Bir Facianın Başlangıcı: Half-Life Evreni ve Rezonans Çağlayanı

kafkefsago

Merhabalar herkese, Half-Life oyununu neredeyse herkes duymuştur hatta çoğunluk olarak oynamıştır. Bugün ,16 Mayıs, Half-Life oyunu için önemli bir gün çünkü bugün Half-Life oyun evrenindeki bütün olayların başlamasına sebep olan gündür.

Bir Facianın Başlangıcı: Half-Life Evreni ve Rezonans Çağlayanı

Half-Life oyunu FPS türünde dönemine göre büyük olaya imza atan ve bir çok ödül alan bir oyundur. Oyunun yapımcısı olan Valve ilk oyunu 1998 yılında çıkarmıştır. Oyunun konusu bir bilim merkezi olan Black Mesa şirketinin "Boyutlar Arası Madde Aktarımı" kısacası ışınlanma teknolojisi ile ilgili çalışmalar yapmasıdır.

Oyunumuzun geçtiği yer olan Black Mesa tesisi, Amerika'nın New Mexico eyaletinde çölün içinde bulunmaktadır. Tesis oldukça büyüktür ve içinde bilim insanları ile koruma görevlileri bulunmaktadır. Bu insanlar tesis dışına çıkmamaktadır.

Bir Facianın Başlangıcı: Half-Life Evreni ve Rezonans Çağlayanı

Tesisin içinde bu yüzden bir yaşam alanı vardır. Örneğin yatakhaneler, yemekhaneler, eğlenmek için kafeteryalar vardır. Üstüne üstlük tesise özel hidroelektrik santrali bile vardır.

Bir Facianın Başlangıcı: Half-Life Evreni ve Rezonans Çağlayanı
Bir Facianın Başlangıcı: Half-Life Evreni ve Rezonans Çağlayanı

Tesis o kadar büyük ve gelişmiş ki kendine özel bir yerel bir gazetesi bile vardır.

Böyle büyük olmasının ve insanların dışarı çıkmamasının sebebi ise tesiste gizli deneyler yapılıyor olmasıdır. Black Mesa silahlar ve ışınlanma teknolojisi ile ilgilenmektedir bundan dolayı ABD bu yenilikler için fonlamaktadır.

Black Mesa tesisindeki bilim insanları ışınlanma teknolojisi için bir çok yol dememişlerdir ve egzotik madde sentezleyip ışınlanmanın yolunu bulmuşlardır ama bu oldukça çok enerji gerektiren bir durum idi bu yüzden de çok maliyetli oluyordu. Bilim insanlarının bundan dolayı asıl amaçları az enerji kullanarak daha az maliyetli bir ışınlanma geliştirmekti. Böylece araba, uçak, gemi gibi taşıtların yerini ışınlanma teknolojisi yer alacaktı. Hatta uzaya bile roket kullanmadan gidilebilecekti. Bilim insanları daha çok egzotik madde sentezleyemeyeceklerini anlayınca başka gezegenlere gidip egzotik madde arayışına başlamışlardı ama bu yakıt arayışında yanlışlıkla evrenin dışına çıktılar ve sınır dünya keşfettiler. Bu sınır dünyaya Xen adını verdiler. Xen gezegeni oksijen ve su içerdiğinden dolayı zengin bir ekosisteme sahipti. Ayrıca bu gezegende bilim insanlarının evrenin her yerinde aradıkları egzotik maddeyi buldular. Bu element gezegende oldukça çoktu ve bu elemente Xenium adını verdiler. Artık bu madde ile daha az enerji harcayıp ışınlanma sağlanabilir hale geldi.

Xenium Kristali
Xenium Kristali

Xen gezegeninde oldukça zengin bir ekosistem olduğunu söylemiştik. Örneğin bilim insanlarının adlandırdığı Xen ağacı bulunmaktadır. Bu ağaçlar hareket eden bir şey olduğunda tepki veriyorlardı. Uzay vatozu denilen yaratıklar, içinde asit bulunduran bullsquidler, tavana asılı olan ve yere doğru uzanan bir dili bulunan bu dil sayesinde organik olan her şeyi kendine doğru çeken ve olağanüstü sindirim sistemi ile sindiren barnaclelar, üç bacağı bulunan ve köpeği andıran bir görünümü olan tek gözlü ve avcı olarak gördüğü şeyleri korkutmak için büyük bir ses patlaması yapan houndeyelar, Gonarch ve onun çocukları olan headcrabler gibi bir sürü canlılar bulunmaktadır. Bilim insanları yaptıkları bu büyük keşiften sonra ışınlanma teknolojisinden ayrı olarak Xen gezegenindeki canlıları da incelemeye başlamışlardır. Bu canlıları dünyaya getirerek otopsi yapılmaya başlanmıştır.

Xen Ağacı
Xen Ağacı
Headcrab
Headcrab
Houndeye
Houndeye
Bullsquid
Bullsquid

Xen gezegeninin keşfinden sonra xenium elementini alabilmek için bilim insanlarına silah eğitimi de verilmeye başlanmıştır. Ayrıca HEV adı verilen radyasyona ve fiziksel etkenlere dayanaklı özel kıyafet de giyiyorlardı.

HEV kıyafeti
HEV kıyafeti

Bir süre sonra Xen gezegenine üsler kurmaya başlamışlardır. Alınan Xen kristallerini inceliyorlardı ama yeteri saflık oranında olmuyordu ayrıca kristaller tek kullanımlık oluyordu hatta bir süre sonra kristaller tükenmeye başladı ve Xen gezegeni didik didik aranmaya başlandı bu yüzden çoğu bilim insanı da Xen yaratıkları yüzünden öldü.

Bir gün Black Mesa tesisinin yöneticisi olan Wallace Breen elinde Xen kristali ile çıktı.

Wallace Breen
Wallace Breen

Bu kristal oldukça saf bir kristal idi. Hiç bu saflıkta kristal bulunmamıştı. Bu kristal GG-3883 adı verildi. Peki nereden bulmuştu bu kristali Wallace Breen? O gün sıkı takım elbiseli elinde çantası olan bugüne kadar kimsenin görmediği tuhaf bir adam geldi. Bir bürokrata benzeyen adamı o gün sadece 2 kişi gördü birisi Wallace Breen diğeri ise Eli Vance. Bu bürokrat gibi gözüken adam (Gman) getirmişti bu kristali.

Gman
Gman

Eli Vance Black Mesa tesisinde çalışan bir bilim insanı idi ve Wallace Breen ile bu bürokratı konuşurken gördü. Sonra bu tuhaf adam Eli Vance'e gelerek öngörülemeyen sonuçlara hazırlıklı olun dedi ve gitti.

Eli Vance
Eli Vance

Bilim insanları gelen bu yeni kristal ile heyecanlandılar ve çok sevindiler. Çünkü bu saflıkta hiç bir kristal bulunmamıştı. Kristalin saflığını incelemek için bilim insanları anti madde spektrometresini kullanıyorlardı.

Anti madde spektrometresi
Anti madde spektrometresi

Bunun için de görevli olan bir kişi kristali spektrometreye götürüyor idi. GG-3883'ün incelenmesinde ise Gordon Freeman adlı bilim insanı görevli idi. Bu arada Gordon Freeman oyunumuzun ana karakteridir.

Gordon Freeman
Gordon Freeman

Tarih 16 Mayıs'ı göstermekte idi. Gordon Freeman yatakhanesinden çıkıp görevli olduğu yere tren ile gitti.

HEV kıyafetini giydikten sonra kristali anti madde spektrometresine koymak için inceleme yerine gitti. Bilim insanları heyecanlarından ve meraklarından dolayı ışın çözünürlüğü normalde %90 olması gerekirken %105'e ayarladılar. Böylece kristali daha iyi inceleyebileceklerdi. Freeman bütün işlemlerden sonra kristali hazneye doğru itti ve korkulan olasılık başlarına geldi. Aşırı yüklenen spektrometre kristale zarar verdi ve Resonance Cascade (Rezonans Çağlayanı) adı verilen durum gerçekleşti. Ortaya çıkan yüksek enerji uzayın dokusunu yırttı ve Dünya ile Xen gezegeni arasında portallar açılmaya başladı. Deneyi sonlandırmaya çalışsalar da beceremediler ve açılan portallardan Xen gezegeni canlıları geçmeye başladı.

Freeman patlamadan dolayı bayılmıştı bir süre sonra uyandı ve kendine geldi. Olayları anlamak için deney yerinden çıktı ve bir çok bilim insanı ve güvenlik görevlilerinin öldüğünü gördü. Hatta Xen gezegeni canlıları tesisi işgal etmişlerdi. Tesiste bir levye buldu ve yola çıkmaya başladı. Headcrab denen canlılar insanların kafasına zıplayarak onları kendi etkileri altına alıyorlardı ve bir zombiye dönüştürüyorlardı ama etkisi altına aldıkları insanların bilinçleri hâlâ yerinde oluyordu. Yani ölmüyorlardı her geçen sürede acı çekiyorlardı.

Freeman'ın karşılaştığı bilim insanları üst kata çıkıp yardım etmesini istediler. Askeri birlik geldiğini ve onlara yardım edeceklerini söylediler. Freeman yoluna devam etti ve HECU denen askeri birlik ile karşılaştı ama bu askeri birlik bilim insanlarını ve güvenlik görevlilerini öldürüyordu. Bu askeri birlik yardım için gönderilmemişti. Olan faciayı saklamak için bütün tanık olan herkesi öldürmek için gönderilmişti.

HECU askeri birliği
HECU askeri birliği

Freeman bu askerleri de öldürmek zorunda kalmıştı. Freeman karşısına çıkan canavarları ve askerleri öldürerek ilerledi. Bilim insanları açılan portalları kapatabilmek için roket gönderilmesi gerektiğini söyledi. Ve bunu ateşlemek için Freeman'ı görevlendirdi. Freeman düşmanlarını geçti ateşledi ama bir işe yaramadı.

Xen gezegeninde portalların kapanmasını engelleyen bir güç vardı. Bu yüzden Freeman'ı bilim insanları son bir kez daha Xen gezegenine portal açarak Xen'e gönderdiler. Freeman ilk defa Xen gezegenine gelmişti. Karşısına çıkan yaratıkları öldürerek portalların kapanmasını engelleyen gücü aramaya başladı. Karşısına headcrablerin annesi olan Gonarch çıktı ve onu öldürdü. Yoluna devam etti ve o gücü buldu. O güç Nihiliant denilen fetüse benzeyen altında uçmak için bir sistem bulunan kocaman bir yaraktık idi.

Nihiliant
Nihiliant

Türünün son örneği olan bu yaratığı Freeman yok etti. Ama bir anda Freeman bir yere ışınlandı. Karşısında tuhaf giyimli bürokrat (Gman) bulunuyordu. Ve Freeman'ın yaptıklarından etkilendiğini, iş verenlerine Freeman'ı önerdiğini söyledi. Freeman'a iki seçenek sundu. Bunlardan birisi yaratıkların arasına tek başına bırakılmak ikincisi ise işverenlerden başka bir emir gelinceye kadar uyutulmak. Freeman uyutulmayı seçti ve bekleme alanına bırakıldı.

O gün uyutulan sadece Freeman değildi. HECU biriminden olan onbaşı Adrian Shephard adlı asker de vardı.

Shephard faciadan önce eğitilmeye başlanmıştı. Bu günlüğünde yer alıyordu. Bu günlükten anlamış oluyoruz ki aslında faciayı ABD önceden biliyordu. Peki nasıl biliyordu bu durumu? Günlükte Gmanin Adrian Shephard' ı incelediği yer alıyordu. Aslında Gman bütün olacak olan durumları biliyordu ve ABD'ye durumu bildirmişti. HECU birimi o gün tesiste başarısız olmuştu çünkü ne kadar yaratık öldürürseler öldürsünler açılan yeni portallardan yeni yaratıklar ışınlanıyordu. HECU birliğinden pek insan kalmadı bu yüzden geri çekildiler. Kalan insanlar da saklanmaya başladılar. Farklı olarak Black Ops ekibi gönderildi bu sefer tesise.

Black Ops
Black Ops

Bunlar ama tesisi yok etmek için yanlarında nükleer bomba da getirdiler.

Bombayı Half Life'ın ek paketi olan Blue Shift oyununda güvenlik görevlisi olan Barney Calhoun isimli kişi bombayı durdurdu ama gizemli bürokrat bunu sonradan yeniden çalıştırdı.

Barney Calhoun
Barney Calhoun

Barney Calhoun ve bir kaç bilim insanı tesisten ışınlanarak kaçtılar sonradan ve sonrasında tesis patladı. Bu facia gününde tesisten toplamda 12 kişi kurtuldu ve bu 12 kişiden ikisini Gman bekleme odasında tuttu.(Gman ile Adrian Shephard).

16 Mayıs günü Half-Life evreninde bir facia ile bitti ama bu daha bir başlangıçtı. Sonraki Bence'me kadar kendinize iyi bakın sağlıcakla kalın. 😇🌼.

Bir Facianın Başlangıcı: Half-Life Evreni ve Rezonans Çağlayanı
76 Cevap