Osmangazi Köprüsü Hakkında Her Şey

Yapımından sonra siyasete, mahkemeye ve tartışmalara konu olan Osmangazi Köprüsünü burada ayrıntıları ile anlatacağım.

1. Köprünün özellikleri

2010'da yapımına başlanan köprü 2016 yılında Otoyol A.Ş. tarafından yapıldı. 1.550 metre orta açıklığı ve 2.682 metre toplam uzunluğu ile dünyanın dördüncü en uzun açıklıklı asma köprüsüdür. 3+3 şerit sayısına sahiptir. Köprünün maliyeti 1,2 milyar dolar (4 Milyar TL) olmuştur.

Geçiş ücreti ilk başta 35 dolar (120 TL) iken sonrasında geçişlerin az olması sebebi ile 16 dolar ( 64 TL)'ye indirildi. Köprünün ücretsiz olduğu dönemde günlük ortalama 100.000 araç hizmet verirken ücretli hizmete başladığı dönemde günlük ortalama 6.000 araç köprüyü kullanmıştır.

2. Yap-İşlet-Devret

Köprünün bütün maliyeti firma tarafından karşılanıp 20 yıl işlettikten sonra devlete devredecektir. Firmaya devlet günlük 40.000 araç geçiş garantisi vermiştir. Ancak bu rakamlar fiyat 120 TL iken 6.000 araçta, 64 TL'ye indirildiğinde ise 12.000 TL'de sınırlı kalmıştır. Aradaki fark firmaya devlet tarafından ödenmektedir.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, geçiş ücreti tartışılan Osmangazi Köprüsü ile ilgili 'Geçseniz de geçmeseniz de para ödeyeceksiniz' açıklamasını yaptı.

3.Devleti zarara uğratması

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre yılın ilk 50 gününde devletin firmaya ödediği rakam ve zararı 225 milyon TL'dir. Öyle ki bu rakam Akp'ye yakınlığı ile bilinen Yeni Akit gazetesine bile konu olmuş ve ''Devletin garantisi milletin cebinden çıkıyor'' haberi yapılmıştır. Araçlar bu şekilde geçmeye devam ederse yıllık zarar 1.6 Milyar TL, 20 yılda zarar ise 30 Milyar TL olacak. 4 Milyar TL olan bir köprüye milletin neden 25 milyar TL ekstra para ödeyecek olması ise henüz hükümet tarafından aydınlatılmadı.

4. Mahkemelik olması

Recep Tayyip Erdoğan yaptığı bir açıklamada ''Bunlar Osmangazi Köprüsüne de karşı çıktılar'' dedi. Köprüyü İDO mahkemeye verdi ve zarara uğradığını iddia etti. İDO'nun özelleştirilme ihalesini 2011'de 861 milyon dolar ile Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu kazanmıştı. Erdoğan'ın kast ettiği karşı çıkanların özelleştirme yaptığı firma olması ise kafaları karıştırdı.

Maliyeti 4 Milyar TL olan köprüye milletin 25 milyar TL ekstra para ödemesi ve bu paranın firmanın cebine kar olarak kalması ise hala aydınlatılmayan bir konu olarak kaldı.


1|3
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

  • Deve dikeni köprüsü.

    0|1
    0|0
Yükleniyor...