Ispanaktan Zehirlenen Kadın Konuştu: Bir An Gözlerimi Kaybettim Sandım

İstanbul ve Tekirdağ'da ıspanak yedikten sonra zehirlenen vatandaşlardan biri açıklama yaptı. Zehirlenen Sevim Karacaner "Bir an gözlerimi kaybettim sandım hala da etkisi sürüyor" dedi.

İstanbul'da, yaklaşık 40 kişinin ıspanak ve benzeri bitkilerden yedikten sonra hastanelik olmasının ardından, Tekirdağ'da da zehirlenme vakaları meydana geldi. Tekirdağ ve ilçelerinde, dün akşam ıspanak yedikten sonra mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma şikayetiyle hastaneye başvuran hasta sayısı 38'e yükselmiş durumda.

İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü, ıspanak tüketimi nedeniyle meydana gelen zehirlenmelere ıspanaklara karışan patlıcangiller familyasından, atropin ve scopalamin içeren yabancı otların neden olduğunu bildirdi.

Zehirli yabancı otlar Ankara'dan gelmiş

Bu arada zehirleyen yabancı otların bulunduğu ıspanağın Bayrampaşa'da bir toptancıdan çıktığı belirlendi. Toptancının ise ıspanağı Ankara Beypazarı'ndan aldığını belirtiği öğrenildi.

Beypazarı Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ateş, İstanbul ve Tekirdağ'da zehirlenmelere yol açtığı iddia edilen ıspanağın gönderildiği tarlalarda inceleme yaptı. Ateş, "Tarlanın son kısmında az bir yerde yerel ağızda 'pıtırak' denen 'şeytan elması' otu karışma ihtimali var; ancak başka bölgelerde sorunumuz yok" dedi.

İstanbul’da ıspanakla birlikte yediği ottan zehirlenen Sevim Karacaner, "Marketten ıspanak aldım. Onun içerisinde bilmediğim bazı otlar vardı ama ben elimi yaktığı için ısırgan olarak algıladım. Onu da doğradım içine şifa olur niyetine. Bilsem doğramazdım, almazdım. Bir an gözlerimi kaybettim sandım hala da etkisi sürüyor" diye konuştu.

Ispanaktan Zehirlenen Kadın Konuştu: Bir An Gözlerimi Kaybettim Sandım
4
5
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Güzelavrat otu imis. Eski zamanlarda dilberler bu otu kullanırlarmış, içinde atropin maddesinin etkisiyle gözleri buyur daha güzel görünürmüş. Bu otun içinde atropin ve skopalamin vardır. Halisonejenik etkileri vardır. Atropin ve skopalamin bilindiği üzre tıp da kullanılır. Iyi ki ölmemişler. Verilmiş sadakaları varmış vesselam
  Görüş hala geçerli mi?
 • bay_şahin
  Atropa belladona şeytan elması dul avrat otu sihirbaz otu melek borusu olarkta bilinir geçende bir . Kafede gördüm süs diye ekmişler gençler arasında kafa yapsın diye içilir
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşleri

 • Gizli Üye
  Baya arastirma yapilmis.. bizde olsa arasdirilirmi acaba diye merak etdim.. Allah yardim etsin
  Görüş hala geçerli mi?
 • Çok korkunç bir kaç gün önce ıspanak yedim allahtan bir şey olmadı.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

23
 • Fkusna_Huy
  Zehirli otların Ankara'dan geldiği iddiası saçma bence.
  Ankara İstanbul'a sebze satmaz. Kendi yetiştirdiği kendine yetmez çünkü.
  • Nodrt

   Toptan olarak ankaralı bir komisyoncu alıp İstanbul'a satmış olabilir.

 • apla bayağı acıkmış :D bol bol yiyince de zehirlenmiş :)
 • Az önce ıspanak yedim
 • Japonic1
  Kısaca azraile selam vermiş
 • Gizli Üye
  Şifa diye yabancı otları doğradım diyor. Zehirleyen ıspanak değil.
YÜKLENİYOR...