4 Farklı Konu Tek Bence'de Toplanıyor!

Merhabalar arkadaşlar ben Kemal Gezer, bugün siz KizlarSoruyor'un Gizem Avcıları'na sunmayı planladığım 4 farklı konum var. Bence hepsi birbirinden ilginç ve merak uyandırıcı konular! İsterseniz hemen başlayalım.

İlk konumuz bizlerden 1500 ışık yılı uzaklıkta keşfedilen bir yıldız!

Ancak bu öyle sıradan bir yıldız değil, Kepler teleskobunu duymuşsunuzdur aktif bir şekilde dünya benzeri gezegenleri keşfetmeye çalışan bu bağlamda yıldız ve gezegenleri gözlemleyen bir uzay teleskobu. Geçtiğimiz dönemde bu teleskop devasa merceğini bize 1500 ışık yılı uzaklıkta bir yıldıza çevirdi ancak bu yıldızda bir gariplik vardı, yıldızın etrafını sanki bir cisim engelliyordu.

İlk başta bulgular kafa karıştırmıştı lakin tekrar yapılan incelemeler sonucunda yıldızın parlaklığının ara ara azaldığı ve etrafında ışığın yayılmasını engelleyen bir cismin olduğuna karar verildi, peki yıldızın etrafını kapatabilecek bu şey neydi?

Bilim insanları henüz bu soruyu yanıtlayamadı ancak bu durum Kardeshev ölçeğinde bahsedilen bir olguya çok benziyordu. Kardeshev ölçeğinde evrenin olası büyüklüğüne uygun olarak daha gelişmiş canlıların bulunabileceği ve bu türün de enerji kaynağı olarak yıldızları kullanabileceği öngörülmüştü bu durumun adına da Dyson Küresi adı verildi.

Dyson Küreleri sayesinde yıldızların enerjileri kullanılabilir enerjiye dönüştürülüp kaynağa aktarılabiliyor ve bu yöntemle neredeyse sonsuz enerji sahibi olunabiliyor.

Tabii bunların hepsi komplo teorileri ancak ya gerçekten yıldızları "pil" niyetine kullanabilecek birileri bize çok yakın yaşıyorsa? Daha da ilginci eğer bizi fark ederlerse ne olur? Konunun devamını en sonda paylaşacağım videodan seyredebilirsiniz.

İkinci konumuz ise 600 yıldız gizemi çözülemeyen esrarengiz Voynich El Yazması.

Bu kitabı kimin yazdığı ya da hazırladığı bilinmiyor, içindeki bilgilerse çözülmeye çok uzak. Kitap bugün bilmediğimiz bir dille ve karmaşık şema, kod sistemiyle hazırlanmış.

Kitabın modern çağda ortaya çıkışı 1912 yıllarına dayanıyor, o yıllarda bir kitap satıcısında bulunan bu kitap adını yine bu satıcıdan almış, yani Voynich aslında yakın tarihte bu kitabı satan adamın adı, kitabın adı değil.

Kitap ortaya çıktığı günden bugüne pek çok araştırmacı, tarihçi ve şifre bilimci tarafından çözülmeye çalışılsa da herhangi bir sonuç alınamamış.

Lakin geçtiğimiz dönemde Kanada'lı bilgisayar bilimcileri tarafından üretilen bir yapay zeka yazılımı Voynich'i çözmeyi başardı!

Çözülen ilk sayfalardaysa kitap rahibelerden bahsetmiş ayrıca ev, iş hayatı konusunda da bazı tavsiyelerde bulunmuş.

İlerleyen günlerde kitabın tamamı çözüldüğünde de mutlaka paylaşırım.

Yapay zekanın bu başarısı hayranlık uyandırıcı, kimilerine göre (Elon Musk, Stephan Hawking gibi "kimiler"den bahsediyoruz) yapay zeka dünyanın sonunu getirecek olsa da bu teknolojiyi akıllıca kullandığımızda da oldukça faydasını görebiliyoruz. Tabi bu ne kadar böyle güvenli gider bilinmez.

Üçüncü konumuz ise Hunza Türkleri

Soyu Hun Türklerine dayanan bu topluluk şu an bilim dünyasının merceği altında ve bunun iki sebebi var. Bu sebeplerden birincisi bu insanların 100 yaşında ölümü "erken ölüm" sayması!

Burada insanlar 120 yaşına kadar rahatça yaşayabiliyor ve daha ilginci burada kanser yok!

Kanseri geçtim sıradan hastalıkları dahi çok nadir atlatıyorlar, hasta olduklarında da saatler, günler içinde iyileşiyorlar.

Bu durum da bilim dünyasının bir hayli ilgisini çekmiş durumda!

Konunun uzmanlarıysa bu topluluğun uzun ömür ve sağlıklı yaşamını bin yıllardır yaşadıkları coğrafyanın temiz doğasına bağlıyor, bulundukları Hunza Vadi'si rakımı yüksek bir alan, bu sayede pek çok mikrop ve hava kirliliğinden rakım olarak yüksekte kalıyorlar, yine vadinin rakımı sayesinde bol oksijenli bir yerde yaşıyor ve buz gibi tertemiz bir dağ suyu içiyorlar. Hal böyle olunca da mikrop, hastalık nedir bilmiyorlar!

Diyetlerinde çok az et var, Hunza Türklerinin pek çoğu haftada sadece bir defa et tüketiyor daha fazla tüketenlerin ise porsiyonlarında et miktarı çok az!

Bunun dışında da az yiyorlar, tükettikleri sebze ve meyveler genelde kurutulmuş ya da çiğ, sadece bazı sebzeleri yemek yaparken pişiriyorlar. Bunun dışında her şeyi doğal kullanmaya dikkat ediyorlar.

Ayrıca gitmek isterseniz Hunza Vadi'sinde çok güzel bir kale var ve turistik turlar mevcut, onların arasına katılıp yaşamlarına ortak olabiliyor ve vadinin keyfini çıkarabiliyorsunuz!

Ne diyelim, dünyanın en sağlıklı ve en uzun ömür insanlarının akrabamız olması bile onur verici, Allah kendilerine daha çok ömür versin. Darısı başımıza!

Dördüncü ve son konumuz ise Elon Musk ve uzaya yolladığı arabası.

Biliyorsunuz bu arabanın Mars'a gitmesi gerekiyordu lakin yapılan son açıklamaya göre bu plan başarısız oldu ve asteroid kuşağına doğru gidecek.

Ancak bazı komplo teorisyenleri bunun kasıtlı yapılan bir plan olduğunu düşünüyor sebebiyse Elon Musk'ın bir konuşmasında yaptığı "Yeni nesil roketlerle artık çok daha fazla yükü Plüton'un ötesine kadar ulaştırabiliriz" sözü.

Çünkü bu komplo teorisyenlerine göre dünyaya doğru yaklaşmakta olan Nibiru gezegeni şu an Plüton gezegeninin arkasında kalıyor! Bu teorisyenlerin inancına göre Elon Musk arabasını kasıtlı olarak bu gezegene yolladı.

Tabii ben bu ihtimali pek olası bulmuyorum bana göre böylesine uzak bir gezegen varsa ve ona bir araç yollayacaksan bunun kontrolsüz bir otomobil değil de uydu benzeri bir uzay gemisi olması daha mantıklı olurdu. En azından kontrol edilebilir ve veri alınabilirdi, ayrıca Elon Musk böyle bir hedef gütse ertesi gün bir roket daha fırlatıp ayrı bir aracı oraya fırlatabilir, neden dünya önünde şovunu başarısızlığa uğratsın ki? Zaten uzaya araç yolladığında kimse ona "ne yolladın?" diye sormuyor.

Yine de bazı komplo teorisyenleri benimle hem fikir değil, onlara göre bu aracın misyonu ve hedefi çok farklı.

Tüm bu konularla alakalı video çalışmamı paylaşıyorum seyredebilirsiniz. Benzeri çalışmaların çok daha fazlası bulunan kanalımı da takip edip ederek sizde bir Gizem Avcısı olabilirsiniz!


Bilgiyle kalın! Keyifli seyirler...


4|6
4985
KemalGezer KizlarSoruyor'da Fenomen
Fenomen kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Bencen beni heyecanlandırdı. Bende uzaya bayagı meraklıyım. Hiçbir haberi atlamam :)

  0|1
  0|0
  • Teşekkürler! Beğenmene sevindim, daha fazlası için takipte kal! :)

En İyi Erkek Görüşü

 • Bir kısmını biliyordum, öğrendiğim şeyler de oldu. Böyle şeyleri bende çok severim 😊 Gizemi kim sevmez ki 😊

  Paylaşım için teşekkürler 😊

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 48

Erkekler Ne Diyor 84

Yükleniyor...