Kapat

İnsanlığın Devamı İçin Güneş Sistemi'nin En Yaşanılabilir Noktaları Hangileridir?

Bizler yakın gelecekte buralarda yaşayabilir miyiz?

Ben uluslararası uzay ajanslarının ve özel şirketlerin projelerini anlatıyım sizlerde düşüncelerinizi paylaşın.

İnsanlığın Devamı İçin Güneş Sistemi'nin En Yaşanılabilir Noktaları Hangileridir?

Eğer bir gün doğal yollardan ya da insan eliyle Dünya yaşanamaz hale gelirse ne yaparız gelecekte Güneş Sistemimizde nerelere gidebiliriz. Kısacası günümüzde kadar Güneş Sistemimizde yapılan keşifler sonucu biyolojik düzeyde yaşam barındırabilecek gezegenleri ve uyduları hangileri?

Böyle bir durumda insanlığın ilk koloni kurabileceği yer Ay

İnsanlığın Devamı İçin Güneş Sistemi'nin En Yaşanılabilir Noktaları Hangileridir?

Amerikan Ulusal Havacılık Ve Uzay Dairesi NASA önümüzdeki yıllarda Orion projesi kapsamında yüzeyindeki değerli mineraller ve önemli bir enerji kaynağı olan Helyum-3’ün yanı sıra kuzey kutuplarında var olduğu düşünülen buz haldeki suları incelemek ve burada kolonileşmenin ilk adımını için aya yolculuk düzenlemeyi planlıyor.

İnsanlığın Devamı İçin Güneş Sistemi'nin En Yaşanılabilir Noktaları Hangileridir?

Bilim insanlarının koloni veya benzeri bir şekilde yaşam olabileceğini düşündüğü bir diğer gezegen de Venüs. Bu gerçekten çok sıra dışı gelebilir. Venüs'e insan gönderme projesi ve orada yaşamın nasıl olacağını nasa bir animasyonla anlatmış. Yazının sonundaki videodan da izleyebilirsiniz...Venüs gezegenine kurulacak koloni yüzeyine değil atmosferinin üst katmanlarına...İnsanlığın Devamı İçin Güneş Sistemi'nin En Yaşanılabilir Noktaları Hangileridir?

İnsanlığın Güneş Sistemi'mizde olası yerleşebileceği yerlerden bir diğeri de kuşkusuz Mars gezegeni. Kızıl gezegene 2023 ve 2025 yıllarında planlanan insanlı yolculuk projeleri yapılacak. Güneş Sisteminin Dünya’dan sonraki en popüler gezegeni Mars; yaşanılabilirlik ihtimalleri, düzenlenen görevler, ve hatta çekilen filmler olsun yıllardır gündemdeki yerini koruyor. Yakın zamanda ilk insanları da göndereceğimiz Kızıl Gezegen insanlık için ilk sırasında kendine yer buluyor. Günümüzde insanoğlunun Dünya’dan sonra ayak basacağı ilk gezegen olacağı düşünülüyor.

İnsanlığın Devamı İçin Güneş Sistemi'nin En Yaşanılabilir Noktaları Hangileridir?

Güneş Sistemi'mizde yaşam barındırabileceği düşünülen diğer yerlerden bir diğeri de Satürn Gezegeni'nin uydusu Titan Saturn'ün Titan, sıvı göllere sahip olduğu bilinen Dünya haricindeki tek yer. Sıvı metan ve etandan oluşan bu göller aynı zamanda neredeyse bir tür sınırsız bir enerji kaynağı olarak düşünülüyor... Güneş Sisteminde Yeryüzü’ne en çok benzeyen nokta olarak değerlendirilen Satürn uydusu, Dünya’dan yalnızca 1.4 kat daha fazla olan yüzey basıncıyla da belki de şu an için bir basınç kıyafetine ihtiyaç gerek kalmadan yaşanabilecek tek yer olabilir...

Titan'dan sonra Jüpiter Gezegeni'nin uydusu Europa'ya geçiyoruz.

İnsanlığın Devamı İçin Güneş Sistemi'nin En Yaşanılabilir Noktaları Hangileridir?

NASA 2020’li yıllarda Europa’ya bir görev düzenlemeyi de planlıyor Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri meclisi de Nasa'dan Jüpiter’in uydusuna yalnızca bir değil iki ayrı görev düzenlemesini ve en yakın zamanda Europa’yı keşfetmesini istiyor. Acaba NASA Europa’nın gizlerini ne zaman ortaya çıkaracak. Burada da yaşayabilecek miyiz?

İnsanlığın Devamı İçin Güneş Sistemi'nin En Yaşanılabilir Noktaları Hangileridir?

Güneş sistemimizde Olası yaşam noktalarından bir diğeri de Satürn'ün uydusu Enceladus

Satürn’ün bilinen 53 uydusundan yalnızca birisi olan Enceladus buzla kaplı yüzeyinin altında yattığı düşünülen devasa okyanuslarıyla çok uzun bir süredir tüm uzay meraklılarının odak noktalarından birisi. Cassini uzay aracının 2005 yılında kutup noktalarına yakın bölgelerdeki çatlaklardan fışkıran su ve buzları görüntülemesi de Enceladus’un yaşanılabilirlik iddialarını kuvvetlendirmişti. Güneş Sisteminin en çok merak edilen noktalarından birisi haline gelen Enceladus da Kesin olarak mikrobiyal düzeyde yaşamın var olup olmadığı. NASA 2020'lerde 'Europa Clipper' görevinin hayata ta geçirilmesiyle olacak.

İnsanlığın Devamı İçin Güneş Sistemi'nin En Yaşanılabilir Noktaları Hangileridir?

Peki sizce en iddialı aday hangisi?

Yakın gelecekte bu projelerden birinin gerçekleşmesi dileklerimle. Bu gibi konular ilginizi çekiyorsa kanalıma abone olabilir bu gibi yazılar için Bencemi beğenebilirsiniz Hoşça kalın!


3|4
2869

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Marsta hayat imkansız. Atmosferini asla değiştiremeyiz. Nasa dünya içinde varsayım ve tez üretiyor. Uzay cok başka. Dünyanın konumu en ideal olani. Mars güneşe çok yakın. Olası bir hayat durumunda bile şu anki sıcaklarımızın 4 veya 5 katı bir ısı mevcut olacaktır. Buna atmosferin gücü de dahil.. ne kadarını iletecek ayna görevi yaparken güneşe.. jüpiter ise çok uzak.. muhtemelen donma derecesinin altında bir hayat olacaktır. Yine atmosferin dayanıklığı önemli. Yanı diyeceğim o ki , bunlar hayal.. en ufak bir yakınlık veya uzaklık insan yaşamını tehdit eder. Derecelik sapmalarla ırkımız yok olabilir. Nasa sadece gözlemleyebilir ama uzayda gelişecek hiçbir soruna müdahale şansı yok. Hesaplanamayan güneş patlamaları, başı boş gezen meteor grupları, süpernova patlamasında ki radyasyonun uzayda yüzyıllar boyu sürecek dağılım etkisi.. insanoğlunun form ve zeka durumu.. tüm bunları geçtim, atmosfer oluşumu nasıl olacak? yapay bir atmosfer oraya taşınan spermleri besleyemez. Sağlıksız formlar ile hayat ilerleyemez. Tüm gezegenlerde insan hayatını oluşturacak etkenlerden, gazlardan sadece bir kaçı mevcut. Buz varsa toprak yok. Toprak varsa su yok.. karbon varsa bakır yok.. manyetik alanları dağınık bir sistemde böcek bile yön bulamaz.. uzayda ancak kapsüllerde hayatta kalınabilir. O da bir müddet. Zaten andromeda bir galaksi tarafından yutulacak samanyolunun , çıkacağı durumdan sonra güneşin konumu veya dünyanın savrulma konumu ( yok olmasa dahi) çok önemli. En ufak uzaklaşma veya yakınlaşma muhtemel yokolusun temeli. Uzay acımasızdır.

  0|0
  0|0
  • Hiç bir şey imkansız değildir. Atmosferini değiştirebiliriz. Zira şu an için yaşadığımız yerin ''adına dünya diyorsunuz'' atmosferini değiştirdik ve hala değiştiriyoruz. Mars'ın atmosferini de bir şekilde değiştirebiliriz. Mars güneşe çok yakın demişsin ama sanırım Merkür veya Venüs ile karıştırdın. Mars güneşe dünyadan daha uzaktır. Ayrıca Habitable Zone olarak adlandırılan yaşama elverişli olarak dünyanın konumu tam olması gibidir fakat güneş git gide büyüyor, milyonlarca yıl sonra bu konum belki tam marsın bulunduğu konuma denk gelecek.

   Uzayda daha doğrusu yer çekimi olmayan yerde yaşamanın zorlukları var bizim vücudumuz buna evrilmemiş ayrıca uzayda kalan astronotlarda radyoaktiviteden dolayı DNA'larında bozulmalar ve genlerinde değişikliklere neden oluyor. Son olarak; Yaşam her zaman bir yolunu bulur.

  • Hepsini Göster
  • Bence fazla karamsar olmamak gerekli... Mars eski zamanlarında yeşil bir gezegendi... Belki de yüksek teknolojiyle tekar yaşanılabilir bir hale getirilebilir... zamanınız varsa videoda detaylıca anlattım... hoşça kalın!

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 27

Erkekler Ne Diyor 68

Yükleniyor...