Paralı poşetten sonra sıra, içeceklere depozito uygulamasına geliyor! Bu tür önlemler ekonomiye fayda sağlar mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "2023'e kadar tüm içecek ambalajlarında depozito uygulamasına geçeceğiz" açıklamasını yaptı.
Depozitolu içecek uygulaması başlıyor
Depozitolu içecek uygulaması başlıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, 'Sıfır Atık Projesi'nin 2023'e kadar tüm kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör tarafından uygulamaya geçeceğini belirterek, 2023 yılında sıfır atıkta yıllık 20 milyar lira tasarruf elde edileceğini, en az 100 bin vatandaşın iş sahibi olacağını söyledi.
Paralı poşet uygulaması poşet tüketimini azalttı
Paralı poşet uygulaması poşet tüketimini azalttı
Plastik poşetle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini aktaran Kurum, şöyle konuştu: "2023'e kadar tüm içecek ambalajlarında da depozito uygulamasına geçeceğiz. Katı Atık Planı (KAP) Projesi kapsamında yerel yönetimlerimiz Bakanlığımızca desteklenecektir. Böylece katı atık yönetim tesislerinin yatırımlarının tamamlanması sağlanacaktır. 2018 yılında 88 düzenli depolama tesisiyle ülke nüfusunun yüzde 75'ine hizmet verilirken KAP Projesi kapsamında yapılan yatırımlarla 2023 yılında nüfusun tamamına hizmet verilecektir."

Kaynak:Sputnik
#fangoria
#depozito

1|1
2726

En İyi Kız Görüşleri

• Bu çalışmaların amacı halka geri dönüşümü öğretmek ve çevreyi korumak aslında. Ekonomi canlansın vs. değil. :)

Öte yandan yurt dışında harika işliyor bu ssitem. İnsanlar pet şişeleri, cam şişeleri hep geri dönüşüm kutularına atıyor ama öyle birkaç kuruş değil. Örneğin 1,5 lt pet şişe iade ettiğinde 25 cent veriyor. yani 4 şişe iade etsen, bir euro ediyor ki zaten kola da 1 euro.

Bizde de bu şekilde teşvik edici boyutta olursa harika olur. Yoksa 100 şişe bir kola edecekse örneğin, hiçbir işe yaramaz.

1|2
    0|0
  • Nihayet cok güzel 👍👍
    Lazım olmayan ihtiyaciolmayan kişiler de şişeleri vs cöp kutularin yanina biraksa
    Ihtiyac sahipleri, sokakta yasayanlar toplar
    Sicak bir corba vs icmeye gider en azindan

Avrupada bu sistem yıllardır var
    Bir sise icin 0.25 cent depozito aliniyor

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşleri

• geri dönüşüm yeni dünya düzeninin en büyük ekonomik gelirlerinden biri :)
    fakat bu bizim ülkemizde vergi amaçlı yapılıyor :)
    amaca mı hizmet yoksa amacı görüp araca mı hizmet iste bu tartışılır
    yoksa yag - metal - kağit - cam - naylon akliniza gelen her ürünün geri dönüşümu en az kendisi kadar degerlidir.

1|0
    0|0
  • Bu tip durumlar ekonomiden ziyade çevreye olacak katkısı açısından önemli.

Tabi minik ekonomik beklentiler bu durumun işleyişine can katacaktır.

0|1
    0|0

Benzer Sorular

Senin görüşün var mı?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

2524
  • Ben her zaman Avrupai bir uygulama bekliyordum. Bu konuyu basit cümlelerle ele alamayız. Ülke için fayda sağlayacak mı? Birde böyle düşünmeliyiz. Eğer ki ülke olarak bir faydası olabilecek duruma geldiysek. Ne mutlu bize.

0|1
    0|0
  • Normalde devletin bunu doğanın yararına yapması lazımdı mesela o poşetin parasıyla gider hayvanları koruma altına alırdı ya da ne biliyim o parayı ağaç dikimine falan harcardı ama o para makam araçlarına yakıt olarak girecek ama biz boşverelim yararlı bir uygulama daha az çöp çıkacak umarım

0|1
    0|0
  • şu an ki avrupa seviyesine gelmemiz icin en 50 yil gerek. O 50 yilda avrupa nerede olur kestirmek zor.
    Bence iyi denetlenip tesvik edilirse guzel bir uygulama..

0|1
    0|0
  • Poşetler paralıda pazarlardaki poşetler kapış kapış gidiyor fırınları ve bakkallarıda eklersek paralı poşet bana daha çok patronun cebini doldurmak gibi geldi

1|1
    0|0
  • Ekonomiye de sağlığa da can verecek ve geç kalınmış bir uygulama. Bu depozito olayında vatandaştan ekstra para çıkmayacak. Kola şişeleri gibi olacak su şişesini geri götürene ücret verilecek.

0|1
    0|0
  • Yararlı olabilir çöpe attığımız şişenin ödemesini geri alıcaz herkez geri iade eder poşeti bile iade ettikten sonra şise daha çok olur

0|2
    0|0
  • Sıçtık bu ne ya..

0|1
    1|0
  • İyi olmuş bu uygulama ama hala paralı poşete sinirliyim

0|1
    0|0
  • tamam bir o eksikti onu da yapsinlar bu yuzden zaten Turkiye’de yasamiyorum

0|2
    0|0
    • devlet basinda oturan bazilarinin maaslarini kessinler mesela kiclarindan cesit cesit luxry otomobilleri alsinlar bakin o zaman nasil düzeliyor devlet ekonomisi. fakir olan zaten fakir devlet ekonomisini fakirle duzelticekler. bu poset uygulamadinin depozite uygulamasinin zengine koyAn bir yani zaten yok. olan fakir fukaraya oluyor. devlet basindaki basilari havuzlu villalarda yasarken gecekonduda cocugumun karnini bu aksam nasil doyurcam diye dusunen baba poset parasi derdine dusuyor. nasil bir Turkiye’yiz anlamiyorum. Turkiye boyle olmamalik

• Bu sistem mantıklı ve güzel ben çocukken kola ve süt şişesi cam tabi depozito luydu valla Melek bunu sevedi.👍😊

0|1
    0|0
  • Çevre bakanımız herhalde çöplerin büyüklüğünden rahatsız oldu azaltmaya çalışıyor, yalnız tüketimin devasa boyutlarda olduğu bu devirde bu önlemler çok etki etmez bence

0|1
    0|0
  • Artık yanımızda birde şişe mi tasicaz yani eyvah nereye sığacak hepsi

1|2
    0|0
  • Ülkemiz garip bir hale gelmeye başladı. Allah hayretsin

0|1
    0|0
  • Güzel bence. Etrafa bakınca etrafta bir sürü çevre kirliliği poşet ve pet şişeler var. Hiç olmazsa çevre kirliliği önlenir

0|1
    0|0
  • Poşetleri de geri dönüşümlü ve depozitolu yapsınlar mahallelerde geri dönüşüm makinelerini belli noktalara koysalar daha iyi olur

0|1
    0|0
  • Bıraksınlar vatandaşın üç kuruşuna göz dikmeyi maaşlarını azaltsın vekiller

1|1
    0|0
  • 2024 e sağ girersek bakacağım fayda sağlıyor mu sağlamiyor mu diye ulkecek şaşkın ve karisigiz

0|1
    0|0
  • Yani bence daha büyük ve önemli konularda bir takım uygulamalar ve önlemler alınmalı.

0|1
    0|0
  • çevreyi korumak için her şey yapılmalıdır. Elbette ki etkisi olacaktır.

0|1
    0|0
  • Ekonomiye fayda saglamasından cok atık oranını azalktacaktır

0|1
    0|0
  • Garibanlar napcak bilmiyorum herşey parayla yakında oksijenden parayla satılır

0|1
    0|0
  • söylediklerini yapabilirlerse, evet başarılı olur..
    ama bizim ülkemizde çoğu şey teoride kalır..

0|1
    0|0
  • Nasil olacak ben anlamadim, anlatirmisin 🙈

1|1
    0|0
  • Desteklemiyorum

1|2
    0|0
  • Bence faydalı başarılı olunursa daha faydalı

0|2
    0|0
  • Sıkı tutunun düşüyoruz.

0|1
    0|0
  • Geç bile kaldık

0|1
    0|0
  • Umarım 😊

0|1
    0|0
  • Yavaş yavaş dona doğru geliyo

1|1
    0|0
  • Türkiye iyice çöküşe gidiyor

1|2
    0|0
  • Gelsin çok eğlenceli

0|1
    0|0
  • Zıkkımın kökü artık.

0|1
    0|0
  • nefes almak 50 krş eller cebe

0|1
    0|0
  • Bence çevre açısından çok güzel yararı var

0|1
    0|0
  • Güzel bir uygulamaya benziyor.

0|1
    0|0
  • Abim ayiptir ya

0|1
    0|0
  • Lafta kalir...

0|1
    0|0
  • Çöpü ithal ediyoz hic faydasi olmaz ülke bitik 😂

0|1
    0|0
  • 2023 e kim öyle kim kala.

0|1
    0|0
  • Valla amaçları ülkeden gitmemiz sanırım

0|1
    0|0
  • Gelsin o da bakalım

0|1
    0|0
  • Geri donusum sart

0|1
    0|0
  • Yapmazlar bunlar bisey

0|1
    0|0
  • Güzel bişey

0|1
    0|0
  • Bu sistem avrupada vardı zaten

0|0
    0|0
  • Almanyada yillardir uygulaniyor bu zaten. Siseler cola kutulari vs. 25 kurus geri aliyorsun. Biz mesela haftalarca biriktiriyoruz alisveris zamani hepsini geri veriyoruz o miktarda alisverisimizden kesiliyor bazen 10 euro bazen 15 euro bile topladigim oldu böyle.

0|1
    0|0
  • Oh yaşasın Tayyip erdogan

1|1
    0|1
  • Tam olarak anlamadim ne yapacaklar?

0|1
    0|0
    • içecek şişleri depozitolu olacak.
      atıyorum 1 litre kola 5 lira ama şişesini geri götürürsen 1 lira geri alacaksın

• Ardı arkası kesilmiyor ne diyelim küçük gösterip büyük oynatiyorlar

1|2
    0|0
Yükleniyor...