8 gü

Bilim kurulu üyesi: "Okullar virüs için fidelik işlevi görebilir" dedi. Sizce okullar bu kadar tehlikeli iken açılmalı mı?

Ehlivukuf u
Okul öncesi ve birinci sınıfların yüz yüze eğitime seyreltilmiş şekilde başlamasına günler kala ‘Okullar güvenli mi‘ tartışması halen sürüyor. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü “Okullar salgın konusunda yüksek riskli yerler” dedi.
Hürriyet’ten Abdulkadir Selvi’nin konuştuğu Prof. Dr. Özlü okullarla ilgili karar almanın kolay olmadığını belirtti.
Özlü şunları söyledi: “Türkiye’de üniversiteler de dahil edilince 26 milyon öğrenci ve 4 milyon da eğitimci, okul çalışanı ile neredeyse 30 milyona yakın kişi, haftanın beş günü altı-sekiz saat, sekiz-dokuz ay boyunca kapalı alanlarda bir araya geliyor. Bu ölçüde bir karşılaşma, virüsün bulaşması açısından göze alınabilecek bir risk değil. Ne var ki ‘Okullar bu yıl açılmasın’ demek, 26 milyon öğrencinin hayatından birer yılı çalmak anlamına geliyor. Bu konuda herkesin gönül rahatlığıyla üzerinde uzlaştığı bir karar yok. Riskleri azaltacak önlemlerle eğitime kısmen de olsa başlayabilmek üzere planlamalar yapılıyor”.
Bilim kurulu üyesi: Okullar virüs için fidelik işlevi görebilir dedi. Sizce okullar bu kadar tehlikeli iken açılmalı mı?
Bilim kurulu üyesi: "Okullar virüs için fidelik işlevi görebilir" dedi. Sizce okullar bu kadar tehlikeli iken açılmalı mı?
4
4
Görüşünü yaz