İçişleri Bakanı Soylu "İstanbul Suriyeli kaydına kapalıdır" dedi. Sizce bu kayıt nedir ve nasıl kapalı olacak?


İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nce İstanbul’da düzenlenen Göç Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Soylu, Türkiye’de 3.6 milyonu geçici koruma kapsamında Suriyeli olmak üzere yaklaşık 4.9 milyon yabancı insan bulunduğunu belirtti.

Bakan şöyle devam etti: “İstanbul’daki kayıtlı Suriyeli sayısı 546 bin 296’dır. Bunlar elbette ki büyük rakamlardır ancak Türkiye, devlet olarak bunu yönetme kabiliyetine sahiptir ve buna ilişkin önemli bir gayretin içindedir. Burada asıl sorun, düzensiz göçün önlenmesidir. Gerek Orta Doğu’dan gerekse Afrika üzerinden gelip Avrupa’ya geçmek için çok ciddi bir düzensiz göç baskısı var ve bu giderek artmaktadır.”

Soylu, 2013 ile 2018 arasında yıllık yakalanan düzensiz göçmen sayısının yüzde 572 oranında arttığını, 2018 sonunda 268 bin olduğunu belirterek, ‘özellikle bölgede PKK ve IŞİD’in insan ticaretine aracılık ederek rant elde etmelerinin, kaçak göçmen sayısındaki artışı tetiklediğini’ söyledi.

“Öncelikli hedefimiz, özellikle büyükşehirlerimizde, İstanbul’da düzensiz göçmenler konusuna eğilmek olacaktır” diyen bakan, hiç kimsenin kayıtsız olamayacağını ve kaçak göçmen çalıştırma, kaçak işportacılık gibi faaliyetlere müsaade edilmeyeceğini vurguladı.
İçişleri Bakanı Soylu
İçişleri Bakanı Soylu "İstanbul Suriyeli kaydına kapalıdır" dedi. Sizce bu kayıt nedir ve nasıl kapalı olacak?
5
7
Görüşünü yaz