önceleri bir YouTube fenomeni olduğunu ve internet dünyasına makyaj videoları ile adım attığını görebilir. Sosyal medyanın pek çok farklı platformunda  konuşulan ve bir anda milyonlarca takipçiye ulaşan Danla Biliç, 1994 doğumludur.
Danla Bilic
Danla Bilic
Danla Bilic gerçek adı ile Neslihan Damla Akdemir olarak biliniyor. Kendisi fenomen olma yolunda ilerlerken ilk önce cinsiyet değiştirmesi ile ilgili şaka videoları çekmiş ancak çok fazla takipçi kazanamamıştır. Asıl popüler olmasını futbolculara attığı mesajlara borçludur. Pek çok kişinin hatırladığı üzere futbolcu Ronaldo, Türk bir mankene Instagram üzerinden mesaj atmış ve telefon numarasını istemiştir. Aynısını birkaç futbolcuya yapan Danla Bilic mesajları Twitter'dan paylaşmış ve bir anda popüler hale gelmiştir. Öyle ki 3 ay gibi kısacık bir sürede yaklaşık 1 milyon takipçiye ulaşmıştır.

Günümüzde de pek çok markanın hedefindeki bir influencer olarak dikkatleri üzerine toplayan Danla Bilic sevgilisi ile giydiği kıyafetleriyle, yediğiyle içtiğiyle çok konuşulan biri olmaya devam ediyor. Makyaj markaların yakın markajında olan Danla Bilic boyu ve giyim tarzı ile de moda ikonu olmaya devam ederek, hoş sohbeti ile takipçilerini peşinden sürüklüyor.

Sosyal medya dünyasında kendisini YouTube fenomeni olarak tanıdığımız Oğuzhan Uğur, müzik ve oyunculuk dünyasında da yakından takip edilen influencer'lar arasında yer alıyor. Oğuzhan Uğur Instagram ve YouTube mecralarında epey ünlü bir kişiliktir. Hatta takipçilerinin de çok iyi bildiği gibi YouTube kanalında açtığı Babala TV'de skeçler ile yorumlar yapan Oğuzhan Uğur Pinç programında ise birbirinden eğlenceli insanları konuk ederek milyonlara ulaşmaya devam ediyor.

Oğuzhan Uğur film sektöründe de adını duyurmayı başarmış bir influencer. Akdeniz Üniversitesi'ndeki eğitimini tamamladıktan sonra ünlü yönetmen Osman Sınav'ın asistanlığını yapması ile tanınıyor. Oguzhan Ugur aslında 2011 yılından bu yana tanınan bir kişilik. Ağır Abi, Pişt ve Bizans Oyunları filmlerinde rol alması, senaristlik ve yönetmenlik yapmasıyla da biliniyor.
Oğuzhan Uğur
Oğuzhan Uğur
Oğuzhan Uğur kim diye merak edenler aslında sadece kendisinin değil, babasının da ünlü bir kişilik olması ile karşılaşabiliyor. Öyle ki Oğuzhan Uğur pek çok programında babasının hikayelerine değiniyor, ne kadar gurur duyduğundan bahsediyor.

Oğuzhan Uğur Tuğrul Uğur kardeşler, internet dünyasının en ünlü influencer'ları arasında yer alıyor. Kardeşi Tuğrul Uğur, herkesin internet dünyasında içeriklerini beğenerek takip ettiği Onedio'nun yönetmenidir.

Influencer Ne Kadar Kazanıyor?

Influencer'lar aslında takipçi sayısı ile yapacakları reklama göre para kazanıyor. Aldıkları ücretleri açıklamaktan kaçınan influencer'lar için bazı pazarlama yazılım programları ortalama bir ücret belirlemişler bile. Buna göre takipçi sayısı milyonları bulan influencer'lar sponsorlu Instagram paylaşımlar için ortalama 3500 dolar kazanıyor. Aynı paylaşımlar Facebook'ta olursa 2400 dolar; YouTube videoları içinse 3850 dolar ücret alıyorlar.

Aslında influencer marketing sektöründe belirli bir ücret yapılandırması bulunmuyor. Böyle olunca da fenomenin popülerlik seviyesi, paylaşımlarında markadan ne kadar bahsedeceği, kampanyanın süresi ile etkileşim oranları da fiyatların belirlenmesinde etkin rol oynuyor.

Influencer Hakkında Sorulan Sorular

"İnfluencer" Teknolojinin, geleceğin meslekleri algısına bir etkisi olduğunu düşünüyor musun?

influencer: Sahip oldukları sosyal medya ve dijital kanalları aracılığı ile herhangi bir ürün ya da servis hakkındaki yaşadıklarını, deneyimlerini takipçileri ile paylaşmaları yoluyla tanıtım ve pazarlama aktiviteleri...
aSeS_06
0|0
Yorumla 39
1 yıl

En Sevdiğiniz Youtuber / Influencer Kim?

En sevdiğiniz youtuber veya influencer kim? Kim ya da kimleri takip ediyorsunuz?
colombuss
0|0
Yorumla 02

Influencer olsaydınız ne tarz kıyafetler giyerdiniz?

Ünlü bir influencer olsanız ne tarz kıyafetler giyerdiniz? Ne tarz bir giyimle konuşulurdunuz? Ben cıvıl cıvıl giyinirdim. Fosforlu kıyafetlerimi bütün sosyal medya konuşurdu. :P Ayrıca fazlasıyla rüküş giyinirdim. Benim...
HominiGırtlakk
1|1
Yorumla 258

İnfluencer olmak için ne yapmalıyım?

İnfluencer olmak için ne yapmalıyım? Bedava ürünler almak için ne yapmalıyım? Lütfen biliyosanız cevap verin
Gizli Üye
0|1
Yorumla 812

Influencer Hakkında Her Şey

"Influencer" olmak başlı başına bir meslek sayılabilir mi?

Fenomen, influencer, YouTuber son on yılda yürüdü gitti. Artmaya devam ediyor, daha nasıl meslek alanları çıkar acaba?
Yorumla 010
3 ay

Altın Kelebek Ödülleri'nde adaylar belli oldu. Sence en iyi Influencer/Youtuber kim?

Altın Kelebek Ödülleri, 28 Şubat tarihinde sahiplerini bulacak. En iyi Influencer/Youtuber kategorisinde yer alan isimler; - Alper Rende - Berkcan Güven - bir Kot bir Tişört - Çağla Şikel - Danla Bilic - Duygu Özaslan...
Kimikio r
1|0
Yorumla 145
Geziyor

#İyiKalpliOl! Aslı Bekiroğlu’nun Siber Zorbalıkla Mücadelesi İçin Düzenlenen Basın Toplantısına Biz de Katıldık!

Selam KScanlar! Bugünlerde sıklıkla konuşulan ve hepimizin aşina olduğu bir konu var: İyi kalpli cilt bakım markası Simple’ın global yüzü olan Aslı Bekiroğlu’nun maruz kaldığı siber zorbalık! Ben de @humeyrakaya ile...
187293 Yorumla
52|60

Ruh eşini hayatına nasıl çekersin?

Yalnız mısın? Mutlu ilişkilere inanmıyor musun? Bugüne kadar tüm ilişkilerin hüsranla mı sonuçlandı? Hala aradığın o kişiyi bulamadın mı? Peki dışarıda bir yerlerde tam sana göre, seni anlayacak, mükemmel kişinin de seni...
Kadın Kanalı
0|3
Yorumla 1717

Sosyal medyanın yeni çılgınlığı: Maskeli pozlar! Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Sosyal medya fenomenleri ve influencer'lar, Instagram'da verdikleri maskeli pozlar nedeniyle eleştiri yağmuruna tutuluyor. İnsanların salgından korunmak için taktığı maskelerle poz vererek onları birer "moda aksesuarı"...
ÖmerÖ41
0|2
Yorumla 6170

Sizce neden herkes influencer gibi giyiniyor?

Sizce neden herkes influencerler gibi giyiniyor? Onlara mı özeniyoruz acaba :/ Nereye baksam Danla Biliç görüyorum :D :D Bazsının tarzı çok hoş tabi ilham alabiliriz ama sürekli birilerini taklit etmek saçma geliyor. #Golgi
GolgiAygırı
0|1
Yorumla 2724

Retweet Değil 'Sektirme': Türk Dil Kurumu'nun Yabancı Kökenli Kelimelere Buldukları Türkçe Karşılıklar Güldürdü

Bundan tam 87 yıl önce ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu çok önemli bir kurumdur Türk Dil Kurumu. Son yıllarda sık sık daha çok yabancı kökenli kelimelere Türkçe karşılığını bulmasıyla gündeme gelen ve asli...
Funda_a
1432 Yorumla
1|12

TDK'dan sektirme açılımı! Türkçe'ye yeni eklenen kelimeleri nasıl buldunuz?

TDK tabii ki çalışıyor arkadaşlar. :) Yeni kelimeleri nasıl buldunuz? Retweet= Sektirme Diss atmak= cevap yollamak Stalker= Sanal casus İnfluencer= Deneyimleyici Cyber bot= Siber can :) Caption= Resim altı Ben...
Fettanşey
2|0
Yorumla 715

Elle Style Awards kazananları belli oldu! Kazananları nasıl buldunuz?

Elle Style Awards 2019 kazananları belli oldu. En İyi Erkek Oyuncu: Aras Bulut İynemli En iyi Kadın Oyuncu: Demet Evgar Yılın Sporcuları: İlke Özyüksel, İrem Yaman ve Ayşe Begüm Onbaşı Yılın Stil İkonu: Betül Mardin Yılın...
Yorumla 2126
YÜKLENİYOR...