İçişleri Bakanlığından 65 Yaş ve Üstü Vatandaşlara Sokağa Çıkma Yasağı

Tugrul Turcan r
İçişleri Bakanlığından açıklama
İçişleri Bakanlığından açıklama

Ülkemizde Corona virüs ile mücadele kapsamında önlemler alınmaya devam ediyor. Risk grubu olan 65 yaş ve üstü, ayrıca kronik rahatsızlığı olanlar için İçişleri Bakanlığı, yeni bir genelge yayınlayarak ikametlerinden dışarı çıkma yasağı getirdi.

Corona virüs ile mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı, yeni bir genelge yayınlandı. Genelgede 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanların sokağa çıkmasına sınırlama getirildi. İçişleri Bakanlığı sınırlama getirileceğini resmi Twitter hesabı üzerinden duyurdu.

Konu ile ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge

Genelgede 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlar 21 Mart saat 24.00’den sonra ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmalarını yasaklandı.

İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarını karşılamak için vali/kaymakamların başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulacak.

Anılan Grup; il/ilçe emniyet müdürü, il/ilçe jandarma komutanı, vali/kaymakamlar tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yerel yönetimler, AFAD, Kızılay ve ihtiyaç duyulacak sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşturulacak.

İllerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından 65 yaş ve üzeri ile kronik vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirler alınacak. İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebileceklerdir. Bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi/ekip ve araç görevlendirilecek.

Bakanlığımızın 81 İle Gönderdiği Genelge Şu Şekildedir:

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam ediyor.

Covid-19 salgınında en temel risk unsuru toplumsal alanlarda virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması ve 65 yaş ve üzeri, bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan insanların üzerinde ciddi sağlık sorunları oluşturarak insan hayatını tehdit ediyor.

Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için zorunlu ihtiyaçların temin noktasındaki umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması başta olmak üzere birçok tedbir almakta ve bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır.

Yaşanan salgının biran önce engellenmesi için alınan önlemlere tüm vatandaşlarımızın istisnasız uyması büyük önem arz ediyor.

Ancak 65 ve üzeri yaşlardaki vatandaşlarımız ile yukarıda anılan kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımız büyük risk altında olmasına rağmen toplumsal hareketliliğin içine girmekte; halka açık alanlarda, parklarda bir araya gelmekte, zorunlu olmamalarına rağmen toplu taşıma araçlarında seyahat ederek hem kendileri hem de toplum sağlığı açısından risk oluşturmaya devam ediyor.

Bu durumun devam etmesi 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımız kendi hayatlarını ve toplum sağlığı açısından ciddi risk oluşturarak salgının yayılmasını; vaka sayısı ve tedavi gereksinimi arttırarak, vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetmesi riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır.

Yukarıda açıklanan nedenler, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, il valileri tarafından, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve Umuma Hıfzısıhha Kanunun 27 nci ve 72 nci maddesi kapsamında; 21.03.2020 tarihi saat 24.00’den sonra 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile anılan kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmalarının yasaklanması amacıyla gerekli kararların ivedilikle alınması gerekmektedir.

Anılan Kararlar Yürürlüğe Girdikten Sonra;

1- İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarını karşılamak için vali/kaymakamların başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulacaktır.

2- Anılan Grup; il/ilçe emniyet müdürü, il/ilçe jandarma komutanı, vali/kaymakamlar tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yerel yönetimler, AFAD, Kızılay ve ihtiyaç duyulacak sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşturulacaktır.

3- İllerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirler alınacaktır. İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebileceklerdir. Bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi/ekip ve araç görevlendirilecektir.

Söz konusu tedbirlere ilişkin Valiler/kaymakamlar tarafından gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması için ilgili birim/kurum yetkilileri ile gerekli koordinasyonun yapılması, Bakanlığımızın tüm sıralı/sorumlu amirleri tarafından uygulamanın yakinen takip edilerek, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi önemle rica olunur.

Son Güncelleme: 25 Mar 2020 / 14:03
İçişleri Bakanlığından 65 Yaş ve Üstü Vatandaşlara Sokağa Çıkma Yasağı
4
13
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

413
 • SoganSevmez
  En yakın zamanda tüm ülke içinde gelmeli sokağa çıkma yasağı zira evde oturamayan tipler yüzünden risk artıyor.
 • _İsimsiz_Adam_
  Benim babaannem ve babam inanmıyor ve yasak olduğu halde geziyorlad
 • Arag0rn
  Herkese cıkmadıkça bir işe yaramaz. 64.5 ile 65 arasında ne fark var risk. bakimindan
 • kayserili__38
  sokağa çıkmaya gerek kalmadı, gideceğiniz her yer zaten kapandı.
 • birivarsanabenzer
  65 yaş ve üzeri ülkemizde bayağı tehlikeliymisler yeni öğrendim
 • OzlemKOÇ
  bu arada 2. vaka çıkmış çide h. o
 • ıI_A_Iı
  Kimsenin cikmamasi lazim
 • RayzKing1
  İyimiş
 • bugün halen dışardalar pes!
 • Cemm34
  Esas sıkıntı onlara dışarı çıkanlarda onlar
 • fckbddy_34
  Genel yasak gelmeli diye düşünüyorum
 • Nedememgerekiyor
  ÇOK İYİ OLDU
 • Sonumuz hayrolsun
 • Gizli Üye
  Eline sağlık bu güzel bilgiler için. Umarım faydası olur da dinlerler. Moralleri yüksek tutalım biz güzel bir müzik açıp dinleyelim en güzelihttps://www.youtube.com/embed/hT769oJU32c
 • Gizli Üye
  Amma severlermiş dışarı çıkmayı, şeyinizin kılı ağarmış, k.çınızı sıkıp oturun evinizde. Osura osura kokuttunuz sokakları da...
 • Gizli Üye
  Selamen kavlen.
 • Gizli Üye
  Bu yasak tüm vatandaşlar için olmalı. Çünkü insanlar hiç aldırış etmeden sokakta gezmeye devam ediyorlar, böyle giderse İtalyayı da geçeceğiz maalesef.
YÜKLENİYOR...