3 ay

Toplumsal hareketler genellikle irrasyoneldir?

MilberOrtaysız
Toplumsal hareketler genellikle irrasyoneldir çünkü insan irrasyoneldir. Bu yüzden toplumun genelinin ortak bir kanıda buluşması, o kanının doğru veya akılcı olduğu anlamına gelmez. Toplumda infial uyandıran her şey toplumun rasyonel düşünme becerisine zarar verir, terör örgütlerinin şehirleri havaya uçurduğu kanlı 2016 senesini hatırlayın, hepimiz sokağa çıkmaya, AVM'ye gitmeye korkuyorduk IŞİD tehlikesi sebebi ile. Halbuki terör örgütleri nedir devlet dediğimiz yapının yanında, son derece cılız kalırlar ve devlet ancak taviz verirse terör örgütleri faaliyet gösterebilirler.
Toplumsal aktivizm fayda sağlamıyor çünkü hiçbir akılcı yönü yok. Hiçbir... Bir miktar akılcı ve sağduyulu yönü olsa destekledim. Ancak sağduyu olmayınca olmaz.
O yüzden AKP'yi tehdit eden her aktivizm (Boğaziçi direnişi dahil) aslında AKP'ye güç veriyor. Boğaziçi gibi meselelerle hükümeti etkilemek mümkün değildir zaten böyle birşeye gerek de yok.
Rasyonalite lazım bize şu an. Sağduyu lazım. Duyguları kenara bırakmak lazım. Tabiki sağduyu ve rasyonel olmak her şeyi çözmez ama duygusal davranmaktan iyidir.
Sizin fikriniz nedir?
Toplumsal hareketler genellikle irrasyoneldir?
2
0
Görüşünü yaz