İdeal İnternet Hızı Ne Olmalı? Upload/Dowload Nedir ve Ne İşe Yarar?

Ayrilmakuzere

Malum internet ve teknoloji çağındayız. Hepimizin evinde, iş yerinde, ikisinde de yoksa cebimizde internet var. Yani cep telefonlarında. Peki bu kullandığımız internetlerde olan bahsi geçen upload dowload nedir? Mbps nedir ve neye yarar bu bence kısmında bahsedecek olduğum konu tam olarak bu. Bu yazıyı okuduktan sonra internet altyapıları ve ihtiyacınız olan paketi en doğru şekilde tercih edebileceksiniz. Haydi başlayalım. :)

İdeal İnternet Hızı Ne Olmalı? Upload/Dowload Nedir ve Ne İşe Yarar?

Mbps nedir?

İlk olarak mbps'nin ne olduğundan bahsedeceğim, megabit per second. Yani saniyede iletilen veri miktarı. Bit cinsinden ölçülüyor ve megabyte karşılığı da “8”dir. Yani 1mb=8byte. İnternet hızınız ne kadar yüksekse veri iletim hızı da o derece yüksek olur. Bu burada kalsın.

İdeal İnternet Hızı Ne Olmalı? Upload/Dowload Nedir ve Ne İşe Yarar?

Download nedir?

Olabildiğince basit anlatacağım. Siz YouTube veya benzer bir platformdan video izliyorsunuz. Bu izlediğiniz videoların büyük büyüklüğü var. Kalitesine göre video boyutu da artıyor. Düşük kalite bir video örneğin 100mb olsun. Sizin internet hızınız da 8mbps olsun. Siz videoyu açtığınız andan itibaren indirme başlar. 8mbps hızlı bir internet ile saniyede 1mb veri indirilir. Yani 100mb olan bu video hız düşüş yükselişleriyle beraber ortalama 100saniyede tamamı izlemeye hazır olacaktır. Aynı şekilde bir dosya indirirken de durum bunun gibi olacaktır. Hız ne kadar artarsa, indirme süresi o kadar düşer. Yani 100mbps hızlı bir internet ile bu video 12kat daha hızlı yüklenecektir. Ortalama 7-8 saniye.

İdeal İnternet Hızı Ne Olmalı? Upload/Dowload Nedir ve Ne İşe Yarar?

Upload nedir?

Upload da internete veri yükleme hızınız. Örnek, siz bir fotoğraf yüklüyorsunuz Instagram’a fotoğrafın boyutu 20mb. Ama sizin upload hızınız 2mbps. Bu demek oluyor ki, 4 saniyede en fazla 1mb yükleme yapılabilir. Yani bu 20mb olan fotoğraf 80 saniyede Instagram'a yüklenecek. (Sosyal medya platformları fotoğrafları sıkıştırır)

Bu 3'ünü öğrendiğimize göre internet paketi seçerken dikkat etmemiz ve bize gereken şeyleri artık biliyoruz demektir. Eğer yoğun veri indirmeleri yapıyorsanız veya UHD kalitede filmleri sık izliyorsanız yüksek download hızlı paketler, Benim gibi YouTube'da içerik üretimi yapıyorsanız yüksek upload hızına sahip paketleri tercih etmelisiniz. :)

Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir husus daha var; altyapı türü. Bakır, hiper, fiber, uydu. Hepsi birbirinden ayrı altyapılardır ve hız kayıpları her birinden daha farklıdır. En sağlam teknoloji şu an için fiber ağlarda bulunmaktadır. Bu altyapı türleri hakkında detaylı bilgileri bir başka Bence’de paylaşacağım;)

Umarım faydalı olmuştur. Saygılar, sevgiler.

İdeal İnternet Hızı Ne Olmalı? Upload/Dowload Nedir ve Ne İşe Yarar?
6
23
Görüşünü yaz
6Kız Görüşü
23Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • serdaryildirim5631
  İdeal İnternet hızı en az 6-8 Mpbs olmalı ki bu hız gelişmiş ülkeler de bile az, upload ile pek işim olmuyor ama onunda en az 2-3 mbps olması lazım ne yazık ki Türkiye Avrupanın en yavaş internetini kullanıyor Dünya da ise Avrupa kıtası dışında Afrika ve Ön Asya daki ülkeler ile kıyaslanabilir ortalama olarak Dünya da 70 li sıralardan daha aşağıdayız Yani ayrıca da Dünyanın en yavaş internet kullanan ülkelerinden biriyiz. Elbet de şimdi metropoller de ve büyük şehirlerde oturanlar itiraz edecek kendi evlerinde hızlı internetin Türkiyenin her yerinde olduğunu sanıyorlar öyle değil Alt Yapısını ekonomisine göre geliştiremeyen de tek ülke Dünya da biziz Onun İçin Türkiye gibi bir Ülke de ideal bir internet hızı bence henüz yok
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

622
 • BADLOWE1234
  Bu bilgiyi verdiğin için saol
  Sevdim 1 Kişi
 • Çoklusever38
  Rn ideal kac bilmrm ama bana 24 yetio
  SevdimEğlenceli 2 Kişi
 • JrGirecem
  100mbps internetim var olmayan dusunsun
  SevdimEğlenceli 2 Kişi
 • sertoo
  40 - 50 arası mbps idealdir.
  SevdimEğlenceli 2 Kişi
 • Antierdoğanizm
  Download 12 13 mbps upload 1.4 maps 😑😑
  SevdimEğlenceli 2 Kişi
 • Gizli Üye
  Güzel paylaşım teşekkürler ☺️
  Sevdim 2 Kişi
 • Gizli Üye
  Paylaşım güzel olmuş teşekkürler ♥️
  Sevdim 2 Kişi
 • Gizli Üye
  Çok işe yarar eminim. Üstelik okuyan benim gibi biriyse :D
  SevdimEğlenceli 2 Kişi
YÜKLENİYOR...