Cumhuriyetin Onuncu Yılında "En Büyük Bayram" İlan Edilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim'den önce Türkiye ne durumdaydı?

Türkiye Devleti 1. Dünya Savaşı'nda çok güç kaybetti ve çok yorgun düştü. Eli ayağı tutan, işe yatkın neredeyse bütün zanaatkarlar şehit düştü. Birçok cephe kaybettik ama bu savaş bizi milli ve manevi açıdan daha da kuvvetlendik. 1. Dünya Savaşı sonrasında Atatürk Mondros Mütarekesi imzaladı. Bu mütarekeden sonra bir çok ülke devletimizi işgal etti. Biz zayıf olduğumuz için pek karşı koyamıyorduk. Ama büyük komutan işe el attı ve askerlerine manevi güç verecek öğütler verdi. Daha sonra planlı bir şekilde cephelerde tekrardan savaştılar. Bu sefer cephelerimizin çoğunu kurtardık.

TBMM Cumhuriyet kurma yolundaki ilk adımdı

Kurtuluş Savaşı tüm hızıyla ve gürültüsüyle devam ediyordu. Mustafa Kemal'in zekasını ve liderliğini üstlendiği ordu bir kez daha zafere imza attı. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra 23 Nisan 1920 yılında bir meclis kuruldu. Bu meclisin ilk adı Hükümet Meclisi idi. Daha sonra adı Türkiye Büyük Millet Meclisi oldu.

Meclis artık devletin her şeyini üstlenmişti. Bakanlar mecliste bir toplantıda seçiliyordu. O yıllarda hala padişah saltanatı devam ediyordu fakat cumhuriyetlik fikirleri öne sürülmüş ve ilk adımlar atılmıştı. Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk başkanı Mustafa Kemal Atatürk'tür.

Efendiler! Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz. (28 Ekim 1923)

Gazi Mustafa Kemal Paşa

Ve 29 Ekim 1923 tarihinde cumhuriyet ilan edildi

Takvimler 28 Ekim 1923 tarihini gösteriyordu. Atatürk Mebusan Meclisi (milletvekilleri) ve halk ile bir konuşma yaptı. Bu konuşmada ertesi gün cumhuriyeti ilan edeceklerini söylüyordu. Fakat bazı mebuslar hala buna karşıydı. Çünkü onlar padişahın saltanatından memnunlardı. Üstelik bunlardan bazıları Kurtuluş Savaşı komutanlarıydı. Ama her şeye rağmen 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyet ilan edildi. Artık Türkiye Devleti, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adıyla anayasada da yer aldı.

Cumhuriyetin ilanından sonra Türkiye'deki değişiklikler

Cumhuriyetin ilanından bir süre sonra padişahın ve halifelerin saltanatı kalktı. Özellikle 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Türkiye Cumhuriyeti dış ticarette önemli rol oynadı. Savaşların izlerini tamamen yok etmek için askeri harcamalar en aza indirgendi. Ve sanayi, ticaret ve ekonomi alanında gelişmeler sağlandı.

Osmanlı Devleti'nden kalan medreseler yerine yeni okullar ve yeni bölümler açıldı. Türkiye resmi anlamda batı müziğini tanıdı ve ilk kez konservatuvarlar açıldı. Hukuk sistemi de değişti ve artık Türkiye gerçek anlamda cumhuriyeti yaşamaya başladı.

Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu devam ettirecek sizlersiniz.

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa.

#Lavey

#29Ekim1923 #CumhuriyetBayramı #TBMM


2|9
721

En İyi Erkek Görüşü

 • Zaten 1920'de TBMM açılırken o zaman da İstanbul hükûmeti anlamıştı yeni bir Türk devletinin kurulmak istendiğini. Tek gerekli olan şey, halkın desteği idi ve millî irade bunu gösterdi bize.

  Atatürk'ün en büyük ıslahatları da ''lâiklik'' ilkesi altında olmuştu. Ancak bu ilkeyi getirip sonrasında lâiklik ve demokrasiyle çelişecek biçimde ıslahatlar yapması da trajikomiktir.

  Kayseri'de uçak fabrikamız vardı ve 1950 yılında ABD yüzünden kapatıldı. Marshall Plânı adı altında ABD Türkiye'ye hediye uçak ve uçak motorları göndermeye başlayınca Türkiye uçak fabrikasını kapattı. (Adnan Menderes dönemi)

  1|1
  0|0
  • Bir kaç yanlış tutum yüzünden tüm yaptıklarını inkar edemeyiz.

  • Hepsini Göster
  • Upuzun yazının sonunda Cumhuriyetin kurucusuna küçük bir teşekkürü çok görmen bu izlenimde olmama neden oldu. Belki de unuttun. İnkar etmiyorsan ne mutlu.

  • Atatürk'e olan sevgi ve saygımın ben, kendim farkındayım. Başkalarının bilip bilmemesi çok da umurumda değil açıkçası. Kimseye zorla ''Atatürk'ü seviyorum.'' mesajı veremem. Bu kimseyi ilgilendirmez.

En İyi Kız Görüşü

 • Cumhuriyetimiz hepimize kutlu ve mutlu olsun 4. resim dikkatimi çekti tabloda bulunan bütün kadınlar başörtülü tablonun teması ise ''Cumhuriyeti biz böyle kazandık'' buraya kadar herşey normal ama şimdilerde başörtülü memur milletvekili hakim gören bazı kesim laiklikk elden gidiyoooouuğğğ böğürmesi yapıyor iyide kardeşim zaten biz cumhuriyeti böyle kazandık sen kendi başına baksın öteki kendi başına velhasıl bir garip cumhuriyet..

  1|0
  0|0
  • Açıkçası müslüman değilim ama her zaman türbanlı kadınlara destek oldum ve bahsettiğin kişilerle savaştım. Keşke herkes senin gibi tarafsız olsa.
   Teşekkürler

  • ben teşekkür ederim paylaşımın için dipnot düşmek istedim gölgelemek gibi bir amacım yok asla

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 20

Kızlar Ne Diyor 6

Yükleniyor...