Herkes tarafından tanınan ünlü kadınlar ve erkekler kimlerdir?

100-150 yıl öncesinden önceki binlerce yıllık tarihe bir bakalım...

Toplumdan topluma farklılık olmakla birlikte toplumun değer verdiği, el üstünde olan kesim genelde:

Filozoflar, komutanlar, savaşçılar, krallar, padişahlar, vezirler, yani yöneticiler. Diğer bir kesim yazarlar, tüccarlar, din adamları, bilim adamları (aristo, newton, ibni sina, gibi) mimarlar, nakkaşlar, ressamlar, hatta demirciler marangozlar vs... gibi kesimdi...

Bu liste uzar da gider.

Şarkıcı kadınlar, şarkıcı erkekler, dansçı erkek veya kadınlar ve taklit yapan, yani bir nevi oyunculuk yapan kralları eğlendiren soytarılar ise önlerine atılan üç beş kuruşa veya bir parça yemeğe yalakalığına bunları yapan halk arasında değersiz sayılan veya köle kesimdendi.

Ayrıca fahişelerde vardı ki bunlar arasından sadece dans edenler, pazarlarda yürüyerek giydikleri güzel kıyafetlerle vucut sergileyen ve satış yapanlar vardı. Bunları satın almasa bile sadece eglenmek için izlemeye gidenler vardı.

Araştırabilirsiniz tarihteki yerlerini isterseniz...

Soytarılar : Bu günün sinema film oyuncularıdır.

Şarkıcı kadın veya erkek veya dansçı kadın veya erkeklerse yine halkı eglendiren tabakadandı. Ya değersiz kölelerden veya gereksiz insanlardan ... Onlarda günümüzün şarkıcı erkek ve kadınları...

Günümüzde bu kesim artık çok para kazanıyor ve tanınıyor

Yani eski çağlardaki insanlardan tek farkı ünlenmiş olmaları ve değer görmeleri...

Ve asırlarca küçük görülen bu kesim insanlar kendilerine artık saygı gösteriliyor diye kendilerini büyük görüyor diye kendilerini bir şey sanıyor...

Ne düşünüp insanlara bir faydaları oluyor ne de üretip bir faydaları oluyor... Mesela bir icat veya faydalı başka bir şey vs. Sadece insanları eğlendiriyorlar aynı soytarı gibi...

Benim gibi düşünen tek bir kişi bile yok mu?

Eminim tek kalacağım ve eleştirileceğim ama olsun yine de soruyorum... Çünkü gerçekten tek ben miyim merak ediyorum..

Herkes tarafından tanınan ünlü kadınlar ve erkekler kimlerdir?
1
3
Görüşünü yaz