40 Zengin Renk Seçeneğinden Biri Mutlaka #İstediğinRenk
Kapat

Saç Çıkaran Mavi Su Nedir, Faydaları Nelerdir?

Saç dökülmesi oldukça sık yaşanılan bir durum olmakla birlikte kellik sorunu ile sonuçlanması da olasıdır. Kellik sorununu özellikle erkekler daha fazla yaşıyor ve saç çıkarmanın yollarını arıyorlar. Son zamanlarda oldukça popüler olan saç çıkaran mavi losyon, saç dökülmesi ve kellik sorunu yaşayanlara umut oluyor. Peki saç çıkaran mavi su nedir, gerçekten işe yarıyor mu?

Saç Çıkaran Mavi Su Nedir?

Mavi su Mardin şehrinde bir aktarcı tarafından keşfedilmiştir. İçeriğinde bitkisel karışımların, vitaminlerin ve saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bazı maddelerin bulunduğu düşünülen bir üründür. Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan maddeler bir takım ölçülerle bazı saç bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır, ancak fazlasının zarar verici olabileceği söylenmektedir.

Isırgan otu, centiyane kökü, aloe vera gibi bitkilerin saç derisindeki kan akışını hızlandırıp, yeni saç oluşumunu desteklediği söylenmektedir. Mavi su saç losyonu da saç köklerini güçlendirip, dökülmelerin önüne geçmeyi ve saç çıkarmayı vaat ediyor. Ancak mavi su serum içeriğinin tamamen doğal olup olmadığı bilinmiyor ve markadan markaya değişiklik gösterebiliyor.

Saç Çıkaran Mavi Su Faydaları Nelerdir, İşe Yarıyor mu?

İçeriğinde tam olarak ne olduğunu bilinmeyen mavi suların, işe yarayıp yaramadığı da kullanıcı yorumlarına göre değişiklik gösterdiği anlaşılıyor. Mavi su markalarının ve içeriğinin de bunda büyük bir etkisi olduğu görülmekte. Mavi serum direkt olarak saç derisine uygulandığından, tahriş, kızarıklık gibi deri problemleri yaşayan kullanıcı sayısı da bir hayli fazla.
Saç çıkaran mavi su
Saç çıkaran mavi su
Saç dökülmesi sebepleri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Mevsimsel olabileceği gibi, saç dökülmenizin genetik olması da ihtimaller dahilindedir. Bunun için bir uzmana danışmanızda, kendinize özel tedavi görmenizde fayda vardır. Saç çıkarmak için de kesim çözüm sunan saç ekimi, protez saç gibi yöntemlere başvurmanız sizin için daha iyi olabilir.

Mavi Su Saç Çıkarıyor mu?

Saç çıkaran mavi losyon yorumlarını incelediğimizde, bu ürünlerden pozitif bir şekilde sonuç almış kullanıcı sayısının çok az olduğunu görmekteyiz. Azımsanamayacak bir kısım bu ürünlere para harcamayı gereksiz buluyor ve kesim çözüm olan saç ekimini tercih ediyor. Mavi serum kullananların bir kısmı hiçbir etki göremediği için saç ekimine yönelmiş durumda. Bunların aksine bazı kullanıcılar da yorumlarında yeni saç oluşumunu tamamen desteklediğini iddia etmektedir.

Saç çıkarmak için kullanılan Mavi Serum yorumları bu linkten okuyabilirsiniz.
Mavi Su Saç Çıkarıyor mu?
Mavi Su Saç Çıkarıyor mu?

Saç Çıkaran Mavi Su Nasıl Kullanılıyor?

Saç çıkaran mavi serum saç derisine masaj yaparak uygulanıyor ve ürünün tamamen yedirilmesi sağlanıyor. Günde 2 defa kullanılıyor ve durulama gerektirmiyor. Bu sayede emilip, kan akışını hızlandırması, yeni saç oluşumunun gözlenmesi hedefleniyor. İçeriğinde bulunan maddelere karşı hassasiyeti olan kişilerin kullanması önerilmiyor.
Saç Çıkaran Mavi Su Nasıl Kullanılıyor?
Saç Çıkaran Mavi Su Nasıl Kullanılıyor?
Mavi su içeriğinde bulunan maddeler genellikle kutu üzerinde yer almaktadır, fakat doğruluğu tartışılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde sağlık bakanlığı tarafından yapılan uyarı, mavi su adı altında satılan ürünlerin tehlike saçtığı yönündeydi.

Saç Çıkaran Mavi Su İçeriğinde Neler Var?

Saç dökülmesi ve kellik sorunu yaşayanlara umut olan mavi su içeriğinde; bitkisel karışımlar, keratin, B7 vitamini ve saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bazı maddeler kullanıldığı söylenmektedir. Mavi su içeriği markadan markaya değişiyor olsa da, hepsinin ortak noktası saç çıkarmayı vaat etmesidir.
Mavi su içeriği
Mavi su içeriği
Eğer saç dökülmesi ya da kellik sorunu yaşıyor ve saç çıkaran mavi suyu denemek istiyorsanız, bakanlık onaylı mavi su markalarını tercih etmenizde yarar vardır.

Saç Çıkaran Mavi Suyun Zararları Nelerdir?

Sağlık bakanlığı tarafından onaylı olmayan mavi suların kullanılması önerilmemektedir. Tamamen bitkisel olduğu söylenenlerin de içeriği tam olarak belirsizdir. Saçlara herhangi bir yan etkisi bulunmadığı söylense de kullanılması durumunda karşılaşılması muhtemel bazı zararları bulunmaktadır. Mavi su şikayetlerini incelediğimizde, en çok yaşanan sorunun cilt tahrişi olduğunu görmekteyiz.
 • Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan maddelerin mavı su içerisindeki ölçü yoğunluğu fazla olduğunda kalpte ritim bozukluğu oluşturabilir. (40 yaş üzerinde kalp krizine sebep olduğu söylenmektedir.)
 • Saç derisine hasar vererek tahriş edebilir. Egzama, sedef gibi kaşıntılı deri hastalıklarına davetiye çıkarabilir.
 • Saç derisinde kullanılan ürünler kana karışmaktadır. İçeriğindeki maddelerin yan etkileri ciddi seyir edebilir.
 • Saç dökülmelerinin altında yatan bir sebep mutlaka vardır. Mavi su serumu saç dökülmesi için kullanacaksanız, saçlarınızın daha fazla dökülmesine yol açması olasıdır.
 • Mavi su içeriğinde bulunduğu düşünülen bazı maddelerin testosteron hormonunu baskıladığı bilinmektedir. Bu da cinsel iktidarsızlığa ve kısırlığa yol açabilmektedir.

Saç Çıkaran Mavi Su Fiyatları Ne Kadar?

Saçlarını kaybetme korkusu yaşayanlara umut olan mavi su fiyatları markadan markaya değişiklik göstermektedir. 30 TL’den başlayan saç çıkaran mavi su fiyatları, 850 TL’ye kadar giden geniş bir aralıkta satılmaktadır. İçeriğinde ne olduğu tam olarak bilinmeyen ürünlerin kullanımının önerilmediğini belirtmekte fayda vardır.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Uzmanlar günde 100-200 arası saç telinin dökülmesini normal karşılıyor. Sayıca fazla saç dökülmesi yaşıyorsanız, bunu önlemek için öncelikle altında yatan sebebi öğrenmeniz gerekmektedir. Bu aşamada bir dermatoloji uzmanından yardım almakta fayda vardır. Saç dökülmenizin sebepleri araştırılır ve size uygun tedavi uygulanır. Onun dışında stres, mevsimsel, yetersiz bakım gibi sebepler de saç dökülmesini tetiklemektedir. Bakım rutinimizde ve kendimizde birtakım değişiklikler yaparak saç dökülmesini en aza indirebiliriz. Bu değişiklikleri şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Stres saç dökülmesini tetikleyen başlıca etkenlerden birisidir. Sizi strese sokan her durumdan uzak durmanız yararınıza olacaktır, gerekirse uzman desteği almalısınız.
 • Saçları şekillendirirken aşırı ısı uygulamak saçların güçsüzleşmesine, koparak dökülmelere yol açmaktadır. Saçlarınızı ısıdan koruyarak bunun önüne kolaylıkla geçebilirsiniz.
 • Yeterli bakım uygulanmaması, yanlış saç bakım ürünlerinin tercih edilmesi de saç dökülmesini tetikliyor. Saç tipinizi doğru tanıyıp, saçlarınıza uygun olan ürünü tercih etmeniz yararınıza olacaktır.
 • Çok fazla sıcak su ile yıkanan ya da çok sık yıkanan saçlar çabucak kurur ve akabinde dökülmeler meydana gelir. Bunu önlemek için saçlarınızı belirli aralıklarda, çok sıcak olmayan ılık su ile yıkamanız gerekmektedir.
 • Alkol ve sigara tüketimi saçların çabuk kırılmasına, dökülmesine yol açmaktadır. Saç dökülmesini önlemek için kötü alışkanlıkların terk edilmesi önerilmektedir.
 • Doğal, bitkisel ürünlerden yardım alınarak saç dökülmelerinin en aza indiği gözlemlenmiştir. Özellikle saç dökülmesine iyi geldiği bilinen beyaz acı bakla, atkuyruğu, çentiyan kökü, biberiye gibi doğal ve bitkisel çözümlerle saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.
 • Düzensiz, sağlıksız beslenmek de saç dökülmesine yol açan faktörler arasındadır, düzenli beslenme ile kontrol altına alınabiliyor. Tükettiğimiz besinler saçlarımızı da besliyor ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı oluyor. Çinko, B12 vitamini, protein ve folik asit eksiklikleri saç dökülmesini tetikliyor. Bu sebeple saç dökülmesine iyi gelen, protein ve vitamin ağırlıklı besinlere öncelik verebiliriz.
Saç dökülmesi nasıl önlenir?
Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saç dökülmesini önleyen besinler nelerdir?

Saç sağlığına katkısı olan, eksikliğinde yıpranmalara ve dökülmelere yol açan bazı besinler bulunmaktadır. Özellikle çinko, B12, protein ve folik asit bakımından zengin gıdaları tüketerek, saçların daha sağlıklı olması sağlanabilir ve dökülmelerin önüne geçilebilir. Bu besinleri şu şekilde sıralayabiliriz;
 • C vitamini yönünden zengin meyveler: Portakal, greyfurt, mandalina, ananas, mango.
 • Demir eksikliğine iyi gelen besinler: Kırmızı et, karaciğer, ıspanak, balık, nohut, fasulye.
 • Çinko içeren besinler: Süt ve süt ürünleri, ceviz, bezelye, ıspanak, kıyma (yağsız), ıstakoz, .
 • Protein bakımından zengin besinler: Yumurta, yoğurt, kırmızı et, beyaz et, badem, süt, peynir.
 • Folik asit zengini besinler: Mercimek, bezelye, lahana, roka, fındık, muz, avokado.
 • B12 vitamini bulunan besinler: Süt ve süt ürünleri, ciğer, midye, balık, kırmızı et.
Saç dökülmesini önleyen besinler
Saç dökülmesini önleyen besinler

Saç dökülmesini önleyen maske tarifleri!

Saç dökülmesi sonucu kelliğe varabilen, toplum arasında en çok yaygın olan saç problemlerinden bir tanesidir. Her evde bulunan doğal malzemeleri saç bakımında kullanarak, saç dökülmesi önüne geçilebiliyor. İşte saç dökülmesini engelleyen ev yapımı maskeler:
Saç dökülmesini önleyen maske tarifleri
Saç dökülmesini önleyen maske tarifleri

Saç dökülmesi için yoğurt maskesi nasıl yapılır?

Yoğurt içeriğinde bulunan D, C, B12, A, B16 vitaminleri ve Protein, Kalsiyum, Magnezyum, Demir mineralleri sayesinde saçları dipten uca besler. Dökülmeleri engelleyerek, saçın sağlıklı yapısını korumaya yardımcı olur.

Malzemeler:
 • 1 kase süzme yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 3 yemek kaşığı sirke
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
Uygulama aşaması:
Tüm malzemeler bir kap içerisinde iyice karıştırılır. Sonrasında masaj hareketleri ile saç diplerine, ardından uçlara yedirilir. Maske saçta 20-25 dakika arasında bekletilmeli, süre bitiminde iyice yıkanmalıdır. Haftada 1 kez kullanılması önerilmektedir.

Saç dökülmesini önleyen yumurta maskesi nasıl hazırlanır?

Protein deposu yumurta saç sağlığında önemli rol oynamaktadır. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde hem tüketilmesi hem de maske olarak kullanılması saçları güçlendirmektedir. Saç dökülmelerinin önüne geçerek, saçın doğal yapısını koruma görevini üstlenir.

Malzemeler:
 • 1 adet yumurta
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • Yarım su bardağı süt
Uygulama aşaması:
Tüm malzemeler iyice karıştırılır ve dipten uca saça uygulanır. Sonrasında saç streç film ile sarılır ve saç derisine iyice nüfuz etmesi sağlanır. Bekletme süresi 30 dakikadır. Saçlar iyice yıkanır ve maske arındırılır, haftada 2 defa kullanılabilir.
Saç dökülmesini önleyen yumurta maskesi nasıl hazırlanır?
Saç dökülmesini önleyen yumurta maskesi nasıl hazırlanır?

Saç dökülmesinin önüne geçen aloe vera maskesi nasıl hazırlanır?

Aloe bitkisi taşıdığı yağ asitleri sayesinde saç derisinde meydana gelen, dökülmelere sebep olan hasarları ortadan kaldırır. Aynı zamanda arındırıcı etkisi sayesinde yağlı saçlar için de tercih edilmektedir. Saçların daha parlak görünmesini, dipten uca arınmasını sağlar.

Malzemeler:
 • 3 yemek kaşığı aloe vera jeli
 • Yarım çay bardağı süt
 • 2 tatlı kaşığı zeytinyağı
Uygulama aşaması:
Tüm malzemeler çırpma teli yardımıyla iyice karıştırılır. Masaj hareketleriyle saç diplerinden uçlara doğru uygulanır. 25 dakika bekletildikten sonra saç iyice durulanır, maske haftada 1 kez yapılabilir.

Mavi Su Hakkında Sorular

Mavi su gerçekten işe yarıyor mu?

Arkadaşlar son zamanlarda bu internette dolanan mavi su denen birsey var ise yarıyor mu bu konuşa bilgisi olan var mi? ya da deneyen arkadaşlar saç çıkartıyor mu yoksa besliyor mu?
BurakGs
0|0
Yorumla 43

Mavi su alacağım, sizce saçımı geri getirir mi?

Mavi su dediler tutturdular sizce saçımı geri getirimi lütfen yardımcı olun 🤔
93lüyüm
0|0
Yorumla 05

Mavi su, diğer adıyla Uraw mavi serum kullanan var mı?

Sac çıkartıyormuş ⁉️ Bir kac kisi gercekten çıkardığını soyluyor deneyen var mi? #BAKSEN14 🙃
BakSen14
0|0
Yorumla 23

Saç dökülmesi̇ne çare var mı?

Saç dökülmesine çare var mı? Nasıl önlerim.. Dökülüyor ve şehreldi dipleri nolur fikir verin. Teşekkürler
Marazzza
0|0
Yorumla 2230

Mavi serum hakkında bilgi verir misiniz?

Merhaba bu mavi serum ile ilgili yorumunuzu okudum sizden ricam yardımcı olabilirmisiniz bana
Mutlu64
0|0
Yorumla 16

Mavi Su Hakkında Benceler

Erkeklerin Korkusu: Saç Dökülmesi! Saç Dökülmesini Engellemek İçin Neler Yapabiliriz?

Bazen strese girerken, bir şey düşünürken saçlarımızla oynarız. Kafa yapımıza şekil vermek için saçlarımızı kullanırız. Zevke göre değişim gösterebilir. Bazıları saçlarını uzun, bazıları kısa bırakır. Bir de istemeden...
canerozkum a
1272 Yorumla
0|2

Saç Dökülmem Nasıl Durdu?

1. Kansızlık için Kara Üzüm Çekirdeği Tozu Saç dökülmesini durdurmak için ilk önce nedenini bilmenizde fayda var. Ferritin yani kan değerinizin 50 olması gerekir . Siyah üzüm çekirdeği tozu ise Kan yapar, kansızlığı...
Gizli Üye
2828 Yorumla
9|1

Garantili Saç Uzatma ve Saç Dökülmesini Azaltma Yöntemleri

Başlamadan önce belirtmeliyim ki buradaki bilgiler sadece kendi tecrübelerim ve deneyimlerinden oluşuyor. Denemediğim ve yararını görmediğim kulaktan dolma tavsiyeleri yazma zahmetine girmiyorum bile. Önümüzde 5 basit...
HimonoOnna
3436 Yorumla
14|6

Saç Gürleştirme İçin Mükemmel Tarifler!

Elbette dış güzellik her şey değil. Ama saçlarının günden güne dökülmesi ve seyrekleşmeye başlaması da biraz fazla olmadı mı? Gittikçe zayıflayan saçların moralini de bozuyor, öyle değil mi? Olsun, sen yine de üzülme....
ÇıtırÇitos
2146 Yorumla
5|3

Mavi Su Hakkında Her Şey

4 gü

Nasıl bir saç isterdiniz, şu anki saçınız nasıl?

Şuanda saçlarım boyun hizasında kumral orta-koyu ton arasında ve gür bir yapısı var..😏 İsterdim ki kıvırcık, yine aynı boyda ve çok açık toz pembe renkte olsun 🙄💗 Çok mu uçuk oldu yoksa🤭💗😅 Ya da omuzlarımdan...
0|3
Yorumla 412

IQ seviyenizin kaç olduğunu merak ettiniz mi?

Merhabalar.. Zeka benim için her türlü ilişkilerimde önemli bir noktadadır. Zeki insan, bu zekasını kötüye kullanmadığı sürece, üstelik konuşma dilini de başarılı kullanırsa tadından yenmez. Sanal alemde bu anlamda IQ...
Funda_a
1|8
Yorumla 733

Bir dipsiz kuyudayım?

Bu "ben seni üzerim" diye bağıran tipleri hepimiz biliyoruz. İşte ben gittim bunlardan birine aşık oldum. Yolun sonu iyi değil evet görüyorum ama yine de ilerlemek istiyorum. Ama çocuk çok zor. Herkese mavi boncuk...
0|2
Yorumla 56
13 gü

Abimin cocukları ondan olmayabilir bunu abime nasil aciklayabilirim?

Oncelikle sorunum abimle Abim cok zengin birisi baya baya babam sayesinde neyse gecen sene instagramdan tanistigi bir kizla evlendi kiz abimin pesinden cok kosmus abim ilk 3- 4 ay dm mesajina cevap dahi vermemis sonra 1...
Gizli Üye
0|0
Yorumla 66

Yeşilçam'ın En Güzel 17 Kadını!

Bu benim listem, katılıp katılmadıklarınız illa ki olabilir 😊 Türkan Şoray O iri iri kara gözleri bence hayran olmak için yeter 😍 Çok alımlı bir kadın, Oyunculuğu da harika. Fatma Girik Mavi gözlerine bakıp hayran...
LadyHeard
713 Yorumla
1|1
17 gü

Tekrar açıcı kullanmam gerekir mi?

kuaförlük bilgisi olanlar cevaplayabilir mi? Saçlarım mor renkti ama mor olabilmesi için açıcı kullanmıştı kuaför ilk başta. Sonra karantinada gidemedim kuaföre mor renk bayağı aktı ve açıcının rengi ortaya çıktı yani...
marturi
0|0
Yorumla 2

Saç rengi açma işlemi evde nasıl yapılır?

Arkadaşlar evde kendim saç rengimi açamaya çalıştım. Saçlarımın uçları siyah boyaydı dipleri ise koyu kahverengi. şu an açılmış hali dipler sarımsı uçlara doğru kumralımsı bir renk. Aralarında renk yasıması oluyor bunun...
Gizli Üye
1|0
Yorumla 20

Ne olursunuz yardım edin?

Dün Lenovo marka laptopumdan dizi izliyordum, normalde de arada kasması vs. oluyordu, yavaştı ama dün birden mavi ekran verdi ve "kişisel bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor. şu an bazı...
fullhyuck
0|0
Yorumla 18
26 gü

Tarih yazan bu millet, Girit adasının %75'inin Türkiye ait olduğunu biliyor mu?

Girit Adası’nın hukuki statüsü, 30 Mayıs 1913 Londra Antlaşması, 10 Ağustos 1913 Bükreş Antlaşması, 14 Kasım 1913 Atina Antlaşması ve 24 Temmuz 1923 Lozan Antlaşması olmak üzere toplam dört antlaşma ile belirlenmiştir....
Gizli Üye
1|1
Yorumla 24

Renkli goz takintim var ne yapmaliyim?

Yazicaklarim size sacma sapan gelebilir ama ciddiyetlikle yaziyorum. Koyu kahverengi gozluyum. Allah'a gordugum icin sukurler ediyorum ama takintimi yenemedim resmen 12 senedir var Asiri derecede renkli goz takintim...
Gizli Üye
0|2
Yorumla 87
YÜKLENİYOR...