Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir ve Sebepleri Nelerdir?

Saç Dökülmesi Nedir?

Hemen her insanın hayatı boyunca sıkça karşılaştığı sorunlardan biri de saç dökülmesidir. Saçların giderek sağlıksız hale gelmesi, yoğunluğunun azalması ve dökülen saç telinin artması saç dökülmesi olarak adlandırılır. Aslında saç dökülmesi için pek çok sebep sayılabilir. Bunlar arasında sistemik hastalıklar, saç kılı gelişim bozuklukları, kullanılan ilaçlar, hormonal ve beslenme faktörleri, vücudun kimyasal maddelere maruz kalması, psikolojik rahatsızlıklar gibi sonradan oluşabilen unsurlar olduğu gibi genetik yatkınlık da bulunabilir.
Saç dökülmesi nedir
Saç dökülmesi nedir

Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

Normal miktardan fazla olan aşırı saç dökülmesi durumu bireyin gözlemleri ile anlaşılabilir. Saç dökülmesi erkek bireylerde tepedeki saçların seyrelmesi ve uzun vadede saçsız alanın oluşmaya başlaması ile anlaşılabilir. Kadınlarda ise saçlı derinin genelinde bir seyrelme başlar. Tam kellik ya da saçsız alan oluşumu çok nadir görülür. Bu gibi durumlarda saç dökülmesi sebepleri ve tipi uzman bir hekim tarafından incelenmelidir.

Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Saç derisinden her bir saç telinin bir yaşam süresi bulunur. Genellikle her saç teli ortalama 4 ila 6 yıl yaşar, dinlenir ve daha sonra dökülür. Aslında bu süreç normal bir döngü oluşturur. Bu sebeple her gün bir miktar saçın dökülmesi olağan bir durumdur. Ancak çok daha yoğun bir dökülme varsa, tarama sonrası dökülen saç miktarı artmışsa, kuru saçlarda dahi elle çekme sırasında en az 3-5 adet saç teli geliyorsa, mevcut saç dökülmesi nedenleri sorgulanmalı ve uygun tedaviye başlanmalıdır.

1. Genetik Faktörler

Kadınlarda ve erkeklerde görülen saç dökülmesinin nedenleri çoğu zaman farklıdır. Erkek bireylerde çoğunlukla genetik saç dökülmesi görülür ve toplumda bu oran %50'nin üzerindedir. Hormonlara duyarlı olarak gelişen erkeklerde saç dökülmesi yaş ilerledikçe artar ve kelliğe kadar devam edebilir.

Genetik faktörlere bağlı dökülmeler kadınlarda da görülebilir. Özellikle ailesinde daha önce kellik problemi yaşayan bireyler varsa, kadınlar da saç dökülmesi riskine sahiptir. Son yıllarda sıklıkla 16-18 yaş aralığındaki kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi daha fazla görülür. Bu durumun nedeni olarak dengesiz beslenme, ağır diyetler, hormonal sorunlar ile aşırı stres belirtilebilir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesi, takviye tedaviler, PRP ya da mezoterapi gibi yöntemler ile yavaşlatılabilir.

2. Yanlış Beslenme

Hem kadın hem erkek saç dökülmesi problemlerinde besinsel nedenler çok sık rastlanan bir faktördür. Saçlı derinin canlı bir organ olduğu düşünülürse, besine ihtiyaç duyduğu aşikârdır. Ancak uzun süreli açlık, tek tip beslenme, karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar tüketme, dengeli beslenmeme, fazla şeker tüketimi ve ağır diyetler saç dökülmesine neden olabilir.
Saç dökülmesi sebepleri
Saç dökülmesi sebepleri

3. Hormonal Problemler

Kişide hormonal sorunların varlığı da saç dökülmesinden bahsedilebilir. Özellikle bayanlarda saç dökülmesi sorunu altında yatan nedenler arasında adet düzensizlikleri ve hızlı kilo alma faktörleri gösterilebilir. Bu durumda adetin ikinci ya da üçüncü günü, kan tahlili yapılması için bir dermatoloji uzmanına başvurulması gerekir.
Erkeklerde de saç dökülmesinin nedenleri arasında hormonal sorunlar görülebilir. Problemin altında yatan unsurun tam olarak tespit edilebilmesi için bir dermatoloji (cildiye) ya da endokrinoloji uzmanına başvurulması gerekir.

4. Bazı Hastalıklar ve İlaç Kullanımı

Saç dökülmesinin nedenleri arasında kişilerin sahip oldukları hastalıklar ve buna bağlı olarak kullandıkları ilaçlar da yer alabilir. Özellikle tiroit bezi hastalıkları, romatizmal problemler, insülin direnci, zayıflama hapları, hormon ilaçları, böbrek üstü bezi hastalıkları ile bazen de doğum kontrol hapları saç dökülmesi sebepleridir.

5. Doğum

Doğum sonrası saç dökülmesi kadınlarda görülen dökülmelerin büyük çoğunluğunu oluşturur. Gebelik boyunca dökülmesi gereken ancak dökülmemiş saç tellerinin aniden dökülmesi neden olur. Ayrıca doğum sonrası yaşanan hormonal dengesizlikler ile saç folikülleri katajen faza uğrar. Gelişimi duran teller ise daha hızlı dökülmeye başlar. Doğumdan sonra saç dökülmesi genellikle 6 ay sonra yok olur.

6. Deri Problemleri

Saç derisini tutan tabaka üzerinde görülen hastalıklar nedeniyle etkilenen saçlarda dökülme meydana gelir. Özellikle egzama, sedef, liken, mantar, akne gibi problemler de dökülme kaçınılmazdır. Deri hastalığı tedavi edildiğinde saç dökülmesi problemi de yok olur.

Bebeklerde saç dökülmesi gibi olağan durumların nedeni olarak, saçlı deride bulunun yağ bezlerinin çalışma bozukluğuna bağlı olarak görülen deri iltihabı oldukça yaygındır. Zamanla kendiliğinden geçen bu durum için saçlı deriye bebek yağı ile masaj yapmak yeterlidir. Buna rağmen saç dökülmesi geçmiyorsa, bir pediatri uzmanına danışılabilir.

7. Stres ve Depresyon

Her hastalığın temel sebebi olan stres, saç dökülmelerinin de en güçlü nedenlerinden biridir. Bazı zamanlarda kişinin yoğun stres altındayken yaşadığı saç problemleri mevsimsel saç dökülmesi olarak da düşünülebilir. Öte yandan stres ile birlikte gelen depresyon, psikozlar, anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklar saçı etkiler ve dökülmesine neden olur. Ayrıca bu psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar da saç dökülmesinin nedeni olabilir. Böyle bir durumda uzman bir hekimden yardım alınmalıdır.
Saç dökülmesi belirtileri
Saç dökülmesi belirtileri
Çoğu zaman kişi hali hazırda psikolojik bir rahatsızlık yaşadığı için doktora gitmekten çekinir ve dökülme hakkında çevresinden yanlış yönlendirmelere maruz kalır. Bilinçsiz şekilde uygulanan saç dökülmesi için maske ile farklı karışımlar, saç derisine daha fazla zarar verebilir, hatta geri dönüşü olmayan sorunlara neden olabilir.

8. Kemoterapi ve Saç Kıran (Alopesi Areata)

Kanser tedavisi gören ve kemoterapi ile kimyasal etkiye maruz kalan kişilerde de saç dökülmesi görülebilir. Ancak son yıllarda kemoterapi tedavilerinde kullanılan modern ilaçlar sayesinde dökülmeler nispeten daha az görülür. Kemoterapi süreci tamamlandığında, saç dökülmesi sorunu da ortadan kalkar ve yeniden saç derisi kendini toparlar.

Saç dökülmesinin bir diğer nedeni de halk arasında saç kıran olarak bilinen hastalıktır. Tıptaki adıyla Alopesi areata olarak bilinen bu problem aniden ortaya çıkar ve saç derisinin farklı bölgelerinde bölgesel saç dökülmesi oluşturur. Farklı çaplarda, bir ya da birkaç tane yuvarlak alanda tamamen saçsız bölge oluşur. Bazen sadece saçta değil, sakal bölgesinde de görülebilir. Gerekli tedaviler ile birkaç ay içinde geriler.

Saç Dökülmesi Hangi Vitamin ve Mineral Eksikliğinde Olur?

Çoğunlukla beslenme sorununun olmadığı durumlarda, saç dökülmesi vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak da gelişebilir. Özellikle D vitamini, B12, çinko, demir, biotin, folik asit gibi önemli vitamin ve mineral değerleri düşük ise saç beslenmez ve dökülmeye başlar. Özellikle çocuklarda saç dökülmesi nedenleri arasında gerekli vitamin ve minerallerin yetersiz alımı yer alır. Saç dökülmesi varlığında, vitamin ve mineral eksikliği düşünülmeli ve kan tahlili ile tespit edilmelidir. Gerekirse doktor kontrolünde takviyeler alınabilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülme sorunu yaşayan kişiler, hoş olmayan bu durum için Saç dökülmesine ne iyi gelir? ya da Saç dökülmesi nasıl önlenir? gibi soruları merak ederler. Saç dökülmesinin yavaşlatılması ve önlenmesi için öncelikle yapılması gereken, zaman kaybetmeden dermatoloji uzmanına görünmektir. Yapılan incelemeler ile dökülmeye neden olan faktörler araştırılır ve kişiye uygun bir tedavi planlanır. Örneğin, dökülme vitamin ve mineral eksikliklerinden kaynaklanıyorsa, takviye edici ilaçlara başlanır. Yetersiz beslenme nedeniyle dökülme yaşanıyorsa, proteinden zengin, dengeli bir beslenme rutini oluşturulur. Sorun tiroid veya farklı bir problemse, gerekirse diğer uzman hekimler ile konsültasyon yapılır ve hormonal tedaviye başlanır.

Saç Dökülmesi Tedavisi Nasıl Olur?

Saç dökülmesi çözüm yolları kişiye göre belirlenir ve uygun tedavi işlemi dökülme probleminin altında yatan nedene bağlı olarak yapılır. Saç dökülmesi tedavisi için genellikle kullanılan yöntemler şunlardır:

1. İlaç tedavileri

Dökülmenin yeni başladığı zamanlarda, ilerlemesini önlemek ve mevcut saçların kalınlaşmasını sağlamak amacıyla FDA onaylı ilaçlar uzman doktor kontrolünde kullanılabilir. Hafif ve orta dereceli dökülmelerde yararlı olmasına rağmen, başın ön ve tepe kısmındaki saç kayıplarında etkisi yok denecek kadar azdır.
Saç dökülmesi tedavisi
Saç dökülmesi tedavisi

2. Mezoterapi

Saç dökülmesine ne iyi gelir konusunda araştırma yapanların karşısına çıkan yöntemlerden biri de saç mezoterapisidir. Bu tedavi yöntemi ile saçın sağlıklı şekilde gelişmesi için gerekli vitamin, mineral, dolaşım düzenleyici içerikler ile antioksidan gibi maddeler, çok küçük boyutlu iğneler aracılığı ile direkt olarak saçlı deriye enjekte edilir. 1 cm aralıklarla enjekte edilen bu maddeler hem kadınlara, hem de erkeklere uygulanabilir. Özellikle erkek tipi saç dökülmesi tedavisi olarak bilinen mezoterapi, saç dökülmelerini durdurur ve daha güçlü saç tellerinin çıkmasını sağlar. Dökülme şiddetine ve seviyesine göre ortalama 5-10 seans uygulanır.

3. PRP Tedavisi

Saç dökülmesi nasıl engellenir diye merak edenler sıklıkla PRP saç tedavisini denerler. Bu tedavi yönteminde kişinin kanı alınır ve belirli işlemlerden geçirilir. Daha sonra fibroblast denilen maddeler alınır, saç köklerini beslemesi için dökülme yaşanan bölgelere enjekte edilir. Genetik faktörlü saç dökülmelerinde sıklıkla kullanılan bu yöntem mezoterapi ile birlikte uygulanabilen başarılı yöntemler arasındadır.
Saç dökülmesi için PRP tedavisi
Saç dökülmesi için PRP tedavisi

4. Şampuan

Hafif ve orta dereceli saç dökülmesi şampuan kullanarak da tedavi edilebilir. Özellikle dökülmeye eğimli olan hassas saç telleri için günlük kullanıma uygun şampuanlar mevcuttur. Uzman bir dermatologa muayene olarak saç dökülmesi için şampuan tavsiyesi alabilirsiniz. Şampuanların içeriğinde genellikle Procyanidin ve Minoxidil gibi etken madde kombinasyonları yer alır. Saç kaşıntısı ve dökülmesi gibi sorunların yanı sıra kepek ve aşırı sebum oluşumu problemlerine de iyi gelen şampuanlar vardır.

5. Saç Ekimi

Saç dökülmesi için tüm tedavi yöntemleri sonuçsuz kaldığında, saç ekimi yöntemi denenmektedir. Kesin bir tedavi şekli olan saç ekimi, kişinin yine kendi vücudundan alınan saç foliküllerinin, mikro iğneler ile saçlı deriye entegre edilmesi işlemidir. İstenilen yoğunlukta ve sayıda saç folikülü kullanılabildiği için kalıcı bir yöntemdir.

Saç Dökülmesi Hakkında Sorular

Saça sarımsak sürmek faydalı mı?

Saçım için internetten okuduğum sarımsak&zeytinyağı ikilisini yapmak istiyorum. Biraz kellik başladı denebilir. Deneyen oldu mu? :)
Gizli Üye
0|0
Yorumla 77

D vitamini yüzünden dökülen saç tekrar çıkar mı?

Merhaba arkadaşlar benim d vitamini eksikliğim vardı geçen sene tahlil yapmıştım ama tedavi olmamıştım yaşım 18 anne tarafında kellik yok baba tarafında da yok sadece yandan açılma var biraz ama benim saçımın tepe...
Gizli Üye
0|0
Yorumla 53

Önerdiğiniz krem ya da saç yağları, maskeleri var mı?

Saçlarım doğuştan kıvırcık ve uzundu. Saçlarimı boyamaktan ve sürekli düzlestirmekten yıprandı yandı. Duş aldıktan sonra dipleri düz oluyo hoşuma gitmiyo saçim yokmus gibi hissediyorum. Kısacası saçlarımin diperi düz geri...
fununkko
0|0
Yorumla 30

Evde saç bakımı nasıl yapılır?

Evde saçlarıma nasıl bakım yapabilirim, parlak ve güçlü görünsün istiyorum.
Gizli Üye
0|0
Yorumla 33

Saç dökülme problemi için ne yapabilirim?

Sacimi tararken olsun veya dustan ciktigimda bir avuc sacim dokuluyo,, hele ki sabah kalktigimda yastigim sacim dolu oluyor bunlarin sebeplerii ne olabilir veya bundan nasi kurtulabilirim? Yaklasik bir senedir dokuluyo...
_aleynaab
3|0
Yorumla 62

Saç geni anneden mi, babadan mı geçer?

Öncelikle merhaba saç geniyle ilgili merak ettiğim şeyler var benim baba tarafının saçları geç beyazlar ve geç dökülür sadece babam saçı bazı sebebler dolayısıyla döküldü 50 yaşında saçlarında çok az beyaz var saçları...
Dermocooo
0|0
Yorumla 49

Saç şekillendirici sprey saç döker mi?

Selam 🌺 Saç şekillendirici sprey kullanıyorum ve hafif bir dökülme var. Saçlara bir zararı var mıdır? #_Judge_⚜🌟💋
_Judge_
1|1
Yorumla 820

Saç Dökülmesi Hakkında Benceler

'Saçlarım Bir Türlü Uzamıyor' Diyenlere Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri!

Hellöö...Gene ben Sokağa çıkma yasağım var can sıkıntısından bence yazmaya sarmış durumdayım bebeklerim. Bugün size saçı hızlı uzatma yollarını paylaşıyorum rez alın. 1. Kırıklarından kurtul O kırıkları 3 ayda bir...
68 Yorumla
5|2

Evinizde Bulunan Malzemelerle Saç Dökülme Sorununuzu Durdurun!

Herkesin yaşadığı ve oldukça can sıkıcı olan saç dökülmesini, doğal yollarla engelleyebilirsiniz! Hepimizin sık yaşadığı ve sürekli yakındığımız konu olan, saç dökülmesi doğal yollarla tarihe karışabilir! Saç...
2737 Yorumla
2|2

Saç Dökülmem Nasıl Durdu?

1. Kansızlık için Kara Üzüm Çekirdeği Tozu Saç dökülmesini durdurmak için ilk önce nedenini bilmenizde fayda var. Ferritin yani kan değerinizin 50 olması gerekir . Siyah üzüm çekirdeği tozu ise Kan yapar, kansızlığı...
Gizli Üye
2828 Yorumla
9|1

Garantili Saç Uzatma ve Saç Dökülmesini Azaltma Yöntemleri

Başlamadan önce belirtmeliyim ki buradaki bilgiler sadece kendi tecrübelerim ve deneyimlerinden oluşuyor. Denemediğim ve yararını görmediğim kulaktan dolma tavsiyeleri yazma zahmetine girmiyorum bile. Önümüzde 5 basit...
HimonoOnna
3436 Yorumla
14|6

İşte Saçlarımızın Uzadıkça İncelip İp Gibi Kopmasının Nedenleri!

Merhaba değerli arkadaşlar. Saçların dökülmesi, kepeklenmesi gibi birden çok sorunların yanında saçların aynı ip gibi ortadan kopması gibi bir sorunla da karşı karşıya geliyoruz bazen. Peki bu durumlarda neler yapılmalı...
Subarusti
4338 Yorumla
2|1

Saç Gürleştirme İçin Mükemmel Tarifler!

Elbette dış güzellik her şey değil. Ama saçlarının günden güne dökülmesi ve seyrekleşmeye başlaması da biraz fazla olmadı mı? Gittikçe zayıflayan saçların moralini de bozuyor, öyle değil mi? Olsun, sen yine de üzülme....
ÇıtırÇitos
2146 Yorumla
5|3

Saç Dökülmesi Hakkında Her Şey

Evinizin En Çok Kullanılan Odasına Daha Titiz Davranın: Tepeden Tırnağa Salon Temizliği

Salonlar ve oturma odaları evlerimizde en çok vakit geçirdiğimiz, ailecek sohbetlerin yapıldığı, yemeklerin yenildiği, misafirlerin ağırlandığı (ah covid öncesi günler) alanlardır. Her ne kadar sık sık temizlense de arada...
713 Yorumla
6|4

Erkekler İçin Saç Yumușatma Tüyoları!

Selam canlar :) Genelde sert saçlar, şekillendirme konusunda daha avantajlı görülebilir. Fakat bir süre şekillendirebilirsiniz. Sonrası durum vahim. Hiç yumușamayan, bakımsız görünen saçlar. Eğer düzenli saç temizliği,...
320 Yorumla
2|5

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? Lekelerin Kökünü Kurutuyoruz!

Konusu açılınca bile tüylerimizi ürperten, gözümüzde canlandırınca anlık olarak sinirlerimizi bozan şeylerden biri çıkmayan yağ lekeleri. Nereden, nasıl, ne şekilde geldiğinin hiçbir önemi yok. Kendimizi ya da...
FireandFire
89 Yorumla
1|5

Liste böyle uzar gider ya sizce?

KADINLARI MUTLU ETMENİN YOLU...🙈😁😁01. Saçlarını okşa,02. Yücelt,03. Şımart,04. Gözlerinin içine bak,05. Geleceğe ait planlar yap,06. Dil dök,07. O uyanmadan uyanma,08. Destek ol,09. Yemeğe götür,10. Alışverişe...
Maestro81
0|0
Yorumla 43

Sakız Lekesi Nasıl Çıkar: Göründüğünden Kolay

Kimin başına gelir diye düşünme, her an her şey olabilir. Sen kaçtıkça istemediğin şeyler seni kovalarmış. Biz sakız nasıl çıkar konusunu çok da önemsemiyormuş gibi yapıp önlemini alanlardan olacağız. Yani, "Sakız mı...
103 Yorumla
3|0

Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? Tüyolar Burada!

Ev işleriyle hepimizin başı belada. Sen de "salça ve kahve lekesinden nasıl kurtulurum, duvardaki yağ lekesi nasıl çıkar?" gibi sorularla kafayı mı yedin? Evet, gerçekten de bu küçük soruları bir kenara bırakıp temizliğin...
selinbiricik3
1616 Yorumla
3|1

Evde Sabun Yapımı: Paran Cebinde Kalsın!

Yeni bir hobi edindim! “Her şeyin evde yapılanı makbuldür” felsefesinden yola çıkarak madem artık sağlığımı korumak için dışarıdan daha az yemek yiyorum, çeşitli ürünleri de evde kendim hazırlayabilirim diye düşündüm. Bu...
komiklikedi
76 Yorumla
2|1

SAÇIMA SOĞAN- SARIMSAK MASKESİ YAPTIM KOKUSU 2 HAFTADIR GİTMİYOR LÜTFEN YARDIM EDİN?

Saçlarım çok döküldüğü için internette okuduğum çok iyi geldiği söylenen soğan sarımsak ve yumurta karışımını 2 hafta önce saçıma uyguladım. 45-50 dakika tuttum ve normal şampuanımla 2-3 kere yıkadım. O günden beri saçımı...
Gizli Üye
0|0
Yorumla 82

Kadın milleti bu kadar zor, erkek milleti bu kadar kolay mı yani?

KADINLARI MUTLU ETMENİN YOLU !!! 01. Saçlarını okşa, 02. Yücelt, 03. Şımart, 04. Gözlerinin içine bak, 05. Geleceğe ait planlar yap, 06. Dil dök, 07. O uyanmadan uyanma, 08. Destek ol, 09. Yemeğe götür, 10....
0|1
Yorumla 811

Bir Başkadır KizlarSoruyor'un Trolleri

Başta cinsellik kategorisinde olmak üzere her konuda rastlama ihtimaliniz var. Soruların bir çoğu başka sitelerden araklanmış olsa da kalanının el emeği beyin nuru olduğunu düşünüyorum. Kimilerine saç baş yolduran,...
Freyja88
3845 Yorumla
27|5
YÜKLENİYOR...