Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?

Analog fotoğraf makineleri yerini dijital makinelere ve akıllı telefonlara bıraktıktan sonra kullanıcıların hayatlarına fotoğraf boyutu diye bir kavram girdi. Eskiden basılan fotoğrafın fiziksel ölçüleri olarak kullanılan bu terim, artık söz konusu görselin dijital sistemler içerisinde kapladığı yeri tanımlıyor. Kimi zaman farklı çözünürlük ve piksellerdeki fotoğrafların akıllı telefon ve bilgisayar sistemleri içerisinde işgal ettiği bu alanda değişiklik yapmak gerekebiliyor. Bu nedenle biz de sizler için sosyal medya üzerinden paylaşım yaparken veya web sitesine fotoğraf yüklerken ihtiyaç duyabileceğiniz fotoğraf MB küçültme işlemleri hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz bu yazıyı hazırladık.
Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?

Fotoğraf Boyutu Küçültme Nedir?

Tüm dijital dosyalar gibi fotoğrafların da Byte cinsiyle ifade edilen bir değeri vardır. Bu değer, görselin dijital sistemin hafızasında kapladığı alanı ifade eder. İşte fotoğraf küçültme de görselin Byte değerini düşürmek demektir. Böylece görseli depolamak için ihtiyaç duyulan alan azalır. Fotoğraf KB küçültme işlemleri; çözünürlüğü yüksek olan fotoğrafların formatı değiştirilerek, görüntü kalitesi azaltılarak veya sıkıştırılarak yapılabilir.

Fotoğraf Boyutu Neden Küçültülür?

Fotoğraf boyutu küçültmenin farklı nedenleri var. Bunlardan ilki, saklama alanı sorunu. Her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde artık cep telefonlarıyla bile çözünürlüğü yüksek fotoğraflar çekilebiliyor. Elbette bu tarz fotoğraflar çok daha net ve kaliteli görünüyor. Fakat artan görsel kalitesi, fotoğrafın cihazlarda kapladığı alanı da artırdığı için telefonların hafızası çok çabuk dolabiliyor. Aynı sorun fotoğrafların depolandığı bilgisayar, harici bellek gibi diğer sistemler için de geçerli. Bu durum da kullanıcıları saklamak istedikleri görsellerin boyutlarını düşürerek aynı alanda daha fazla fotoğraf depolama imkanı sunan yöntemlere yönlendiriyor.

Fotoğraf küçültmenin bir diğer nedeni de dosya transfer hızını artırmak. Çünkü e-posta gibi dijital dosya transferlerinin aktarım hızı, söz konusu dosyaların boyutuna bağlı olarak değişiyor. Boyutu yüksek dosyalar, daha yavaş gönderilip daha yavaş yüklendiği için transfer öncesinde fotoğraf küçültme işlemleri yapılıyor. Bu tarz bir durum web sitesine yüklenen fotoğraflarda da geçerli. Bir web sayfasında yayınlanan görsellerin boyutu büyüdükçe o sayfanın açılma süresi de artıyor. Bu nedenle başta blog siteleri olmak üzere birçok web sayfası boyutu belirli bir değerin altında olan görselleri kullanmayı tercih ediyor.
Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?

Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?

Fotoğrafların boyutunu değiştirmek için kullanılabilecek farklı yollar var. Bunlar arasında basitçe; kullanılan bilgisayar programları, fotoğraf MB küçültme için özel olarak tasarlanmış uygulamalar, bu hizmeti veren internet siteleri gibi çeşitli yöntemler yer alıyor. Bu yöntemlerle fotoğrafın boyutları düşürülebiliyor, dosyalar sıkıştırılabiliyor veya görselin formatı değiştirilerek kalitesi azaltılıyor. Hepsinden tek tek bahsedip detaylı bilgileri vereceğiz. Fakat bu aşamada önemli bir noktaya değinmekte de fayda var. Bir fotoğrafın boyutunu küçültmeden önce yedeklemeyi unutmayın. Eğer işlemleri orijinal görsel üzerinden yaparsanız ve küçültme sonrasında memnun kalmazsanız görselin ilk haline tekrar ulaşmanız zor olabilir.

Paint ile Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?

Paint, tüm Windows ürünlerinde bulunan ve kullanımı oldukça kolay olan bir görsel düzenleme programı. Paint ile PNG, JPEG ve JPG fotoğraf küçültme işlemlerini gerçekleştirmek için aşağıda verilen adımları takip edebilirsiniz.

  • İlk olarak bilgisayarın "Donatılar" menüsünde yer alan Paint programını açın.
   Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?
  • Sonrasında sol menüden "Aç" sekmesini seçin ve boyutunu küçültmek istediğiniz fotoğrafı açın.
   Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?

 • Giriş sekmesinde yer alan "Yeniden Boyutlandır" yazısına tıklayın.
  Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?
 • Karşınıza detaylı bir menü açılacak. Bu menüde "Piksel" sekmesine gelin. Yatay ve dikey piksel değerlerini değiştirerek fotoğrafın boyutunu küçültebilirsiniz. Bu aşamada menüde yer alan "En boy oranını koru" kutucuğunu işaretlediğinizden emin olun. Böylece fotoğrafın orijinal duruşunu koruyabilirsiniz.
 • Dilediğiniz boyutları girdikten sonra "Tamam" yazısına tıklayın.
  Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?
 • Son adımda fotoğrafı farklı kaydet seçeneğini kullanarak yeni bir isimle kaydedin. Böylece fotoğrafın ilk halini değiştirmeden küçültme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu aşamada fotoğrafın formatını da JPEG olarak değiştirebilirsiniz.

Programsız Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?

Fotoğrafların boyutunu düşürmek için bu işe özel internet sitelerini de kullanabilirsiniz. Online fotoğraf küçültme siteleriyle internet bağlantısı olan herhangi bir yerden istediğiniz işlemleri tamamlayabilirsiniz. Biz sizler için bu sitelerden birkaçını inceledik. Siz de uygun gördüğünüz siteyi kullanarak fotoğrafları küçültebilirsiniz.

Image Compressor

 • Image Compressor en çok kullanılan fotoğraf küçültme sitelerinden biri. Sistemin Türkçe desteği de var.
 • Bu siteye bağlanarak aynı anda 20 fotoğrafın boyutunu değiştirmeniz mümkün.
 • Yapmanız gereken tek şey ana sayfadaki bara küçültmek istediğiniz görselleri atmak.
 • İşlem tamamlandıktan sonra da fotoğrafları topluca indirebiliyorsunuz.
 • Image Compressor jpg, jpeg ve png uzantılı dosyalar için kullanılabiliyor.

TinyPng

 • Fotoğraf boyutunu küçültürken kalitesini bozmayan sitelerin başında TinyPng geliyor.
 • TinyPng sitesinde aynı anda 20 görsel sıkıştırılabiliyor. Yalnız bu görsellerin toplam boyutlarının 5MB'ı geçmemesi gerekiyor.
 • Fotoğrafları %70 oranında küçülten programa PNG, JPG ve JPEG uzantılı dosyalar yüklenebiliyor.
 • TinyPng'nin Photoshop eklentisi olduğunu da belirtelim.

En İyi Fotoğraf Boyutu Küçültme Programları Nelerdir?

Online fotoğraf küçültme siteleri ne kadar pratik olsa da birçok kişi bu işlemi programlar aracılığıyla yapmayı tercih ediyor. Daha profesyonel işler isteyen kullanıcılar farklı masaüstü programlar ile fotoğraf boyutlarını diledikleri gibi değiştirebiliyorlar.Bu amaçla geliştirilen birçok program var. Her ürünün kullanım şekli ve etkinliği birbirinden farklı. Bu nedenle kullanıcılar genelde deneme yanılma yöntemi ile kendilerine en uygun programı bulmayı tercih ediyorlar. Siz de sizler için hazırladığımız listedeki programları inceleyerek kendinize en uygun olan yazılımı seçebilirsiniz.
 • Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?
  PNGGauntlet

  : Yalnızca PNG formatlı görselleri destekleyen fakat yine de birçok kişi tarafından kullanılan bir program.
 • Media Resizer: Tüm görsel formatlarına ve videolara uygun olan bu program, oldukça başarılı bir arayüze sahip ücretli bir yazılım.
 • STOIK Smart Resizer: Tüm formatlarda kullanılabilen bu program, görselleri 10 kata kadar küçültebiliyor. Ücretsiz deneme sürümü mevcut.
 • VarieDrop: Farklı formatlardaki görsellerin boyutlarını hızlı ve kolay bir şekilde küçültebilen ücretsiz bir program.
 • ImBatch: Her türlü görselin boyutu üzerinde oynama yapabileceğiniz bu program oldukça başarılı ve ücretsiz.

iPhone’da Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?

iPhone yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çeken kaliteli kamerasıyla bilinen bir telefon. Bu cihazla çektiğiniz fotoğrafların boyutlarını küçültmek için farklı yollar izleyebilirsiniz.

 • iPhone cihazınızdan e-posta ile bir görsel göndermek istediğinizde uygulama size fotoğrafın boyutunu değiştirmek isteyip istemediğinizi sorar. Küçük, orta, büyük ve gerçek boyut olarak karşınıza çıkan bu seçenekler arasından yapacağınız seçimlerle fotoğrafın boyutunu küçültebilirsiniz. Burada; küçük 320x420, orta 640x480 ve büyükse 1632x2448 piksel boyutundadır.
 • iStore'dan indireceğiniz programlarla da fotoğrafın boyutunu küçültebilirsiniz. Simple Resize ve Adobe Photosop Express iPhone'da kullanabileceğiniz ücretsiz fotoğraf küçültme programları arasında.
  Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?

Android Telefonlarda Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?

 • Android işletim sistemine sahip telefonlarda fotoğraf boyutlarını düşürmek için kullanabileceğiniz çeşitli uygulamalar mevcut. Google Play Store'a bağlanarak indireceğiniz uygulamalar ile fotoğrafları sıkıştırabilirsiniz. Photo& Picture Resizer en çok tercih edilen uygulamalardan biri.
 • Android cihazlara yüklediğiniz fotoğrafların boyutunu "Google Fotoğraflar" uygulamasını kullanarak da değiştirebilirsiniz. Uygulamanın yedekleme seçeneklerinde yer alan kalite ayarlarını değiştirerek fotoğrafın boyutunu küçültmek mümkün.

Fotoğraf Boyutu Küçültmenin Avantajları Nelerdir?

 • Boyutu küçük fotoğraflar internete daha hızlı yüklenir. Bu da transfer ve indirme işlemlerini hızlandırır.
 • Düşük boyutlarda fotoğrafların eklendiği web sayfaları daha hızlı açılır.
 • Bilgisayar ve telefon ekranlarında arka plan olarak kullanılan görsellerin çok büyük olması cihazın yavaşlamasına ve kullanım sırasında takılmasına sebep olabilir. Boyutu küçültülen fotoğrafların arka plan olarak kullanılması bu sorunun önüne geçer.
 • Fotoğraf MB küçültme işlemleri depolama alanının daha verimli kullanılmasını sağlar.
  Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?

Fotoğraf Boyutu Küçültmenin Dezavantajları Nelerdir?

 • Boyutu küçültülen görsellerin kalitesi düşer ve çözünürlüğü azalır. Bu da fotoğrafın etkisini azaltabilir.
 • Küçültme işlemi yapılan fotoğrafların baskısı istenilen kalite standartlarını sağlayamaz.
 • Küçültülen fotoğraflardaki detaylar kaybolur. Kaliteli bir kamera ile çekilen ve tüm detayları net bir şekilde görülebilen bir fotoğrafın boyutu küçültüğünde uzak noktalar daha bulutlu ve pürüzlü görünmeye başlar.
YÜKLENİYOR...