Hangi "parfümü" kullanıyorsunuz? Parfüm seçimini neye göre yapıyorsunuz?

🌱 Önce duş, sonra parfüm 🙆 Yaş, ten, mevsime göre parfüm seçimleri..🌱 Yazın tercihim mis gibi fresh kokular, genelde vücut spreyi.. Ya da 3-4 farklı parfüm, dönüşümlü kullanıyorum..

💦 İsmini, Latincede "dumandan çıkan" anlamına gelen "per-fumus" kelimesinden alan parfüm, binlerce yıldır neredeyse dünyanın her yerinde benzer şekilde kullanılmaktadır.

💮 Parfüm Dünyasında İLKLER:

▪ İlk parfümcü (parfumeur), M. Ö. 2000’li yıllarda yazılmış tabletlerde ürettiği kokulardan bahseden Mezopotamyalı Tapputi’dir.

▪ İlk parfüm evinin, M. Ö. 2000’li yıllarda Tanrılara adanmak üzere, din adamları için kokular yapılan ve Kıbrıs’ta bulunan bir tesis olduğu düşünülmektedir.

▪ İlk modern parfüm, Macar topraklarında 1370 yılında Kraliçe için üretilen Macar Suyu’dur.

▪ İlk modern parfümeri, 1806 yılında Jean Maria Farina tarafından açılmıştır. Farina’nın 1818 yılında patent aldığı formül; alkol-su bazı ile portakal tomurcuğu, bergamot, biberiye ve limondan oluşmaktadır.

🌬 Parfümler EDP EDT EDC olarak 3'e ayrılır:

🌸 "Eau De PARFUME (EDP), yoğunluk olarak en fazla koku veren parfümlerdir. Esans oranları, % 10 ile % 20 arasındadır. Kalıcı ve ağır kokulu parfümler genel olarak bu grup içerisindedir. Yaz aylarında çok fazla tercih edilmeseler de kış aylarında vazgeçilmez parfüm grubudur.

💦 Eau De TOILETTE (EDT), yoğunluk oranı orta derecededir. Esans oranı % 4 ile % 2 arasındadır. Günlük kullanım için ideal tercihler bu parfüm grubu içerisindedir. 4 mevsim kullanılabilir. En çok tüketilen parfümler EDT parfümlerden oluşmaktadır.

💮 Eau De COLOGNE (EDC), yoğunluk oranı en az parfümlerdir. Esans oranı % 2 ile % 4 arasında değişmektedir. Kokuya hassasiyeti olan kişiler genelde hafif oldukları için bu grubu tercih etmektedir. Çok fazla markada EDC grubunda parfüm üretmemektedir. Çok az çeşidi olduğundan en az tüketilen parfüm grubudur. Kalıcılığı kısadır." #alıntı

🍀 #Vildan1903 🏁
Hangi parfümü kullanıyorsunuz? Parfüm seçimini neye göre yapıyorsunuz?
Parfümü rastgele seçiyorum
A seç
Kriterlerime göre bilinçli seçiyorum
B seç
Burnuma hoş gelen neyse onu alırım
C seç
Mevsime göre kullanırım
D seç
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Güncellemeler:
8 ay
Bob DYLAN: "Parfüm sevmem! Bana göre en güzel koku, sevdiğime sarıldıktan sonra üstümde kalan kokudur." demiş.. 👏👏👏 Konuyu kapatıp, dağılabiliriz 🙄😎😂
Hangi "parfümü" kullanıyorsunuz? Parfüm seçimini neye göre yapıyorsunuz?
17
24
Görüşünü yaz