Türk mühendislerinin geliştirdiği cihaz Amerikan ordusu ve NASA tarafından satın alındı. Ne düşünüyorsunuz?

Türk Mühendislerinin Geliştirdiği Cihaz Amerikan ordusu ve NASA tarafından satın alındı , ne düşünüyorsunuz?

Yıldırım fotoğrafı çekme isteğiyle yola çıkan iki Türk elektronik mühendisi, geliştirdikleri fotoğraf makinesine monte edilebilen MIOPS SMART'ı, Amerikan ordusu ve NASA'ya satmayı başardı.
https://video.haber7.com/video-galeri/89416-iki-turk-muhendisin-gelistirdigi-cihaz-abd-ordusu-ve-nasada

(Tubitak : Semazen robotlara 1 milyon dolar yatırım yapmış bu arada , konu üretim olduğu için bu soruyada yorum yazabilirsiniz : https://www.kizlarsoruyor.com/gundem/q6970487-1-milyon-lira-odullu-semazen-robotlar-gorucuye-cikti-ne)

Güncellemeler:
Not : Arkadaşlar öğrendiğime göre , talep amerika tarafından gelmiş. Ürünü üretenlerin yorumu:

“Talep onlardan geldi. Biz cihazın böyle kullanım alanı olduğunu zaten düşünmemiştik. NASA’da roketin kalkış anında çıkardığı sesten cihazı tetikleterek fotoğraf çekebileceklerini düşünmüşler. Amerikan ordusu da bomba infilak anında insan bulunması sakıncalı olacağı için aynı fikirden yola çıkmış. Bombanın sesiyle cihazı harekete geçirip fotoğraf çekebileceğini düşünmüşler.”

1|3
3241

En İyi Kız Görüşü

• Papaz eriğini imam eriğine dönüştüren düzenek ya da sen de bir salavat çek düzeneğini nasıl tercih etmemişler. İ na na mı yo rum !

1|2
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 31

• bizim ülkede bilime teknolojiye yatırım yapılsa eminim daha birçok gurur kaynağı ortaya çıkar.

0|2
    0|0
  • Ülkemle gururlandım ama satmamız saçmalık olmuş 😕

0|1
    1|0
  • yemeyenin malını yerler. Senin ülkende papaz eriğini imam eriğine çevirmeye proje denilip, reddedilen her proje avrupada 1. oluyosa sen de başarının takdir edildiği yere çalışırsın kardeşim

3|0
    0|0
  • yanlış yapmışlar.

0|0
    0|0
  • Üreten adam zengin olmuştur.

0|0
    0|2
  • hiç şaşırmadım bizim ülke de insanlarımızı umursamıyorlar yaptıkları küçümseniyor ondan sonra türkiye neden gelişmiyor te Allahım ya

0|0
    0|0
  • Aferin

0|0
    0|0
  • Üzüldüm hemde çok

0|0
    0|0
  • Maşalllah

0|0
    0|0
  • as bayrakları as

0|0
    1|0
  • vay be

0|0
    0|0
  • Helal olsun , gururlandım. Kendi ülkemizde değer görmezse böyle mühendisler , bilim adamları ve buluşlar tabiki başka ülkeler bunların gerçek değerini verir.

0|0
    0|0
  • guzel

0|0
    0|0
  • Bilemiyorum

0|0
    0|0
  • Bizimkiler degwrlendirmemis yani

0|0
    0|0
  • Harika

0|0
    0|0
  • Birşey düşünmüyorum

0|0
    0|0
  • Türkiye yine elinde ki cevherleri kullanamadı.

0|0
    0|0
  • Türkiye hiçbir şey üretmiyor diyenlere göstermek lazım

0|0
    0|0
    • pardon hangi ürettiğimizi kullanabiliyoruz acaba? Bu proje tübitak a gitse ödül alır mı sence? Üretiyoruz elbette. Fen lisesi öğrencilerimiz kendi imkanlarıyla şeker hastaları için özel yarabandı üretiyo, kuyuya düşen köpeğin kurtarılması için elektronik kol üretiyo, ve sonra bunların hepsi türkiyeden değil avrupadan ödül alıp orda kullanılıyo.

• Asın bayrakları 👏👏

0|0
    1|0
  • Kızlar Devam
    11

Erkekler Ne Diyor 40

• Helal olsun.

3|0
    0|0
  • E tabi bizim ülkemizde insanlar adam yerine konulmuyor ki?

Kaale alınmıyor ki? Adamları yabancılar kaale almış. Dikkate almış
    Bizim ülkemizde insan sadece bir menfaat, bir para aracıdır

#Protesto

1|0
    0|0
    • Bu görüşünüzü kanıtlar nitelikte bir örnek benim ünideki arkadaşım oldu.
      Ailesinin maddi durumu yok. Ama çok gerçekten altın nitelikte biri.
      Nebileyim ya devletimiz onun elinden tutsa gerçekten çok büyük projeler başaracağına inandığım biriydi.
      Maddi şartlardan dolayı ailesine bakmak zorunda olduğu için üniye devam edemedi eğitimi bitirdi. Bir sürüde hayali vardı yazık oldu anlayacağınız :S

• Kaynağa baktım, Haber7.

Nasa'dan bahsediyoruz bu arada, Nasa, hani şu Mars'a adam göndermekle ilgilenen kurum.

Yıldırım fotoğrafı çekmek için gidip türkün tekinden teknoloji satın alacak.

Ulan bu dediğin 1960'larda zaten yapılıyordu

0|0
    0|0
    • Kickstarter projesi olarak başlatılmış hedefine ulaşmış.
      webrazzi.com/.../
      www.milliyet.com.tr/.../
      nasa ve orduya satmışlar.

aptalca yorumlar yapmayı kesin.

• Biraz inceleyince olayın yıldırım fotoğrafı falan olmadığını anladım. Saçma gelmişti zaten.

Türkiye'de ses yazılımcılığı gibi işlerde de bayağı iş yapan, 15-20 kişil gibi yazılım şirketi için gayet fena sayilmayacak sayıda elemanla çalışan firmalar var.

Genelde bu tip firmalar bir süre sonra Silicon Valley'e falan taşınıyor bizde.

Türkiye'den ne adamlar var amerikan teknoloji sektöründe çalışan.

• Yakında Türkiye de Amerika'dan satın alır :D sonra da Amerika bize silah satışında indirim yapıyor diye gururlanırız :D

1|0
    0|0
  • biz malız mal cidden malız ülke olarak.

1|0
    0|0
  • Adamlar bunda 1-2 değişiklik yapıp bize 5 kat fiyata geri satmazsa hiç bir şey bilmiyorum.

1|0
    0|0
  • Önemli değil satsinlar iyi yapmışlar burda kapı kapı dolaşıp aç kalacaklarına hem para kazanıp hem adlarını duyururlar burda satsalardi bunun vergisi var kim kullanacak nerde kullanacak soruları sonra hakki olan paranın altında satın alma var bide başardıkları için ya oldurulecekler ya da ceza alma riskleri var..

0|0
    0|0
  • Yalandır.
    Amerikalılar Türklerden icat ithal edecek kadar geri bir ülke değil öğrenin bunu önce.
    Biz dünyanın hamalı sayılırız. Sekeriydi pamuğuydu otuydu bokuydu falan bunları ihraç ediyoruz üç kuruş paraya.
    Sonrada bunları beş katı fiyatına geri alıyoruz. Böyle bir ülke için tarım dışı ihraçta inandırıcı olacak tek ürün don lastiği olur benim için.

0|0
    0|0
    • Amerika ülkeye göre değerlendirecek gerilikte bir ülke olsaydı Amerika olmazdı.

• Vay canına helal olsun bizimkilere

0|0
    0|0
  • tübitak gitsin imam hatiplerin boktan şeylerini seçsin.

1|0
    0|0
  • zekanın dili, dini, ırkı yok. çalışan yapıyor

1|0
    0|0
  • Helal olsun. Gururlaniyoruz haliyle. Ama cok durmazlar bu memlekette. Beyin gocune kurban ederiz biz genelde boyle cevherleri

1|0
    0|0
    • Biz bu cevherleri değerlendiremediğimiz için ve bu cevherlerde zeki olduklarından elbette gideceklerdir

• Türkiye 🇹🇷 birşey yapamaz diyen Çomarlar o icat var ya o icat 😃Neyse 😂

1|0
    1|0
  • Dusman ulkesi e niye satiyorlar ya ya. Tayyibin dus. ani ulkemuzin dusmani feto orda degilmi bile bile ne satiyorlar. Hepsi bunlsrin isbirlikci ya vallah billah ya

0|0
    0|0
  • Türkiyeyi kötü amaçla eleştiren dalga geçip dış ülkeler ile kıyaslama yaparak küçümseyen insanlara selam olsun umuyorum daha iyi adımlar da atılacak ;)

0|0
    1|0
  • altı üstü Ağır çekim yapan bir aparat benim 2 bin liralık telefonumun kendi özelliğin de bile var. nasıl ya demeyin büyük ihtimalle hepinizin tlf nunda vardır çoklu çekim özelliği 😅

0|0
    0|0
    • ağır çekim derken , tam olarak nasıl anladığınızı bilmiyorum ama ürünün ne işe yaradığını şöyle söyleyeyim.
      Hareketsiz anlardı , hareketli gerçekleşen anın fotoğrafını yakalıyor.
      Aslında mühendislerin bu projeyi üretirken amaçları , yıldırım fotoğraflarını yakalamakmış
      Sonra yaygınlaşmış.
      Makinayı aparata bağlıyorsun. Anın çekileceği yere koyuyorsun. Yıldırım çaktığı anda veya kartal kuşu yakaladığı anda fotoğrafını çekiyor otomatik olarak

• Belliki farklı yanları var , yoksa Amerikan ordusu ve Nasa satın almazdı

• o değil de acılan bukadar insanın neden karşı çıktığıdır : )) hayır yani bu karşıtlık cahilliktenmidir yoksa ırkçılıktan mıdır bilemem ama; şunu söylemeden geçemeyeceğim bu satışına karşı çıkanlar.

(Mucitler, icadın patentini değil, kendisini satmışlar. yani icat edenler istedikleri kadar icad edip sata bilirler satışı icadı kadar muhteşem birşey ülkeye ekonomik katkı sağlıyor. örnek verelim; Bkz: heronlar, israil ya da amerika türkiyeye neden insansız hava aracı satarlar? ekonomilerini kalkındırmak için. peki türkiye neden kendi icadlarını dış ülkelere satmasın?)

• Semazen'e verilen 1 milyon doları ben ödül olarak değil yolsuzluk olarak görürüm.

1|0
    0|0
  • Yavv zorla küfür ettireceksiniz bana akşam akşam arkadaşım
    So... cam semazen robota... yapa yapa onu mu yapmış... çocukları...

0|0
    0|0
  • güzel haber. umarım seri üretime geçirir ve tüm dünyaya satarız.

0|0
    0|0
  • çok normal...

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    20
Yükleniyor... ;