Saç Uzatma Yöntemleri: Saçlarınızı Nasıl Hızlı Uzatabilirsiniz?

Sadece kırıklarını aldırmak için kuaföre gittin ve saçlarının istediğinden daha da kısa olduğunu mu gördün? Ya da bir anlık karar ile saçlarını kısacık kestirdin ve sonrasında pişmanlık seni bırakmadı mı? Gerek stres gerekse de diğer etmenler ile kısa saçlardan uzun saçlara dönüş yapmak istiyorsan uygulayabileceğin birçok saç uzatma yöntemleri var. Doğal yağlar ile saçına bakım yapabileceğin gibi dengeli beslenmek ve kimyasal işlemlerden uzak durmak da saç uzatma konusunda önemli rol oynuyor. Hızlı saç uzatma yöntemleri nelerdir, evde nasıl bakım yapabilirim, ne kadar sıklıkla saçımı kestirmeyelim gibi tüm sorularının cevabını bu içerikte bulabilirsin. Hadi gelin saç uzatma yöntemlerine beraber bakalım.

Saç Uzatma Nasıl Olur?

Hızlı saç uzatmak için öncelikle sabırlı olmalısınız. 1 haftada saç uzatma yöntemleri arıyorsanız yapılması gereken her şeyi yerine getirmelisiniz ancak bilmelisiniz ki bir anda saçınız upuzun olmayacak. Bakım kürleri, sağlıklı beslenme, düzenli saç kesimi vb. saç uzatma yöntemleri ile aradığınız forma kavuşmak çok uzun sürmeyecektir.
Hızlı saç uzatma
Hızlı saç uzatma

Saç Uzatma Yöntemleri Evde Nasıl Yapılır?

En çok merak edilen sorulardan biri de evde yapılan kürler ile saç uzatma yöntemleridir. Bu yöntemler tabii ki saçınızın uzamasında önemli rol oynar. Doğal yağlar ya da sabunlar ile yapacağınız kürler saçınızı uzatmakla kalmayıp aynı zamanda bakımını da sağlayacaktır. Bakımlı ve ışıl ışıl saçlar ile istediğiniz uzunluğa daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Sağlıklı saç uzatmak istiyorsanız öncelikle kimyasal ürünlerden uzak durmalısınız. Sık sık yapılan boyalar, içeriğini bilmediğiniz ürünler saçınızın daha da zarar görmesine neden olacaktır. Bu ürünlerin yerine evinizde olan malzemeler ya da aktarlardan rahatlıkla alacağınız yağlar ile kendi bakımınızı kendiniz yapabilirsiniz. Hızlı saç uzatma için hazırlayabileceğiniz kürler:

Soğan Maskesi:

Kokusu bazı kişilerin hoşuna gitmese de soğan saçlar için önemli bir besin kaynağıdır. Soğanla saç uzatma, içerisindeki sülfür ve diğer kaynaklar sebebiyle uzmanlar tarafından da bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Kepek, egzama ya da döküntü gibi saç derinizde oluşan sorunları soğan maskesi ile çözebilirsiniz. Soğan maskesinin aynı zamanda erken beyazlamanın da önüne geçtiği yine çalışmalarda kanıtlanmıştır.

Erkek saç uzatma yöntemleri arasında da bulunan soğan maskesi için yapmanız gereken 4 adet soğanı ikiye bölerek 1 litre suyun içerisinde kaynatmak. Banyoda saçlarınızı şampuanladıktan sonra soğuyan soğan suyu ile durulayabilirsiniz. İsterseniz de soğanları rendeledikten sonra çıkan soğan suyunu bir pamuk yardımı ile saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilir ve 10 dakika sonra durulayabilirsiniz.

Zeytinyağı Maskesi:

Hızlı saç uzatma için maske
Hızlı saç uzatma için maske
Zeytinyağı yüzyıllardır hayatımızda olan bir bitkisel ürün. Birçok faydası olan zeytinyağı, hızlı saç uzatma yöntemleri arasında da bulunuyor. Zeytinyağı ile saç uzatma için yapmanız gereken ise oldukça basit. Saf zeytinyağını direkt olarak saçınıza uygulayarak saçlarınızın nemini geri kazandırabilir, hızlı uzamasını sağlayabilir ve dökülmesinin önüne geçebilirsiniz. Bu uygulamayı dilerseniz Hindistan cevizi yağı ile de deneyebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı ile saç uzatma en çok kullanılan yöntemler arasında bulunur. Hindistan cevizi yağı aynı zamanda dolgun saçlar elde etmenizi de sağlar.

Elma Sirkesi Maskesi:

Saçlarınızın uzamasında kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise elma sirkesi. Saç derinizin PH dengesini koruyan elma sirkesi aynı zamanda parlaklık da kazandırır. Saçlarınızı şampuan ile duruladıktan sonra durulama suyunuza ekleyeceğiniz elma sirkesi ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Kokusundan rahatsız olanlar ise biraz lavanta yağı ekleyerek daha ferah bir banyo keyfi yaşayabilir.

Saç Kırıkları İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kadınlar kadar saç uzatma erkek için de oldukça önemlidir. Bakımlı olarak kendini iyi hissetmek isteyen tüm kadın ve erkeklerin doğal bakım kürlerinin yanı sıra dikkat etmesi gereken başka yöntemler de bulunur. Sağlıklı saç uzatma için saç kırıklarına da dikkat etmek olmazsa olmazlar arasındadır. Farklı sebepler dolasıyla oluşacak olan saç kırıkları, saçın hızlı uzamasını engeller.
Saç kırıkları
Saç kırıkları
Saç kırıklarının oluşumunu engellemek için saçlarınızı kuruyken taramamaya özen gösterin. Kuru saçlarda tarama güçleşeceği gibi gereğinden fazla kırılmaya da yol açar. Saçlarınızı yaş iken taramak hem daha az kırılmasını hem de daha rahat bir taranma sağlar.

Ne Sıklıkla Saç Kestirmek Gerekir?

Oluşan kırıklardan kurtulmanın en etkili yollarından biri de saçları kestirmektir. Kırıklarından aldırmak çok genel bir tabir olsa da hızlı saç uzatma yöntemlerinde oldukça etkilidir. 2-3 ayda bir saçlarınızın sadece kırıklarını aldırarak güçlü ve hızlı uzayan saçlara ulaşabilirsiniz. Kırıkları kestirmek aynı zamanda saçlarınızı bakımlı da gösterecektir.

Şampuan ve Saç Kremi Nasıl Kullanılmalı?

Doğal bakım kürlerinin yanı sıra kullanacağınız şampuan ve saç kremine de dikkat etmelisiniz. Bitkisel ürünlerden elde edilen saç uzatma şampuanı ile saçlarınızı yıkayabilir ve daha sonrasında seçtiğiniz kürü uygulayabilirsiniz. Saç uzatma şampuanının içerisinde krem olmamasına dikkat edin. Çünkü saçlarınızın dökülmemesi ve daha hızlı uzaması için saç kremini saç diplerinize sürmemeniz gerekiyor. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra saçlarınızın uçlarına saç kremini uygulayıp durulama işlemine geçebilirsiniz. Saç kremleri, saçınızı uzatmada etkin olduğu gibi aynı zamanda kolay taranmasını ve canlı gözükmesini de sağlar.

Isıl İşlem Uygulamanın Zararları Nelerdir?

Hızlı uzayan saçlar
Hızlı uzayan saçlar
En hızlı saç uzatma yöntemi arıyorsanız maşa ve düzleştiriciden olabildiğince uzak durmalısınız. Klinik araştırmaları, bu aletlerin saç dökülmesindeki zararını ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden de saçlarınızı doğal yöntemler ile kurutmayı ya da düzleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Çok kabaran saçlarınız varsa da çeşitli yağlar ile kabarıklığın önüne geçebilir ya da istediğiniz doygunluğu kazandırabilirsiniz.

Beslenmenin Saç Uzatmada Etkisi Var Mı?

Beslenme, sağlığımız kadar saçlarımız için de oldukça önemli. Protein ağırlıklı yapacağınız beslenme, saçlarınızı kuvvetlendirecek ve daha hızlı uzamasını sağlayacaktır. Beslenmeyi desteklemek için stresten uzak durmayı ve uyku düzeninize dikkat etmeyi de unutmamalısınız.
Saç uzamasını hızlandıran etkenler
Saç uzamasını hızlandıran etkenler

Saç Uzamasını Hızlandıran Diğer Etkenler Nelerdir?

  • Saçlarınızı ılık su ile yıkayın. Aşırı sıcak su, saçlarınıza zarar vereceği gibi dökülmesine de yol açar.
  • Saçlarınızı mutlaka havalandırın. Sürekli şapka takmak ya da saçları toplamak, saç köklerinizin nefes almasını engeller. Ayrıca lastik toka ile saçlarınızı sürekli toplamak kırılmalara da yol açar.
  • Her duşta saç diplerinize mutlaka masaj yapın. Kan dolaşımını hızlandırmak saçlarınızı daha hızlı uzatabileceği gibi rahatlamanızı da sağlar.
  • Banyodan çıktıktan sonra saçlarınızı havlu ile asla çitilemeyin. Nazikçe kurulamak ya da suyunu almak saç kırılmalarını önler.
  • Stresten uzak durmaya çalışın. Damarların daralmasına yol açan stres ile saç köklerinin beslenmesini engellenir ve bu da saçlarınızın uzamamasına yol açar.

Saç Uzatma Ne Kadar Sürer?

1 haftada 20 cm saç uzatma iddialarına aldanıp kimyasal ürünleri almayarak saçlarınızı doğal yöntemlerle uzatmanız mümkün. Tüm bakımları doğru ve düzenli bir şekilde gerçekleştirdiğinizde saçınız ayda 1,5 cm’den daha fazla uzayacaktır. Bu uzama saçınızın yapısına göre de değişiklik gösterecektir. Eğer cildinizin herhangi bir maddeye alerjisi varsa da bakım kürlerini kullanmadan önce bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.
Saç uzatma ne kadar sürer
Saç uzatma ne kadar sürer
Saç uzatma yöntemleri erkek ve kadınlar için en çok merak edilen başlıklar arasında. Sizler için hazırladığımız hızlı saç uzatma yöntemlerini deneyerek saçlarınızın istediği uzunluğa kavuşmasını ve sağlıklı durmasını sağlayabilirsiniz.

Saç Uzatma Hakkında Sorular

Saç uzatma yolları neler?

Saçımı 4 ay önce omzumda kestirdim ve sarıya boyattım. Kestirdiğime çok pişman oldum. Güzelliğimin %50 sinin gittiğini söylüyorlar. Saçımı boyattığım için de saçımda çok kırık var ve bu yüzden uzamıyor. Saçımı kalçama...
barbiex
8|0
Yorumla 12123

Kısa zamanda saç uzatma yolları nelerdir?

Kendi basit yöntemimizle kısa zamanda saç uzatma yolları nelerdir? Hızlı saç uzatma yöntemleri için aşağıdaki videonun 1:38 dakikasından itibaren Merve Özkaynak tavsiyeler veriyor, izlemenizi tavsiye ederim....
PrenSimSin
1|0
Yorumla 14974

Saç uzatma konusunda işe yaradığını düşündüğünüz saç bakım tüyolarınız var mı?

Saçlar uzuyor tamam, ama uzarken yaşadığımız kırılmalar yüzünden o uzamanın etkilerini göremiyoruz... Bunlar için B7 vitamini, yani biotin öneriliyor saç için. Sizin tüyonuz var mı uzatmak için?...
stetoskop
1|0
Yorumla 298

Saçımın hızlı uzaması için ne yapmalıyım?

saçlarım nasıl hızlı uzar? yazın sapsarı ve çok uzundu ilk önce küt kestirdim sonra kahkül kestirdim ama beğenmedim saç modeli ya da hızlı uzatma önerileri
eceecakmak
4|0
Yorumla 12219

Saç Uzatma Hakkında Benceler

Saç Uzatma Yöntemleri ile Rapunzelliğe Terfi Edin!

Genelde ya arkadaşlarımızın gazıyla ya da artık uzun saçtan sıkıldığımız için bir hevesle saçımızı kestiririz. Sonrasında da pişman olur yeniden uzatmak isteriz ama maalesef bu o kadar kolay bir süreç değildir. Bir de o...
GolgiAygırı
1111 Yorumla
1|2

'Saçlarım Bir Türlü Uzamıyor' Diyenlere Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri!

Hellöö...Gene ben Sokağa çıkma yasağım var can sıkıntısından bence yazmaya sarmış durumdayım bebeklerim. Bugün size saçı hızlı uzatma yollarını paylaşıyorum rez alın. 1. Kırıklarından kurtul O kırıkları 3 ayda bir...
68 Yorumla
5|2

Hızlı Uzayan Saçlara ve Hızla Gerçekleşen Hayallere Selam Çakıyoruz!

Rapunzel'i uzun saç konusunda bir efsane gibi kabul etmekten artık sıkılmadık mı? Bizim ondan ne farkımız var? Hatta daha üstünüz çünkü hayali bir karakter değiliz, gerçeğiz! Şimdi uzun saçlara dair tüm korkularını...
89 Yorumla
0|0

Hızlı Saç Uzatma Teknikleri: Belime Kadar Gelen Saçlarımın Sırrı

Biz bayanlar saçlarımıza önem verir ve uzun olmasını isteriz. Bu yazıda saçlarımı 3 numaradan belime kadar nasıl uzattığımı açıklayacağım sizlere denemesi sizden. Saçlarımın rengiyle boyuyla çok oynadığım için aşırı...
Prensescikk
8449 Yorumla
23|6

Saç Uzatma Hakkında Her Şey

Hızlı saç uzatmanın önemli noktaları nelerdir? Neleri yapmak, neleri yapmamak gerekir hızlı saç uzatma doğrultusunda?

Arkadaşlar 1 ayda en fazla kaç cm uzatılabilir saçç, hızlı uzamasını istiyorumm:(
Gizli Üye
0|0
Yorumla 11

Aşırı saç dökülmesi için ne yapılmalı?

Nedenini bilmiyorum ama acayip saclarim dokuluyor. Bu mevsimsel degil hep dokuluyor cunku bende annnemde sacimin dokulmesinde İllallah ettik Taraklami alakali bilmiyorum ama acayip dokuluyor Sac tipim kalin telli ve gur...
Gizli Üye
1|0
Yorumla 44
YÜKLENİYOR...