3 ay

Satılmadık neresi kaldı?

Gizli Üye
TEİAŞ özelleştiriliyor

Türkiye'de elektrik iletimi ve dağıtımından sorumlu olan ve alanında tekel konumundaki devlet kuruluşu Türkiye Elektrik İletim A. Ş.'nin halka arz yoluyla özelleştirilmesine karar verildi. Aktif büyüklüğü 27 milyar TL'yi aşan TEİAŞ'ın kârlılığı son bir yılda üçe katlayarak 1.6 milyar TL'den 4.84 milyar TL'ye çıktı. 8 binden fazla personelin çalıştığı TEİAŞ aynı zamanda Türkiye'nin en büyük şirketleri sıralamasında TÜPRAŞ'ı zirveden indiren Enerji Piyasaları İşletmeleri'nin de yüzde 30 ortağı

TEİAŞ'ın özelleştirmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Özelleştirmenin hazırlık işlemlerinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından işbirliği içerisinde yürütüleceği belirtildi.

KÂRINI BİR SENEDE ÜÇE KATLADI
8 binden fazla personeli bulunan TEİAŞ, Türkiye'de YEKDEM de dahil olmak üzere enerji piyasalarının işletilmesinden sorumlu olan Enerji Piyasaları İşletmeleri (EPİAŞ) şirketinde de yüzde 30 paya sahip. EPİAŞ, dün açıklanan Fortune 500 listesinde 100 milyar TL'yi aşan geliriyle uzun süredir listenin başındaki TÜPRAŞ'ı geçerek zirvenin yeni sahibi ve Türkiye'nin en büyük şirketi olmuştu.

Açıklanan son finansal tablolara göre, TEİAŞ'ın aktif büyüklüğü 27.8 milyar TL'yi aştı. Net satışları 14.8 milyar TL olan şirketin faaliyet kârı 2020 yılında 6.1 milyar TL oldu. Önceki yıl 1.6 milyar TL olan net dönem kârı ise 2020 yılı sonunda 3 katına çıkarak 4.84 milyar TL olarak kayıtlara geçti. Net kâr marjı oranı ise son 5 senede 0.05 seviyesinden 0.25'e çıktı.
Satılmadık neresi kaldı?
Satılmadık neresi kaldı?
Satılmadık neresi kaldı?
1
5
Görüşünü yaz