Kıbrıs kapalı Maraş (Varosha) turizme tekrar açılmalı mı?

Kıbrıs’ta 1974’ten beri Türk askeri kontrolünde kapalı tutulan ve ‘Hayalet Kent’ olarak anılan Maraş (Varosha) için önemli bir adım atıldı.

1974 yılından önce dünyanın sayılı turizm cennetlerinden biri olan Avrupa'nın Las Vegası denilen Maraş adeta para basıyordu. Kıbrıs'ın en güzel ince kum sahillerine sahip bu bölge tam 46 yıldır yasak bölge olarak tutuluyor ve kimsenin girmesine izin verilmiyor. Dünyaca ünlü sinema yıldızlarının evlerinin de olduğu bu bölgeyi tekrar turizme açılması için bu ay toplantılar yapılacak.

Bu arada Rus ve Çinli yatırımcıların kapalı Maraş bölgesinde mülkleri bulunan Rumları bunları satmaları konusunda birebir görüştükleri de gelen haberler arasında. Bu nedenle Güney Kıbrıs Rum kesimi mülklerini hiç bir şekilde satmayın uyarı yapmış!

KKTC için turizmde yeni bir dönem olacak KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Kapalı Maraş'a yönelik açılımın çok önemli olduğunu belirterek, " 'Türk yatırımcılara "Kıbrıs'ta yeni bir dönem" başlamıştır. Maraş'ta önemli gelişmeler olacak. Türk yatırımcılar ona göre projeler geliştirmeli" dedi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, ‘Kapalı Maraş için uzman bir ekip kurularak bilimsel bir envanter çalışması yapılması’ kararı aldı.

Marliyn Monroe' dan Sophia Loren'e kadar birçok ünlünün geldiğini hatırlatarak, "Dünya yıldızlan yeniden Maraş'a gelecektir. Kıbrıs dünya markasıdır, daha da güzel olacaktır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bir marka olacaktır.
Akdeniz'in incisiydi Maraş, 'Hayalet Şehir' olarak da bilinen Maraş, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskana kapatılmıştı. Maraş'ın eski haline dönüşü için yaklaşık 6 milyar Euro veya 10 milyar doların yeterli olacağı hesaplanıyor.

Kaynak:https://www.turizmgazetesi.com/news.aspx?id=88612
Kaynak:https://www.sabah.com.tr/galeri/dunya/son-dakika-kapali-maras-icin-yeni-bir-adim-daha-rumu-cildirtacak-haber
Kıbrıs kapalı Maraş (Varosha) turizme tekrar açılmalı mı?
Kıbrıs kapalı Maraş (Varosha) turizme tekrar açılmalı mı?
Kıbrıs kapalı Maraş (Varosha) turizme tekrar açılmalı mı?
Evet kesinlikle açılmalı
A seç
Açılmasına izin vermezler
B seç
Çok fazla beklendi bunun için, binaları yeniyken açılmalıydı
C seç
Karasızım, bilgi sahibi değilim
D seç
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Kıbrıs kapalı Maraş (Varosha) turizme tekrar açılmalı mı?
2
9
Görüşünü yaz