Daha Temiz Bir Ev İçin Neye İhtiyacın Olduğunu Biliyor musun?
Kapat

İngiltere'den Şok Eden Sağlık Skandalı Açıklaması!

Faruk Ayhan Utkan r

İngiliz Hükümeti, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Meme Kanseri taraması için çağrılmadığından dolayı hayatını kaybeden kadın sayısının 270 olabileceğini belirtti.

İngiltere'den Şok Eden Sağlık Skandalı Açıklaması!

İngiltere Sağlık Sekreteri Jeremy Hunt, bilgisayar algoritması hatasıyla ilişkilendirilen skandalla ilgili bağımsız bir soruşturma başlattıklarını açıkladı. Tahminen 450 bin kadına son taramaları için bir davet gönderilmediği açıklandı.

Birleşik Krallık'ta, meme kanseri taraması için 50 ila 70 yaş arası kadınlar otomatik olarak her üç yılda bir taramaya davet ediliyor.

İngiltere'den Şok Eden Sağlık Skandalı Açıklaması!
Hunt, Çarşamba günkü Parlamento'da verdiği demeçte, İngiltere Halk Sağlığı tarafından yapılan bir analizin, 68 ile 71 yaşları arasında kadınların 2009 ve 2018 başlarında son kez meme kanseri taraması yapılması için davet edilmediğini öğrendiklerini söyledi.
Parlemento, "Bu aşamada, teşhiste herhangi bir gecikmenin önlenebilecek herhangi bir zarar veya ölüme yol açıp açmayacağı belirsizdir." dedi. Hunt, erken tedavi yapılmamasının 135 ve 270 kadının hayatına mal olmuş olabileceğini söyledi.


“Trajik olarak, bu hata yapılmasaydı, bugün sözü edilen birçok kadının hayatta olması muhtemeldi"

Hunt yetkilileri, sağlık görevlilerinin bir tarama kaçırıp sonradan meme kanserinden öldüğü düşünülen kadınların akrabalarıyla temas kuracaklarını belirtti. Hatalarından dolayı erken ölümlere yol açıp açmadıklarını ve gerekirse tazminatın ödenebileceğini belirlemek için bir süreç önerecek ve sunacaklar.

Bunun bazı aileler için inanılmaz üzücü olacağını kabul ediyoruz!

İngiltere'den Şok Eden Sağlık Skandalı Açıklaması!

Bağımsız incelemeye Macmillan Kanser Destek şefi Lynda Thomas ve Kanser Araştırmaları Enstitüsü'nde kanser tıbbı profesörü ve Royal Marsden Hastanesinde danışman olan tıbbi Onkolog Martin Gore başkanlık edecek.

Altı ay içinde bir rapor bekleniyor, ancak daha fazla hata yapılmasını önlemek ve yapılan hatalardan etkilenenleri güvence altına almak için tedbirler uygulamaya konuldu.
Hunt, algoritma başarısızlığının tespit edildiğini ve düzeltildiğini, bundan etkilenen kadınların (hala 309.000'in hayatta olduğu tahmin ediliyor) taramalar için davetiye alacağını belirtti.

Yaşlı kadınlarda, taramanın gereksiz zararlı testlere ve tedaviye yol açabilecek, sadece tehdit edici olmayan kanserleri yakalayacağı yönünde önemli bir risk var, ancak bu bireysel bir seçim.

Etkilenen tüm kadınlar ay sonuna kadar mektup alacaklar.

İngiltere'den Şok Eden Sağlık Skandalı Açıklaması!

Profesör Helen Stokes-Lampard, "Bugün bu konuyla ilgili bağımsız soruşturmayı memnuniyetle yürütüyoruz, ancak önceliğimiz işlenen bu suç değil, taramadan etkilenen kadınları davet etmek için gerekli tedbirleri almak ve sistemde yeterli kaynak bulunmasını sağlamak. Sonuç olarak takip edebilecek herhangi bir ek talep ile başa çıkmak ve bunun bir daha asla gerçekleşmemesini sağlamak için adımlar atmak" dedi.

Faruk Ayhan Utkan / KizlarSoruyor Haber Editörü

Son Güncelleme: 3 Haz 2018 / 04:06
İngiltere'den Şok Eden Sağlık Skandalı Açıklaması!
2
2
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • MagRipOgLu
  Nasil bir düşünce , cağrılmadı diye kendi kontrol etmiyormu
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Prettyghost
  Vay Arkadaş. E cagrilmadi diye de kontrole de gidilmezmi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

11
 • Gizli Üye
  Eline sağlık.
 • Gizli Üye
  Degisik insanlar
YÜKLENİYOR...