1 ay

Sizce bir erkek neden ölmek ister?

Ehlivukuf u

TUİK 2016 verilerine göre Türkiye’de intihar edenlerin %76’sı erkek. Bu rakam intihar başarı oranı aslında. Yine aynı ankete göre intihara teşebbüs eden kadınlar, erkeklerden daha fazla. Ama onlar genelde sağ kurtuluyormuş. Muhtemelen "korkutmak, haddini bildirmek, değerli hissetmek" amaçlı yapılan intiharlar olduğu içindir. 2015’te %72,7 olan intihar oranı 2016’da %76’ya kadar çıkmış. Son verilere ulaşamadım. Muhtemelen seksenleri bulmuştur.

“Bir erkek neden ölmek ister?”

Bu sorunun cevabını ararken göz attığım 3. Sayfa gazete haberlerinde, büyük oranın geçim sıkıntısı yüzünden olduğunu gördüm.

Kredi borcunu ödeyememe, iflas, alacak verecek davalarında köşeye sıkışma erkek intihar sebeplerinin birincil sırasında geliyor.

Erkekler omuzlarına yüklenen şeyleri artık kaldıramıyor sanırım.

Doğduğu andan itibaren anne tarafından süper güç gibi yetiştirilen “aslan oğullar”, ağlayınca baba tarafından “sus bakim erkek adam ağlar mı” diye susturuluyor. Biraz kibar olsan arkadaşların “muhallebi çocuğu” yapıyor seni, işsiz kalsan “ne beceriksiz adamsın” diyor karın. Hep güçlü en güçlü sen olmalıymışsın gibi hissettiriyor toplum sana. Olamayınca da tökezliyorsun haliyle…

Çok güçlü olduğun imajın bozulmasın diye ne kimseye derdini anlatabiliyorsun, ne de bir uzmandan yardım almayı kabul ediyorsun. Çünkü toplum seni küçük yaştan itibaren “başarı” odaklı büyütüyor ve başarılarının çetelesini de sayısal veriler ile tutuyor.

Erkeksen başarın kaç ev alabildiğin ne kadar maaş kazandığın ile ölçülüyor. Rakamsal olarak toplumu tatmin edemediğin hiçbir başarı başarıdan sayılmıyor artık.

İyi bir erkeğin iyi bir eğitimi olmalı, yakışıklı olamıyorsa komik olmalı, askerlik okul iş bulma falan derken en az 25’e kadar evlenmeyi aklından bile geçirmemeli. En iyi filmden müzikten o anlamalı, sinemaya konsere gitmeli ve evlenene kadar mutlaka para biriktirmiş olmalı.

Evlenecekse bütün düğün masraflarını o karşılamalı. Gelinin annesinin teyzesinin kızının torununa bile gerekirse bol simli değirmen taşı gibi topuzunu o yaptırmalı. İç mekânı çektirmek yetmez dış mekân istiyorsa hanım kızımız onu da gıkını çıkarmadan karşılamalı. Pastanın en büyüğü, çay kaşığını fiyonklusu, gelinliğin özel dikim olanı, evin havuzlusu isteklerini karşılamıyorsa ortada adamım diye de bir zahmet gezmemeli (!)

Düğünden sonra olan borçları sesini çıkarmadan paşa paşa ödemeli, balayına götürmeyi unutmamalı. O sırada gelinin anasını babasını el üstünde tutmalı, zinhar yüzünü asmamalı.

Eğer boşanırlarsa paşa paşa nafaka ödemeli çocuk yoksa bile bunu yapmalı, çocuk varsa çocuğu haciz memuru eşliğinde görebilir ama abartmamalı.

Bütün bunları yaşarken de ölmemeli!

Ölme!

Bak hala ölüyor, ne biçim erkeksin sen (!).

Bu intihar vakalarında da parmak izi uygulansa, hepimizin parmağının izine bir şekilde ulaşırdı adli makamlar eminim. Annenin, babanın, eşin, komşunun, arkadaşın hemen hemen herkesin cesedin üzerinde parmak izi çıkar, saklanacak delik arardık.

Ezgi Akgül
Sizce bir erkek neden ölmek ister?
Sizce bir erkek neden ölmek ister?
8
4
Görüşünü yaz