TIME 2017 "Yılın Kişisi" olarak "Sessizliği Bozanlar" hareketinin üyelerini seçti. Cinsel tacize karşı alınan önlemler yeterli mi?

Sessizliği Bozanlar hareketi üyeleri, cinsel tacize karşı #metoo hareketi ile 2017'de Time dergisi tarafından yılın kişisi seçildi. Hollywood yapımcısı Harvey Weinstein gşbş sanat ve siyaset dünyasının çok sayıda isminin cinsel istismar skandalı ortaya çıkınca sosyal medyada #metoo hareketi başlatıldı ve bu hareketin öncüleri yılın kişisi seçilmeye layık oldu. Bu ödül, 1927 yılından beri 'son bir yıl içerisinde en fazla etki yaratan isme' veriliyor.

TIME 2017 "Yılın Kişisi" olarak "Sessizliği Bozanlar" hareketinin üyelerini seçti. Cinsel tacize karşı alınan önlemler yeterli mi?Bu kişilerin seçilme nedenini Time editörü “Bu on yıllardır gördüğümüz en hızlı gelişen sosyal değişim. Kendilerini öne atıp hikâyelerini anlatan yüzlerce kadının –ve bazı erkeklerin- bireysel eylemleriyle başladı” diyerek açıkladı. Öncüler Time kapak fotoğrafında çıktı.
Çok fazla kötülediğimiz sosyal medya iyi şeylere de yarıyor mu? Böyle duyarlı hareketler cinsel istismarı azaltabilir mi sizce? Cinsel tacize karşı alınan önlemler yeterli mi?

5|5
4857

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 57

• Cinsel taciz ve tecavüzlere ağır yaptırımlar getirilse daha etkili olur. Sosyal medyadan gösterilen tepkilerin etkili olduğunu düşünmüyorum. Sosyal medya sadece mağdur insanları desteklemek ve onların yalnız olmadığını vurgulamaya yarıyor. Devlete burada çok iş düşüyor. Cezayı sosyal medya kesmiyor...

3|0
    0|0
  • Tepki vermek ve farkındalık oluşturmak önemli

0|0
    0|0
  • Yetersiz kesinlikle.

0|0
    0|0
  • Sosyal medya bir iletişim aracıdır ve bunu doğru kullandığımızda fazlasıyla iyi işlere katkısı olur. Cinsel istismarın azalması için yeterli önlemler yok. Eğitim şart, gerek aile gerek okul.

0|0
    0|0

• .

Bu sayfa başı mesajların gelmemesi içi illa bir şey mi çiziktirmemiz gerekli?

.

0|0
    0|0
  • İyi şeylere de yarayabilir karakter meselesi nasıl kullanırsan öyle olur...
    Azaltma bence...
    Yeterli değil...
    Bence ücretsiz kerhane açmak lazım her şehre her semte azip kuduran siiiktirsin gitsin kerhaneheye belki kimse kimseyi tecavüz etmez yokluktan...

0|0
    0|0
  • Yeterli olsaydı bukadar fazla olmazdı

0|0
    0|0
  • Hayır, yeterli değil.

0|4
    0|0
  • Cinsel tacizleri hiçbir zaman bitiremezsiniz. Sadece en aza indirebilirsiniz. Bu da bu yönetim sistemiyle olacak iş değil

0|0
    0|0
  • Dünyada sapıklık bu kadar ilerlemişken bu sapkınlığın önüne geçmek imkansız osmanlıda olduğu gibi idamı getirmek belki çözüm olabilir ama çok demokratik aşırı modern batılı ülkelerimiz bunu istemez

0|0
    0|0
  • Yeterli değil. Bence onlara yönelik daha caydırıcı cezalar çıkmalı. Devletin ve bizlerin daha duyarlı olup siz kadınlara daha çok sahip çıkmalıyız.

0|0
    0|0
  • Tepki vermek insanlik borcudur bana gore ugrayan da buna tanik olan da tepkisini koymali.. Yoksa bu kansizlik bitmez.

0|0
    0|0
  • Adamsınız

0|0
    0|0
  • Kimseye taciz etmem ettirmem görürsem sonunu düşünmem girişirim net✋🏻

0|0
    0|0
  • yetersiz

0|0
    0|0
  • Cinsel taciz sadece sosyal medya ile sağlanacak bir farkındalık değil. Bunu eğitim boyutuna taşımak daha doğru olur herhalde

0|0
    0|0
  • Yeterli değil her iki cinste önce aile terbiyesi ile başlayıp sonrasında işin etno-kültürele boyutuyla yüzleşerek büyümeli. Babasından sidet gören bir anne ile büyüyen erkek çocuk annesinin tavrına göre gelecegini inşa eder.

0|0
    0|0
  • Yetersiz bence

0|0
    0|0
  • kesinlikle azaltamaz bence. Cinsel taciz suçluları bence hasta. hastaların da sosyal medyayla değil tedaviyle ya da ıslahla düzeleceğine inanıyorum

0|0
    0|0
  • henüz hayır..

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    37

Kızlar Ne Diyor 48

• Çok fazla ses çıkıyor bu konuda ama nedense ses çıktıkça daha mı artıyor suçlar bilmiyorum

0|0
    0|0
  • -Yeterli olsa tacize, tecavüze uğrayan kimse kalmamış olur.
    -Sosyal medya böyle konularda tabii ki işe yarıyor ama bu olayların bitmesi için yeterli değil.
    -Azaltmaz ama artmasını önler.
    *Gecen bol olsun.*

0|0
    0|0
  • Sosyal medya adı üstünde sosyal amaçlı kullanıldığında, özellikle de geniş kitlelere sesini duyurabilecek kişiler tarafından güzel amaçlarla kullanıldığında çok faydalı şeylere imza atılabilir. Duyarlılığı artırmak adına çok büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Tabiki yetersiz... bu ulkede geri kafalı cahil sapik edepsiz karakter yoksunu ve ruh hastasi cok iken taciz kacinilmaz!
    Elbette dunyanin hemen hemsn bircok kesiminde mevcuttur cinsel taciz. Bizdeki yuzde 100 ruh hastasiysa ordaki 50 dir. Bizdeki tam sapiksa geri kafaliysa ordaki sadece sapiktir
    AsLA tepkisiz kalinmamali asla ort pas edilmemeli.

0|0
    0|0
  • sevgili devletimiz, tacize karsilik kisa etek giymeselermis vs gibi cahiliero surdurdukleri surece bizler sosyal medyadan ne yaparsak yapalim bu durumun onune gecemicez. ilk once devletin sonra halkin bu durumu anlamasi gerek. " Türkiye'de cinsel taciz oranı yüzde 93' Altınbaş Üniversitesi Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi kuruldu. Toplumsal cinsiyet ve cinsel tacize ilişkin çalışma yaptıklarını belirten merkez müdürü Zeynep Banu Dalaman "Rakamlara bakıldığında Türkiye'deki her kadın cinsel tacize uğramış" dedi" %93 oran turkiyenin ne kadar geriledigini gosteriyor. tacizin cezasi agir olmali. aksi taktirde bizim devletimiz bunu hor gormuyor. ustune suclu taciz eden degil kadin oluyor. ilk once zihniyet degistirilmeli. sonra yasalar.

0|0
    0|0
  • Daha fazla önlemler alınmalı, bu yetersiz.

1|0
    0|0
  • Hareket bastatilmasi doğru ve iyi bende dahil bircok kadın ya da erkek tacize uğruyor ve onların etkisi altında kalıyoruz insanlara karşı guvencimiz neredeyse yok oluyor toplu taşımadan akrabalarimzda tanımadığımız insanlar tarafından kimse böyle bir yasantiyi hak etmez 😠😠😠😠

0|0
    0|0
  • Daha çok önlemler alınmalı

1|0
    0|0
  • Sosyal medyayi kotuluyoruz evet taciz icin iyi seylere yaradigindan daha cok ayni konuda daha cok zararli bana gore ayriyettem time dergisi kime gore neye gore secim yapiyor acaba

0|0
    0|0
  • Git gide çoğalıyor erkek çocuklarına da yürüyor bazı dengesizler Allah ıslah etsin

0|0
    0|0
  • Alınan ne gibi önlemler var ki?

0|0
    0|0
  • Bilinçlendirme açısından iyi bir seçenek ama azaltacağını düşünmüyorum, cinsel tacize karşı alınan bir önlem yok herkes açık hedef halinde öyle bir hale gelindi ki kadın, erkek, yaşlı, çocuk her yaş grubuna yönelen bir sapkınlık hali bu.

0|0
    0|0
  • Yaptırımlar ne kadar ağır olursa olsun, zihniyet iyileşmediği ve farkındalık oluşmadığı sürece bir sorun olarak kalmaya devam eder.

0|0
    0|0
  • Hayir tacizler bitmez.

0|0
    0|0
  • Bence yarıyor işe

0|0
    0|0
  • Oylebir devirdeyiz kucuk kız kardeslerimize hayvnlara bile hata erkklre bilee tcvuz ypyrlar burda ne kdar konussam azz yaspnların yarsı disarda yarsida aylık ceza almislar

0|0
    0|0
  • iyi bir hareket yapmışlar. ben sosyal medyayı zararlı bulmuyorum aksine yararlı ama insanoğlu kötü bu da her alana her deliğe yansıyor

0|0
    0|0
  • Degill tabi ki

0|0
    0|0
  • Bu hareketi destekliyorum. Sosyal medya aslında doğru kullanıldığında, yararlı olabiliyor. Eskiden sosyal medya yokken bu tür şeyler yine çok fazlaydı, ama artık mağdurlar sosyal medya sayesinde sesini duyurabiliyor.

0|0
    0|0
  • keşke yeterli olabilse ama maalesef..

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    28
Yükleniyor... ;