3 ay

Kürt sorununun çözümü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Gizli Üye
AİHM eski yargıcı hukukçu Rıza Türmen, “Türkiye’de demokrasiyi getirmeden Kürt sorununu da çözemezsiniz. Ama Kürt sorununu çözmeden de Türkiye’ye demokrasiyi getirmezsiniz” dedi. HDP’li Sezai Temelli de, “Türkiye’ye barış gelecekse bu Kürt meselesinin çözümünden geçiyor” ifadelerini kullandı.

Eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yargıcı Rıza Türmen’in Demokrasi İçin Birlik Meclisi üzerinden dile getirdiği önerinin ardından çeşitli demokratik kurum ve kişiler tarafından çağrısı yapılan Demokrasi Konferansı bugün İstanbul’da düzenlendi.

“Bu ülkenin geleceğinde bizim de sözümüz var” diyerek bir araya gelenlerin buluştuğu Demokrasi Konferansı’na 200’ü aşkın bileşen katıldı.

Çağrıcıları arasında Ahmet Türk, Canan Arın, Celal Fırat, İhsan Eliaçık, Genco Erkal, Melda Onur, Murathan Mungan, Nejla Kurul, Öztürk Türkdoğan, Rıza Türmen, Şebnem Korur Fincancı, Tarık Ziya Ekinci ve Zülfü Livaneli gibi isimlerin yer aldığı Demokrasi Konferansı'nın Sonuç Bildirisinde şu ifadeler yer aldı:

“Demokratik bir ülkede barış, eşitlik özgürlük ve adalet içinde yaşamanın yolu bu talan edilmiş güzel ülkeyi yeni baştan inşa edeceğimiz bir demokratik programı mücadeleyle hayata geçirmektir.”

“Kürt sorununun çözümü insan öldürerek olmaz”

Rûdaw’a konuşan AİHM eski yargıcı Rıza Türmen, “Bugün burada da bahsettiğimiz gibi, bütün meselelerin temelinde demokrasi yatmaktadır. Kürt sorununun da, aş sorununun da, adalet sorununun da. Türkiye’de demokrasiyi getirmeden Kürt sorununu da çözemezsiniz. Ama Kürt sorunu bakımından bir de tersi var. Kürt sorununu çözmeden de Türkiye’ye demokrasiyi getirmezsiniz. Onun için de Kürt sonunu demokratik yollarla çözmek zorundasınız” dedi.

Türmen şu ifadeleri kullandı:

“Kürt sorununun çözümü insan öldürerek olmaz. Hiç bir zaman böyle bir etnik sorun öldürerek çözülememiştir. Dünyanın her tarafında etnik sorunlar konuşarak, müzakere ile uzlaşarak barış yolu ile çözümlenmiştir. Bunun için şiddete başvurmakla olmaz. Çünkü şiddet şiddeti doğurur.
Kürt sorununun çözümü hakkında ne düşünüyorsunuz?
1
3
Görüşünü yaz