İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü: Vatandaşlarımız Gönül Rahatlığı ile Ispanak Yiyebilir

Ispanak
Ispanak

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yaptı açıklama ile ıspanak yenebileceğini duyurdu. Müdürlük, "Nitrat ve nitrit kalıntısı yönünden yapılan analizlerde herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile ıspanak tüketebilirler" açıklamasında bulundu.

Mikrobiyolojik analizlerde zehirlenmeye sebep olacak herhangi bir mikroorganizma tespit edilemediği aktarılarak, şöyle denildi:

"Nitrat ve nitrit kalıntısı yönünden yapılan analizlerde herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Ispanağın içeresinde tespit edilen yabancı otların zehirlenmeye neden olabileceği şüphesi üzerine laboratuvarlarımızda yapılan ileri analizlerde yabani otlarda 'atropin ve scopalamin' maddeleri tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, ıspanakların satıldığı marketlerden, manavlardan ve sebze meyve hallerinden başlanarak, geri izleme yapılmış ve üretim yerleri tespit edilmiştir. Geri izleme kapsamında sebze meyve hallerinden ve tarlalardan ıspanak numuneleri alınmıştır. Alınan ıspanak numuneleri atropin, scopalamin, pestisit, ağır metal (kurşun, kadmiyum, arsenik), nitrit ve nitrat analizleri yapılmak üzere laboratuvara gönderilmiştir. Alınan numunelerde 620 çeşit pestisit ve herbisit (zirai mücadele ilacı) ile ilgili analiz yapılmıştır. Akut zehirlenmeye neden olacak herhangi bir etken maddeye rastlanmamıştır."

Öte yandan numunelerde atropin, scopalamin, ağır metal (kurşun, kadmiyum, arsenik) nitrit ve nitrat analizleri yönünden uygunsuzluk tespit edilmediğine dikkati çekilen açıklamada,"Sebzelerin tazeliğinin korunması ve daha güzel görünmesi amacıyla satış noktalarında antifriz kullanıldığı yönündeki iddialar üzerine de alınan ıspanak örnekleri antifriz etken maddeleri bakımından taranmış, herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir." ifadesine yer verildi.

Sebze meyve hallerinden ve tarlalardan alınan ıspanakların içerisine karışmış olan yabancı otların ayıklanmasıyla elde edilen numunelerin yapılan analizlerinde "atropin ve scopalamin" maddelerine rastlandığı belirtilerek, söz konusu maddelerin yer aldığı otlara ilişkin tanımlama işlemleri yapıldığı aktarıldı.

Bu otların halk dilinde Datura Stramonium (Şeytan Elması) ve Atropa Belladonna (Güzel Avrat Otu) tabir edilen yabani otlar olduğu bilgisi verildi.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü: Vatandaşlarımız Gönül Rahatlığı ile Ispanak Yiyebilir
5
8
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

58
 • barraquda
  Bana pek tatmin edici gelmedi bu aciklama.. onca insan salak mi da ispanak yapragiyla o yabanci otlari birbirinden ayiramadi ve birlikte pisirdi. Ispanak yaprak yaprak ayiklanip yikanan ve dogranip sonra tuketilen bir bitki. Tahlil yapan kimya muhendislerine veya teknikerlere camur atmak haddime dusmez ama , bazen tahlillerde taramasi yapilmayan bir baska faktor , madde veya bakteri de sozkonusu olabilir.. bilemiyorum. Tam anlamiyla tatmin edici degil bana gore.
 • floverextract
  Evet devlet içiniz rahat yiyebilirsiniz diyorsa bir süre uzak durmakta yarar var. Çünkü kurumlara ve bürokratlara güvenimiz tam!!
 • zeynoasikiz
  Haberlere rağmen iki gün önce yemiştik 🤭
  Zehirlemedik Allah tan🙄
 • Adanaaşk
  bu gidişle temel reis olacağız her halde ıspanaktan.
 • Ayarsızen3rji
  O zehirleme vatandaş ıspanağın içinde yabancı bir ot yemiştir
 • Masalyapıcı
  Ispanak yiyipte zehirlenen de ne bileyim
 • OzlemKOÇ
  Yemeyin lan geberecenız
 • Yemiyorum zaten 😂
 • Centurion
  Ülke ağız tadıyla ıspanak bile yiyemez hale geldi.
 • _UmudumOndaKaldı_
  Yiyek o zaman
 • mühendis89
  Ispanak yenilmez mi:)
 • zupperzonick
  Önce bir kendileri yesin öyle inanırız
 • Gizli Üye
  Tarım müdürlüğü böyle dese bile bir şey değişmeyecek. Artık insanlar, tedirgin bir şekilde ıspanak yiyecek diye düşünüyorum.
  Benim gibi canından bezmiş insanlar ise, umursamadan ıspanak yemeye devam edecektir.
YÜKLENİYOR...