Kıdem tazminatı için yapılan düzenleme sizce doğru mu?

Devlet kıdem tazminatının da üzerine çöktü, 56 yaşına kadar tazminat yok. İşten çıkarılsan da, o paraya deli gibi muhtaç olsan da ciks, verilmiyor.

Kıdem tazminatı işçinin de işverene karşı bir güvencesiydi, öyle canınız istediğinde çalışanınızı çıkaramıyordunuz, şimdi o da kalkmış oldu. İşverenlere müjde!

Siz ne diyorsunuz?
  • Kesinlikle doğru değil. Artık ne kadar zor durumdaysak garibanın da parasına çöktüler
    A seç
  • Bence doğru, ayrıca kıdem tazminatı saçma bir şey.
    B seç
  • Bilemedim, hem kıdem tazminatı ne ki?
    C seç
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim

0|0
219

En İyi Erkek Görüşü

• Tazminat kırmızı çizgi idi ve uzun zamandır peşkeş çekilmeyecek kadar karşı çıkıldı. Lakin ansızın bu paket ile hiçbir tartışma olmamış gibi yine gündeme gelip kimseyi takmadan hızla ben yaparim mantığı ile milletin cebine girmeden göz dikildi. Bu imf kapılarına gitmemek adına sıcak para için bir çözüm mü, yoksa sandıktan çıkan büyük şehirlerin kaybedilişinin bir sonucu mu onu irdelemek gerek.
    Bir çok ekonomi paketi açıklandı ama yine hiç biri bu ülkede ki emekçiye, işçiye, ve çalışan kesime yaramadığı gibi ülke ekonomisinide canlandırmadı. Çünkü üretmeden alım gücü bu iyilestirmeden, tukettirmeden sıcak parayı bulamazsın. Yatırımcıyı bu şekilde anlık pansuman ile vadeli bir ise sokamazsın. Çiftçi maliyetlerini, benzini, milletin zevki üzerinden alkole, sigaraya , evine almak zorunda olduğu minimum temel ihtiyaç gıdalarına vergi bindirerek bir yere götüremezsin ülkeyi. Böyle enflasyon düşmez. Basit olan tek şey sadece üreticiyi desteklemek , patronu degil.. 2.5 milyon istihdam sözü için eğer patrona böyle musluk açıp bir şekilde bu sözü tutmasını beklersen ağır bir fatura öde halk. Zaten çok ağır şekilde ödüyor. 7 tl benzin ve bunun 4.5 lirası vergi. 100 liralık vodka bunun 85 lirası vergi. 15.5 sigara bunun 11 lirası vergi. Son yapılan zamların yüzde 80 ı devletin direk olarak yaptığı zam. Firmalar kar ve kurun yarattığı maliyetlerin altında ezilmemek için 0.50 krş ile 1 tl arasında zammı sadece o geri kalan yüzde 20 lik kısım.
    Sonuç olarak her paket kendini yalan ediyor. Güven azalıyor bakana, bugün bunu yine gorudk dolar ve euronun yükselişi ile..

1|1
    0|1

Benzer Sorular

Senin görüşün var mı?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

218
  • Bilin ki devletin kasası boş ve yükü yine alt tabanın üzerine bindiriyorlar. İşten çıkarılan insanların en büyük destekçisidir kıdem tazminatı. Bu hak gaspıdır, alıkoymadır, zulümdür. Emeğin, emekçinin sırtında asalak gibi durmaktan bıkmayan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Uyanın!

1|2
    0|1
  • Hanımefendi millete yanlış bilgi aktardığınızın farkında mısınız? Ortada her hangi bir yaş sınırı yokken nasıl olur da yaş sınırı varmış gibi cümleler kuruyorsunuz?

0|0
    0|2
    • Yaş sınırı kısmının doğrusunu yazar mısınız lütfen? Bakalım iyi kısmını bulabilecek miyiz yazdıklarınızda acep. Merak etim ve bekliyorum.

• 6gün

Hanımefendi ben ağır saniyede tam 9 yıldır çalışıyorum. Görevim teknik ressam. Düşüncelerinize bazı değişiklikler yaparak katıldığımı belirtmek istiyorum. Siz kendi ağzınızla söylüyorsunuz. Kıdem tazminatı işten çıkarıldığınız takdirde veriliyor ama işten kendiniz çıkınca verilmiyor. Ben 9 yılda 3 defa iş değiştirdim. bütün iş yerlerinden kendim rızamla ayrıldım ve içeride bulunan tazminatım dan faydalanamadım. Eğer bu sistem hayata geçerse iş veren bu tazminatı devlete vermek zorunda. Devlette şahsa özel hesap açıyor ve şahsını tazminatı orada biriktirmeye başlıyor. Yani işten siz kendiniz çıksanız dahi tazminatınızı alabiliyorsunuz.

• 6gün

Sayın Çelik, fakat buradaki sıkıntı malesef siz 10 yillik bir çalışırken atilirsaniz bu tazminata ulaşamıyor oluşunuz.
      Devlet madem iyi bir şey yapacaktı, kıdem tazminatını her halükarda zorunlu tutabilirdi. En az 56 yaşıma gelene kadar üzerine yatmak istemesi de ne oluyor? Yo yo yo burada iyi niyet yok. Burada aynen "tabana vergi yayacağız" der gibi, sıcak para arayışı var.

Bizim isyanimiz da buna. Halk para verecek durumda değil artık.

• Hükümet e sıcak para lazım dolayısı ile yok bes yok kıdem tazminatı boş işler yeter artık halk ın cebimden elinizi çekin bes ile zorunlu tasarruf ile emeklilikte vatandaşlar rahat edecekmiş sanane kardeşim benim aklım yok mu paramı nereye yatıracağıma nereye nasıl harcayacagıma neden sen karar veriyorsun ben çalışıyorsam istediğim gibi harcamak da benim hakkım benim

1|0
    0|0
  • Mecburlar mecbur. Başka çareleri yok devletin parası yıllardır, deniz misali kullanıldı. Artık bir yerden kesecekler, vergileri arttıracaklar. Yoksa saraj rejimine para yetmez

1|1
    0|0
  • Bir bu eksikti. İşçi, işverene muhtaç oysa tam tersi olmalıydı. Ülkemizde genç iş gücü var diye övünüyorlar ama gel gör ki o gençlere zulüm olmaktan öteye gidemiyorlar. Damattan bakan olmaz.

0|2
    0|0
  • Maaşıda sana verelim ampul zaten 6 ayda vergi diliminede giriyoz senin görün sarayda rahat yatsın ya mun ampulu.

1|1
    0|1
  • Ne yani ben şimdi işten çıkarılsam / çıksam tazminat yok mu? 😯
    Duymadım öyle bişey... Yok öyle bişey

1|1
    0|0
  • Sen bunların bu güne kadar doğru bişey yaptıklarını gördünmü

1|1
    0|1
  • :) Nasıl yani patronumdan benim kıdem tazminatımı devlet mi alacak? 56 yaşımda bana geri vermek şartıyla? Bana sormadan, mecbur bırakarak?

Bir de BES zorunlu olacakmış. Gene benim maaşımdan zaten ayda bin küsür TL sigorta parası kesilmiyor gibi, BES adı altında ikinci bir kesinti yapılacak. Maaşıma resmen ortak devlet.

Elime kalana bakıyorum, kalanı da harcamaya başladığımda anında gene KDV ile ortak. Yani kazandığımın yarısından fazlasını devlet böylece alıyor. Zorunlu tüm uygulamalara karşıyım. Kalkınma projesi diye insanların cebindeki parayı nasıl daha fazla alırız projesi açıklamışlar.

1|0
    0|0
  • Hala durmak yok yola devam diyenlerin hepsine selam olsun.

1|0
    0|0
  • Biz Müslüman ülkesimiyiz harbiden son donemlerde sıkça sorgulamaya başladım bunu

1|1
    0|0
  • Açlıktan nur yutacaz bu gidişle Allah sonumuzu hayır etsin. Dürüm yapsınlar tazminatıda...

1|1
    0|0
  • Kapitalizmin ayak sesleri bunlar. 20 yıl sonra bu ülkede neler olacağını tanrı bile kestiremiyor.

1|0
    0|0
  • devletin kasasıda bir dolmadı gitti. yakında zıcmaktan bile vergi alcaklar

0|1
    0|1
  • Akp? he şu bitmiş parti

1|2
    0|0
    • 6gün

Bitmiyor ki... Hala mesaj kutuma deli gibi savunanları geliyor.

Herkes mi troll anlamadım. Millet ya parası yatıyor diye savunuyor ya da kafayı yemiş.

• Cem Yılmaz'ın espirisi los çıktı bu olaydan sonra

1|0
    0|0
  • Siz Bekleyin Bu Daha İyi Günlerimiz.😥

1|2
    0|1
  • Bu düzenlemeyi savunanın aklına şaşarım.

1|0
    0|0
  • Akp gitmeden bu ülke düzelmez

0|1
    0|1
  • Herşeyimizi alacaklar

0|1
    0|0

Benzer Benceler

Yükleniyor...