Tarımda dışa bağımlı hale nasıl geldik?

Bir zamanlar " Dünyanın kendi kendine yeten 7 ülkesinden biri " olarak övünen Türkiye, tarımda dışa bağımlı hale geldi.
Ülkemiz coğrafi konumu açısından şanslı ülkelerden biridir.3 tarafı denizlerle çevrili, tarım arazileri var, barajlar gibi su yatakları var, 4 mevsimi yaşıyor ve verimli toprakları var yani cografi konuma bakarsak ülkemiz tarım için oldukça elverişli bir ülkedir. Ama şu an tarımda dışa bağımlı haldeyiz. Bir çok ürünü dışardan alıyoruz..
- buğday
- mısır
- gübre
- saman
- pirinç
- arpa
- pamuk
Daha buraya yazamadığım bir çok ürün...

Peki biz Tarımda dışa bağımlı hale nasıl geldik?

4|1
1230

En İyi Kız Görüşleri

• İsrail' e bakıp feyz almamız lazım. Çölün ortasında kurak arazide, tuzlu su ile adamlar karpuz, çilek yetiştirip ihracat yapıyor, sulama ve damla sistemleri ile ödül alıyor. Türkiye geçtiğimiz sene domates ihtiyacının yüzde 30 dan fazla kısmını nasıl giderdi? 100 bin ton Şeker pancarı bu sene karın altında donup telef olurken, dış devletten 80 bin ton şeker ithal edildi. Bu küçük bir örnek. Dışa bağımlı hale gelmemizin sebebi üretim kapasitesi değil, yönetim kapasitesidir

1|2
    0|1
  • Hükümetin tamamen keyiflerince aldığı kararlar dışında mı? Üretim masraflarını vs herşeyi bir kenara bırakırsak eğer, küçülen tarım alanlarını da tartışmak gerekir.

1|0
    0|0
    • Hoşgeldin :))
      Imara acilan güzelim yeşillik alanlar bizim ülkece en büyük kayıplarımizdandir.

• Hoşbuldum :))

Bakanlık her yıl tarım ve çiftçiye yönelik destek paketleri açıklıyor. Dışardan bakılınca köylü desteği alıyor ama üretimiyor gibi bir algı var. Toprağı verimli, suyu bol bir ülke neden buğday ithal eder diye soran yok.

Benim büyüdüğüm köyden (taşlık olmasına rağmen) her sezon kasa kasa buğday satılırdı. Tonlarca hemde. Bunun samanı, kepeği var daha. Ben geçen sene bulgur yapacak buğday bulamadım köyde. Çünkü bahçeler boş, masrafı kazancın çok çok üstünde. Yine de eski nesil yapıyordu, gençler durumun bilincinde oldukları için satıp satıp şehirde iş kuruyorlar. Kısır bir döngüye girdik, kaybeden sadece türkiye.

• Açıkçası alanım olab bir konu değil tarım bizzat içerisinde olan kuzenim var senin dediğin gibi getiriden çok götürüyor yani masrafı kazancının çok üstünde o yüzden insanlar pek yapmak istemiyormuş. Bunun ana kaynağı çözüme ulaşmalı

En İyi Erkek Görüşleri

• Batı’da tarım, hayvancılık ve enerji birbirine entegre edilmiş, hayvansal atıktan, biyogaz elde edilip, traktör çalıştırılıyor, mazot masrafı yok. Organik gübre tarlaya seriliyor, gübre masrafı yok. Besihanenin çatısı sera yapılıyor, ısı masrafı düşüyor. Tohum ıslahı yıllardır yapılmakta, ırk ıslahı yüz yıllardır yapılmakta. Adamlarda holstein, simental, şarole, Montofon, hereford gibi ırklar var, bizde kara sığır, sarı sığır 😊

1|0
    0|0
  • Tarım Bakanı dışa bağımlılık yok diyor. Bakan diyor yani. Çiftçilere yüzlerce traktör verilmiş ve destekleme yapılmış. Resmi olan kişiler bunu derken Afrin'de savaş var patates getiriyoruz. Yani eldeki veriler bunlar söylenenler bunlar hangisine inanacağımızı şaşırdık.

1|1
    0|0
    • Duyduklarımıza değil gördüklerimize inanalım

• Herkes inanmak istediğine inanıyor :)

• Tarım bakanı şu an patates ithal ettiğimiz firmada danışman olarak çalışmış. Dışa bağımlıyız demez ama kanadadan patatesi getirip parasını indirirler.

Benzer Sorular

Senin görüşün var mı?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1028
  • Hazıra dağ dayanmaz
    ithal etmekle gelişilmez
    Bu yüzden

1|0
    0|0
  • Bunları görmemek için cidden kör olmak gerek.
    O kadar şehir gezdim, köyleri dahi gezdim vatandaş öfkeli. Şikayetçi. Bizi bitirdiler diyor.

Hadi bunu bir köy halkı dese inanmamak için sebep yaratılır ama sayı fazla olunca hak veriyor insan. Pazardaki fiyatlar dahi anlamaya yetiyor.

1|0
    0|0
  • Bunlar propaganda. Köylü ye teşvik var. Ama buna rağmen köydeki gençler toprağı işlemek yerine şehirlerde temizlik yapıyorlar. Bence problemin kaynağı burada.
    Pahalılıkların çoğu manipülasyon. Yani mal stok ediliyor. Mesela İzmir'de yakalandı.

1|0
    0|1
    • :)) bu soruda bir ciftci arkadas yorum yapmış istersen birebir olayın kaynağındaki kisi ile konuşup sorunun ne olduğunu daha güzel öğrenebilirsin.

• Bugünün konusu olmasından çok son 40 yilın sistemli çökertmesidir asıl sebep.
    Önce endüstri toplumu olacagız diyerek köyden kente göç çag atlamakmış, modernlikmiş gibi gösterildi. Üretecek kimse kalmayinca aç mı kalalım üeun yok bahanesiyle ithalat başladı. Sonra daha verimli tohumlar gübreler vs diyerek urün genetiği dolayisiyla beslenme kodlarimız değişti. Şimdi de yerli malı haftasına avokado götüren bir nesil ile başbaşayız.
    Yeterince kısa ve öz oldu mu?

0|0
    0|0
  • Teknolojik olarak çok gerideyiz çünkü. Tarımda makineleşme çıkınca biz buna ayak uyduramadık.

1|1
    0|0
    • Tüm tarım ürünleri için mi biz teknolojide geri kaldık?

• Teknoloji olarak çok geride miyiz? işte buna gülerim :)

• Değil miyiz 😂😂😂ben buna sesli gülerim 😂😂😂

• Atatürk'ten sonra malesef, Türkiye'nin gelişimi durdu. Üretimden ve Teknolojiden vazgeçtik. Tabi bundan tüm hükümetler sorumlu ve en çok ta bu hükümet var olan herşeyi sattı bitirdi. Yıllarca yapılan yanlışlar bizi bu duruma getirdi. Ülkede gelmiş geçmiş tüm siyasiler cebini doldurdu. Bir tanesi memleket menfaatine bir şey yapmadı

0|1
    0|0
  • Çiftçi maliyetler yüzünden borç batağına sürüklendi. Kredi faizlerini ödeyemediği için de büyük şehirlere goc etti. Tarımla geçinen insan sayısı her geçen gün azaldı.

1|0
    0|0
  • cevabı basit aslında, şu an emeklilik sistemini kapatalım, kimseye emekli maaşı vermeyelim gene eski seviyeye geliriz.

1|0
    0|0
  • Çünkü herşeyimiz ithal. tohum bile ithal. mazot desen nerdeyse 7 lira. çiftçi eker mi niye eksin zararına mı ekecek. üretimi teşvik etmedikçe bu iş olmaz. çiftçiyi küstürdüler

2|1
    0|0
  • yanlış politika, ticaret yapmak için üretim kısıtlandı. sonuç ortada...

1|0
    0|0
  • Bunu bize yaptıran diş güçler ve içimizdeki bölünmeler

1|0
    0|0
  • Hanginiz köyde yasayip çiftçilik yapmaya razisiniz ülkenin geliri artinca yaşam kaliteside artiyor sorun bu

1|0
    1|3
    • Gsmh hangi düzeylerde ne durumda geçtiğimiz yıllara kıyasla bilgin var mı?

• Her sene bir önceki senenin rekorunu egale ediyoruz. Kaynakların realitesi tartışılır orası ayrı ve ben şu mantığı anlayamıyorum kesinlikle; Eğer bir durumdan şikayetçi iseniz muhakkak o rejime bir gardınız vardır... Rejim zerre umrumda değil ben güne bakarım ve gün bütün çıplaklığı ile ortada. Bugün duvar kovuğunda köklenecek soğanı patatesi kuyruk ile satmaya çalışıp, yer altı siyaseti yapmaya çalışanlar bugün cennet vaad edip rant kavgasına tutuşanlar ile aynı kişiler.

Sen de haklısın; Anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az

• Tarim mi sanayii mi seciminde tarafimiz değişiyor bu yüzden biraz sancılı bir dönem ama sen bugday uret biz sana uçak silah satariz kafasina dönelim köyde toprak capalariz diyorsaniz sorun yok o günlere dönmek zor değil

• Aslında ithal etmiyoriz lakin talep fazla olunca yetistirmekte bir hayli zor oluyor. Bir de urettigimiz meyve sebzeleri rusyaya da ihrac ediyoruz ortadoguyada yani talep orani bir hayli fazla

0|0
    0|0
  • kesin rakamları bilmeden net bir şey diyemem ancak Türkiye önceden nasıl kendi kendine yetiyomuş ki ülkenin yarısının gtünde don yokmuş giyecek. şimdi ise özellikle gençler çok şımardılar. bunları Erdoğan adam etti şimdi milleti hor görüyolar a. k barzoları. "sokağa çıktım esnaf kan ağliii, taksicilerle konuşuyorum herkes şikayetçi. AKP bu sefer kesin gidici" muhalefeti bir bitmedi gitti yıllardır. herkes belgesiyle elindeki verilerle konuşacak. öyle yuvarlak, ne olduğu belli olmayan argümanlarla iddia ya da savunma olmaz. Türkiye İstatistik Kurumunda verileri gözden geçir. Tarım ürünleri üretiminde pek bir gerileme görünmüyor. Millete AKPye küfredince aydın olunmuyo. Kıstasın Halk tvdeki baş bacak acık olsa da zihinlerini örümcek ağları sarmış tipler olmasın.

0|0
    0|0
  • Yerli değil hibrit tohum kullandık. Yerli olanları kullanmak hala yasak diye biliyorum

1|0
    0|0
  • tarım ve hayvancılıkta gdo ya destek verildiği an anlamıştım üretimin son bulacağını ve son buldu

1|0
    0|0
  • Uretimi degil de tuketimi, ozellikle de ithalati ozendirince bu tur sonuclar normal. Patates sogana erisimde bile zorluk cekiyor ulke.

0|0
    0|0
  • Yönetim yüzünden. Oysa Türkiye de tarımda anamal olan ülkeydi şimdi ne haldeyiz!!!

0|0
    0|0
  • Avrupada 1 dünyada 7 numaraymişiz tarim bakanimiz öyle söylüyor sen ne anlarsin be

0|0
    0|0
  • Valla Allah sonumuzu hayır etsin öküz gibi izliyoruz neler olacağını

0|0
    0|0
  • Okadar verimli topraklara sahip oldugumuz halde neden acabaaa?

0|0
    0|0
  • Bakanlara sormak lazım. Gerçi hepsi dansöz olmuş.

2|0
    0|0
  • Silivri soğuktur.

0|0
    0|1
  • Ah partiye verecaam Ameriga almanyayı çatlatacaam

2|0
    0|0
  • Çok üzücü toparlanmak gerek

1|0
    0|0
  • Sebebi çiftçiye önem verilmiyor

0|0
    0|0
  • Gülünç durum

1|0
    0|0
  • Yanlış politika

1|0
    0|0
  • Battık ve bıraktık biz 😜

1|0
    0|0
  • Bu duruma sokanların ben taaaa a*******k

0|0
    0|0
  • Badem bıyıklılar bu işi çözemezde ondan.

0|0
    0|0
  • Cevap AKP

0|0
    0|0
  • Cumhurbaşkanı sağolsun

0|0
    0|0
  • Yönetemiyorlar çünkü.

0|0
    0|0
  • * Mazotu lüks yatlara ucuza, çiftçiye pahalıya sattıkları için.
    * Yerli tohumu bitirip genetiği ile oynanmış tohumlara ülkemizi muhtaç ettikleri için.
    * Genetiği oynanmış tohum topraklarımızı zehirliyor. 1 2 yıl dinlendirilmek zorunda kalan topraklar var.
    * Patatesin kabuğunu soyup toprağa atın direk çıkıyor. Yetiştirmesi bu kadar kolay ve biz patatesi yurt dışından alıyoruz şu an. Neden? Hastalık diyorlar. Nerden geldi bu hastalık? Hiç araştırdınız mı?
    * Çiftçinin yanında olması gereken ziraat bankası batık spor klüplerine kredi veriyor.

Henüz yorumları okumadan aklıma ilk gelenleri yazdım.

1|0
    0|0
  • Gübreyi biz üretemiyoruz nasil bir ülkeyiz b. k dediginiz gübreyi yapamıyoruz

2|0
    0|0
  • olabilir sorun degil

1|0
    0|0
  • Bence hep dışa bağımlıydık. Tam yerli tarım gereçlerinin olmaması bir yana ithal tarım gereçleri döviz artışı nedeniyle zor ulaşılır hale geldi. Haliyle tarım ürünü elde etmek de zorlaştı. Günü kurtararak yaşayan rantçı kültürümüzün bir cezasının olması gerekirdi değil mi. İnşaat sektörünün gerilemeye uğramasınaysa hiç acımıyor dikey mimari rantçılarının karınlarını doyuracak ekmekten daha fazlasına sahip olamamasını diliyorum.

1|0
    0|1
    • Üreticinin değil aracıların desteklendiği piyasada da çiftçiler anasını da alıp gitti

Benzer Benceler

Yükleniyor...