1 ay

Teksas'ın kürtaj yasağı için neler diyebilirsiniz düşünceleriniz neler?

Gizli Üye
Biden, yasanın, bilhassa de azınlık ve düşük gelirli bayanların muhtaçlık duyduğu sıhhat hizmetlerine ulaşmasına mani olacağının da altını çizdi.

Teksas’ta geçen mayıs ayında kabul edilen yasa, uzmanlarca ABD’nin en sert kürtaj maddelerinden biri olarak gösteriliyor.

Maddeyle hamileliklerinin 6’ncı haftasını geçen bayanların kürtaj yaptırması yasaklanırken, kürtaj kliniklerinin yanı sıra 6 haftadan sonra kürtaj olan bayanlara yardım eden, kürtaj için maddi yardım sağlayan ya da kliniğine götüren şahıslara dava açılmasına imkan sağlanıyor.

Dava açan şahısların, kürtaj olan şahısla rastgele bir biçimde alakalı olması da gerekmiyor.

Yasa, ABD Yüksek Mahkemesi’nin eyaletlerin ceninin yaşayabildiğinin katılaştığı 22-24 haftadan evvel kürtaj yaptırmanın yasaklanamayacağına dair evvelki kararları ile çeliştiği ve bayanların 6 haftadan evvel gebe olduklarını öğrenmelerinin mümkün olmadığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

ABD’nin Teksas eyaletinde tartışmalara sebep olan kadınların hamileliklerinin 6’ncı haftasından sonra kürtaj olmasını engelleyen yasa yürürlüğe girdi. ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı açıklamada, yasanın kadınların anayasal haklarını ihlal ettiğini ve yönetiminin bu hakkı savunup koruyacağını ifade etti.
Teksasın kürtaj yasağı için neler diyebilirsiniz düşünceleriniz neler?
Kaynak.
Teksas'ın kürtaj yasağı için neler diyebilirsiniz düşünceleriniz neler?
1
0
Görüşünü yaz