Tarihimizdeki Büyük Türk Liderlerimiz

Tarihimizdeki önemli liderleri topladım. Listemize Türklerin lideri Tomris Hatun ile başlayalım.

Tomris Hatun

Tarih kitaplarımızda neredeyse hiç yer almayan bir isim. M.Ö 6. yüzyılda Sakaların(İskitler'in) lideri. Alper Tunga onun amcasıdır. Pers kralı Kiros kendisine savaş açtı ve topraklarında ilerledi. Evlilik teklifini reddeden Tomris Hatun'a sinirlenen Kiros, bir baskında Tomris Hatun'un oğlu da dahil pek çok askeri öldürür. Ertesi gün yapılan savaşı Sakalar kazanır ve Pers kralı Kiros'un başı kesilir. Tomris Hatun Kiros'un başını kan dolu bir fıçıya bastırıp şunları söyler; "Hayatında kan içmeye doymamıştın, şimdi seni, kanla doyuruyorum!''

Metehan

Metehan Hunların lideri Teoman'ın oğludur. Kendisinin tahta geçtiği M.Ö 209 yılı 1968'den beri Türk Kara Kuvvetlerinin kuruluş yılı olarak kutlanır (daha önce 1363 yılı kabul ediliyordu). Orduda 10'luk sistemini kullandı. Bu o dönem için devrim niteliğinde bir düzenleme idi. Öldüğünde imparatorluğu 18 milyon km2'ye hükmediyordu.

Bilge Kağan

2. Göktürk Devletinin en önemli lideridir. Orhun yazıtları kendisinin döneminde yazılmıştır. Türk milletine öğütleri vardır. "Ey Türk; üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe, senin ilini ve töreni kim bozabilir. Titre ve kendine dön." ''Fakirlik o kadar azalsın ki suç sayılsın''. Müslüman Arapların Orta Asya'ya saldırması üzerine sefer düzenlemiştir. Çinlilerle mücadele etmiştir. Zehirlenerek öldürüldü.

Alparslan

Büyük Selçuklu Devletinin Sultanıdır. Tuğrul Bey'in oğludur. 1071 Malazgirt zaferi ile Anadolu'nun kapılarını Türklere açmıştır. Esir alınan Romen Diyojen'in canını bağışlamıştır. Kendisinin döneminde Selçuklular en güçlü dönemini yaşadılar. Türkistan seferinde hançerlenerek öldürülmüştür.

Selahaddin Eyyubi

Kendisi pek çok tarihçi tarafında Kürt kökenli olarak kabul edilir ancak Arap ve Türk olduğunu da iddia edenler vardır (hiç önemli değil, bizim tarihimizdir). Haçlılara karşı mücadele etmiş ve Kudüs'ü fethetmiştir. Kendisi pek çok batılı kaynakta merhametli bir lider olarak geçer ( Cennetin Krallığı Filmini izleyebilirsiniz). Savaştığı cüzamlı IV. Baudouin'e tedavisi için doktor göndermiştir. Kudüs'ün fatihi olarak tarih sahnesinde yerini almıştır.

Timur

Timur İmparatorluğunun kurucusudur. Kendisi bütün hayatı boyunca hiçbir savaşı kaybetmemiştir. Öyle ki yendiği devletler arasında Altın Ordu, Osmanlı, Kadı Burhaneddin Devleti ve Memlukler vardır. Kurdukları ittifaka rağmen bütün hepsini yenmiştir. Beyazıt'ı esir almıştır.Satranç oynamayı çok seven bir liderdi. Hindistan'a sefer düzenlemiştir. Çin'e sefere giderken 69 yaşında vefat etmiştir. Bilime ve kültüre çok büyük önem vermiştir.

Fatih Sultan Mehmet

Osmanlı padişahıdır ve İstanbul'u fetheden padişah olarak tarihe geçmiştir. Böylece Orta Çağ kapandı ve Yeni Çağ başladı. Osmanlı Türkçesi dışında Arapça, Farsça, İbranice, Keldanice, Slavca, İtalyanca, Yunanca ve Latince bildiğini ifade edilir. Fatih'in özellikle İstanbul'un fethinden sonra zengin bir kütüphanesi vardı ve binlerce ciltlik kitaba sahipti. Antik tarihe meraklı olan padişah, Pulutarque'nin Geographia isimli eserini Yunanca'dan Türkçeye çevirerek coğrafi bilimlere olan ilgisini göstermiştir.

Fatih ayrıca İtalyan ressam Gentile Bellini'ye kendi hususi resmi olmak üzere çeşitli portreler ve heykeller yaptırmıştır.

Sultan Baybars

Kıpçak kökenli Memluk Sultanıdır. Tarihte o zamana kadar hiç yenilmemiş Moğolları yenen ilk liderdir. Ayn Calut Muharebesinden sonra İslam dünyasında meşhur hale gelmiştir. Pek çok haçlı kalıntısı şehri almıştır. Bilim adamlarına büyük destek sağlamıştır.

Mustafa Kemal Atatürk

Türk Kurtuluş Savaşının lideri, Osmanlı subayı ve Türkiye'nin kurucu lideridir. Trablusgarp savaşında gönüllü olarak savaşmış ve burada gözünden yaralanmıştır. Çanakkale'de dahil olmak üzere pek çok cephede savaşmış, 35 yaşında general olmuştur. Tarihteki önemli askeri dehalardan birisidir. Kurtuluş savaşına liderlik etmiştir. Türkiye'yi kurduktan sonra pek çok devrim yapmış ve 1923'den 1938'e kadar Türkiye'yi dünyanın en hızlı büyüyen 2. devleti yapmıştır.


7|2
33

En İyi Kız Görüşü

 • Timuru hiç sevmem ama liderliği de tartışılmaz. Fatih Sultan Mehmet zaten müjdelenen padişah. Kaç yıllık Roma imparatorluğunu yıkmış. Sultan Baybarsı ilk defa duydum. Moğolları yendiğini unutacağımı sanmıyorum artık. Tomris hatunu da ilk defa duydum. Tarihteki güçlü kadınlarla her zaman gurur duymuşumdur. Selahaddin Eyyubi deki parantez notu da çok hoşuma gitti.

  0|1
  0|0
  • Evet elimden geldiğince yazmaya çalıştım. Daha nicesi var ama şimdilik bu kadar.

En İyi Erkek Görüşü

 • 2inci urbanusun gonderdigi konsullerde turk dusmanliginin temelini atan hacli diye bilenen asil adi croxlara karsi 1inci kilic arslan ve alplerinin az bilinmesi... eyyubi adindaki arabin selcuklu dan ve imadeddin zengiden gelen turk ordu duzeni ve turk alplerinin gucuyle kudusu almasini bilmesi uzucu...1inci kilic arslan eyyubinin 10 kati daha zeki ve daha cok turkluge hizmet etmis atamizdir.. islami kapitalist basin yayin 1inci kilic arslan yerine eyyubiyi arz etmesine sasmiyorum tabiki... sehrilerin etrak-i bir idrak diye asagidiklari ama turklerin sadece bu haclilardan popolarını kurtarmalari.. turklerin aldidigi anadoluda kiclarini kasiyarak yasadiklari halde asagilamaktan geri durmamalari.. turkun sadece kendisine hizmet etmesinin gerektigine dair bir kanittir.. bu arada bu onderler kadar afsin beyin.. gumus tekin beyin... artuklu beyin.. anadoluyu turklestirmesinde turk yurdu hali gelmesinde bu subaslari/komutanlarida unutmamasi bilmesi gerekir... nasil sutcu imam.. sahin bey.. hasan tahsin... serife baci... onemlidir...

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Allah rahmet eylesin hepsine. Tomris Hatun tam bir Türk kadını.
  Atatürk boşa dememiş : " Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur " diye.

  0|1
  0|0
 • iyi bence olmuş ama paylaştıgın liderlerin tamamı türk degil

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 2

 • 🖤🎩Mustafa Kemal Atatürk.🎩🖤

  0|1
  0|0
 • Tabi ki benim gözümde hiçbirisi yüce insan ATATÜRK olamaz.
  Emeğine sağlık.

  0|1
  0|0
Yükleniyor...