TÜİK açıkladı: Gençler Türkiye'den kaçıyor. İmkanınız olsa Türkiye'den gider misiniz?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017'nin Uluslararası Göç İstatistikleri’ni açıklamış. 2017 yılında Türkiye’den göç eden kişi sayısı bir önceki seneye göre % 42.5 artarak 253 bin 640 kişiyi bulmuş.
TÜİK açıkladı: Gençler Türkiye'den kaçıyor. İmkanınız olsa Türkiye'den gider misiniz?
Ülkemizden göç eden nüfusun yaş gruplarına bakıldığında; en fazla göç edenlerin % 15,5 ile 25-29 yaş grubu olduğu dikkat çekiyor. Peki siz Türkiye'den gitmek istiyor musunuz?

1|5
120192

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 192

• İleride imkanım olursa eğer çocuklarımı yurt dışında okutmak ve orada yaşamalarını sağlamak istiyorum. İşçiye, emekçiye, çalışana daha doğrusu vatandaşına önem vermeyen bir sisteme çocuklarımı neden teslim edeyim?

8|7
    2|6
  • 21 sene evvel gittim :D iyikide gitmişim, insan olmayı emeğimin karşılığını almayı rahatça düşündüklerimi ifade edebilmeyi öğrendim, saymak ile bitmeyecek kadar çok şey. üniversite biter bitmez amerikaya yerleşmemi sağladı için çok kızıyordum babama , bıraktım artık, iyilik etmiş adam bana.

4|3
    0|0
    • 4gün

Bence de en iyisini yapmışsınız. Bende yurtdışında yaşıyorum asla burdaki rahatlığı bırakıp TCye yerleşmem

• 3gün

@Yoncamış Sadece tatil için işte :) bu seneyi saymazsak 8 sene evvel gelmiştim en son, bu seneden sonra 10 sene daha uğramam herhalde.

• Ülkenin anasını bigtiler napayım burda? Bir erkek için mühendis oluyorsun, 6 ay askerlikte poşet diye dalga geçip aşağılıyorlar ardından burger kingde kasiyer oluyorsun, hiç istemediğin biriyle görücü usulü evlenip hiç istemediğin bir hayat yaşıyorsun. Ne s*k işim var burda?

0|2
    0|0
  • Giderim. Bunun vatan severlik ve milliyetçilikle alakası yok. Asıl hainlik bu millete böyle sefalet rezil bir hayat yaşatmaktır. İşçiye 0 hak. Hep bana hep bana enflasyon dolar tavan her şey pahalı. Avrupa da yaşam standartları çok iyi enflasyon düşük çoğu şey ucuz araba ev de aynı şekil. Memleketin anasını beklediler. Hala siyasi fanatiklik peşinde milletimiz. Tüketim toplumuyuz üretmiyoruz 16 yıldır da ortada bir bk yok

2|3
    0|1
    • 4gün

almanyayı bir ziyarete git bakalım. ne meraklisiniz ulkeye camur atmaya ya

• 4gün

@miniktirtil_ Ülkeye çamur atan yok. Bu ülkeyi bu hale getirenlere lafım. Ne kadar meraklıyız koyun gibi sorgulama dan yaşamaya. Ülkeme kurban olayım. Cennet bir vatanımız var

• Açıkçası giderim medeniyet adalet kurallar daha iyi işliyor hemde çok çok fazla. Onun dışında almanyada çöpçü olsam karnımı burdan daha iyi doyururum Türkiye tatilimde dolarları harcarım sadece çöpçü diyorum mühendis doktorsan tamam kralsın. Arabalar ucuz bmw Mercedes çekerim güzelinden kızlar daha az kaprisli güzel vs birsürü şey. Vatanımın güzel yanlarıda var tabiki tatillerde gelirim imkanım olsa

0|1
    0|0
  • Suriyeli ye sınavsız üniversite parasız sağlık Ve eğitim bizim öğrencilere evlerine haciz nasıl gitmesin nasıl isyan etmesin kim mülteci kim vatandaş neden bu Arap seçiciliği neden bu gerici zihniyet kendi halkına vermediğini başka milletlere veriyor çıldırmamak için gidiyor beyin göçü Ne zorlanıyor gençler umut yok çifte standart var napsınlar

2|2
    1|0
    • 5gün

O değilde yabancılar nasıl kabul ediyo ülkelerine ona kafam basmadı cebinde kuruş olmasın yabancı ülke kapısına yaklaştırmaz bilirsin bunuda herhalde çok değer verirler gurbete gelene 🙂

• 5gün

Çoğunu paketlediler yolladılar zaten. Şimdi Amerika da yeni yasa cikariyomus burda doğum yapana vatandaşlık yok artık diyo 🙂

• 5gün

@KOCANOLUYUM devlet istatistik kurumu açıklıyor 10 tane Suriyeli işe girerse 6 tane Türk işsiz kalıyor diye bunların bize verdiği zarar saymayla bitmez üstelik işyeri açınca Türk işçi almıyorlar toplu taşımada bizim yaşlılara yer vermek yerine kendi gençlerine yer veriyorlar bizim toprağımızda ırkçılık yapıyorlar vallahi sabrımızı çok zorladılar sonu kötü olacak bu gidişatın 🙄

• Ondan daha fazlası eminim Turkiyeye kaçıyor başka yerlerden, ülkede yaşanılmaz kaçıyorum diyenlere hayret ediyorum, tamam farklı bir kültürde yaşamak isteyebilirsin bu Turkiyenin yaşanılmaz olduğu anlamına gelmez hiç bir zaman, sen yaşamasını bilmiyorsundur o kadar.

2|1
    0|0
  • Nereye gidersem gideyim, buna benzer bir yönetim anlayışı var. Ayrıca yurtdışına gidenlerin çoğu, bir süre sonra ülkesine dönüyor. Çünkü oradaki kültüre alışamıyor, yaşam koşulları farklı geliyor, dayanamıyor ve dönüyor.

2|2
    1|2
  • İmkanım olursa evet giderim.
    Ailemi orda kurmak çocuklarımın orda doğmasını ve büyümesini isterim
    Biz burda birilerine düşüncesizce amele diyebiliyoruz ama oranın amelesi de aslında olması gerektiği gibi değerli
    İnsan hayatıyla oyun olmaz herkes değerlidir ve işçisi emeklisi emekçisi amelesi değerli olan bir yerde yaşamayı isterim ailemle tabii ki.

1|0
    0|0
  • Yorumlarda Avrupa pek matah bir yermiş gibi lanse ediliyor. Fakat pek çok sosyal kurumundan, 20. asırda kurtulmanın bunalımı içerisinde Avrupa toplumu. Küreselleşme dediğimiz sadece bizi değil onları da vuruyor.

Ha elbette illa gideceğim diyeni tutacak halimiz yok. Kapılar açık. İsteyen gitsin ve Türkiye’yi bize bıraksın. Gereksiz kalabalıktan kurtuldukça inanıyorum ki daha iyi bir toplum ve geleceği parlak bir ülke olacağız.

1|1
    0|5
  • Savaş çıksa kaçarlar bu ülkeden utanmadan yaşıyorlar birde bu ülkede Atatürk hayatta olsaydı yüzlerine tükürürdü..

2|4
    0|1
  • Giderim hiç beklemem 1800 euro asgari ücret. Ha diceksin orda da ona göre fiyat var. Kardeşin irda emekli olcan gelecen burda yicen bu kadar. Bu arada çalıştığım yerdeki bulunan türk fakat orda yasan çift 3500 euro maaş aldığını söledi geldi burda 2000 euro şunu ayirdim harciyorum dedi ne diyelim simdi

0|1
    0|0
  • Lafta Atatürkçüler var bide ulkesini sevmeyen Avrupaya kacmaya calisan asil onlari gonderceksin ama geri donmemek üzere

1|4
    0|2
  • Evet imkanım olsa bugün giderim çünkü artık türkiyede hayatta kalmak survivor gibi zorlaştı zaten acunun yapmak istediği de buydu bizleri bu şekilde yaşamı öğretiyorlar iş bulsan paran yetmiyor hayatta kalmaya 1603 liraya mahkum ediyorlar bizleri..

0|2
    0|0
  • Gitmem. Manyakmisiniz, para kazanmak için cennet bir yer. İnsanları bir çok bölgenin çok misafir sever. İyi insanlar. Cennet bu turkiyede haberleri yok insanların. Gitmek istiyenlerde evden çıkamayan takım geneli.

0|1
    0|1
  • Bir dk durmam düzgün, hukukun işlediği insana insan gibi değer verilen bir ülke kabul etse bir saniye düşünürsem allah belamı versin

1|1
    1|1
  • Bu ülkede yaşam ne zaman kolay olmuş ki bu gün olsun. Biz mücadele etmeyi seviyoruz. Yurt dışında yaşamak istemiyor gençlerimiz yurt dışında çalışıp dolarları ülkesinde yemenin derdinde buda tam olarak Türkler ülkesinden kaçıyor başlığını haketmez. Tabi art niyetin olmadığını var sayıyorum ben ülkemden başka bir ülkeye çalışmaya yaşamaya kesinlikle gitmem. Yurtdışında örn. Abd almanya fransa vs. gibi batılı ülkelerde ırkçılık islamifobi hatsafada oradaki türk vatandaşlarına kan kusturmaları vs. vs kısaca mülteci yaşamaktansa özgür ama aç olmayı yeğlerim. Kapitalizimle yönetilen ülkelerde hayat kolay değildir.

2|1
    0|1
    • 4gün

Hiç bir şey olmuyor yurtdışında sen merak etme babam 16 yıldır yurtdışında bende gidip geliyorum tamam Türk düşmanlığı her avrupa ülkesinde var olabilir fakat siyasal acıdan üst yetkililerde var insanları seviyor. Yanı demek istediğim kimse kimseye kan kusturmuyor bilmeden milletin kafasını boş bilgilerle doldurmayın.

• 3gün

Ama her millet kendi ülkesinde hürdür zaten. Başka bir milletin diğer bir ülkede hür olması sence mantıklı mı? Kısıtlamalar kota koymalar olmalı olmalı ki o ülkenin milleti ile diğer gelen milletlerin arasında fark olsun. Ancak bizim ülkemizde bu böyle değil.

• 3gün

Suriyeliler dedin. Bizim ülkemizde onca yoksul ve yardıma muhtaç insan varken eskilerden buyana hangisine adam akıllı yardım eli uzatıldı? Suriyeliler geldiler alışveriş kartı verildi yetmedi aylık maaşa bağlanır gibi ücretler verildi o da yetmedi ücretsiz hastanelerden ve faydalandılar yetti mi hayır o da yetmedi vergilerden muaf oldular daha da yetmedi iş yeri açacakları zaman destek verildi ki dediğim gibi desteklerden biri vergi muafiyeti ve daha saymadigim niceleri. Yanı uzun lafın kısası Türkiye kötü bir yer değil bizim ülkemiz bizim memleketimiz ancak yapilan haksızlıklar da göz önünde bulundurulursa ki şu anki enflasyon oranları ve ekonomik sıkıntıyı biliyoruz milleti mecbur dışarı sürüklüyorlar. Yoksa kimse memleketini ülkesini bırakıpta yabancı yerde kalmak istemez.

• İstenmeyen bir yabancı olacağım, dilini bilmediğim bir ülkeye gitmek istemem, hele o aşırı rahat toplumlarda çocuk büyütmek ayrı sorun, bir de bologna ya rağmen diplomaya denklik alamama ihtimalim var ki hiç sormayın

1|1
    0|0
  • 2016 da bende kaçtım.. tayyip ve enayilerinin kahrını kı çekicem. Geride kalan bilinçli ama imkanı olmayan Türk gençlerine üzülüyorum. Bu arapları çekiyorlar.

1|2
    1|1
  • Acaba niye kaçıyor 😏 kesinlikle imkanım ve dilim olsa giderim.

2|1
    1|1
  • Erkeklerden görüşlere devam
    172

Kızlar Ne Diyor 120

• Neden gideyim ki? Harikulade şartlar altında olmasak da neyimiz var? Savaş mı var? Ne var bu kadar kaçacak? (Ki savaş olsa asla kaçılmaz o ayrı konu). Kimse kusura bakmasın herkes birbirini suçluyor ama eğer yanlış giden bir şeyler varsa bu hepimizin suçu. Çıkıp gidenler tepki mi belli etmiş oldu statü mü kazandı ne oldu? Madem o kadar rahatsızlar neden biri de kalkıp düzelteyim demiyor? Neden herkes kaçmanın peşinde? Sözde herkes vatanına can veriyor. Vatana can vermek sadece harpte mi oluyor? Madem seviyorsun sahip çıkacaksın. Bu ülkenin vatandaşı olacaksan sonuna kadar hak edeceksin önce. Taşına toprağına sarılacaksın. İki zorluk görünce kaçmayacaksın. Vay efendim iyi yönetemiyorlar bilmem ne! İyi yönetmiyorlar mı bir şeyler ters mi gidiyor? O zaman taşın altına elini değil gerekirse gövdeni koyacaksın. Kaçarak değil savaşarak mücadele ederek bu ülkeye bir şeyler kazandıracaksın. Önce kendi milletin için çalışacaksın sırf güçlü diye diğer millete değil. Gitmek isteyen varsa da defolup gitsin bize sahici Türk lazım. Hazıra konmayı bekleyip oturduğu yerden şikayet edenlere anca yük oluyor başka bir şey değil

1|4
    1|1
  • Hayır gitmezdim ki imkanimda vardi ama ben ;
    ''hanımların dikkatine!
    overlok makinesi ayağınıza geldi.
    halı, kilim, paspas, yolluk kenarına, halıfleks kenarına overlok yapılır. beş dakikada yapılır, hemen teslim edilir.''
    sesini duymadan mutlu olamam anlatabiliyormuyum😄😍🇹🇷

4|4
    1|1
  • Ben yıllarca Türkiyeye temelli dönmeyi hayal etmiştim, plan program yaptım hatta. Bir kaç kez gidip geldikten sonra artık yaşanacak bir ülke olmadığının kanaatine vardım. Atatürkün Türkiyesi değil artık. Kaçmak isteyen gençler de haklı.

2|4
    1|0
  • Bir zihniyet düşünün ki gençlere eğitimi yasaklasın, kaliteli eğitimden bahsetmiyorum, direkt okumayın, çok okumak istiyorsanız da bizim kurallarımızda okuyun diyen bir zihniyet. üniversiteleri birleştirip kontenjanları kapatsın, liseleri kuran kurslarına çevirsin, çalışana, zekiye, yetenekliye değer vermeyip, gerizekalıyı kendi makamlarına atasın, sisteme karşı çıkana, yanlışı söyleyene beğenmiyorsan git densin ama bir hafta geçmeden neden genç beyin göçü yaşıyoruz, neden gidiyorsunuz geri dönün densin.

Ya bir zihniyet düşünün, okumuş insan değil cahil insan daha kıymetlidir, bizlere cahil insan gereklidir desin. bunu aynı eğitim sisteminden biri söylesin. tüm eğitim desteğini diyanete yatırsın. ota boka sansür koysun, gençlere bilgi erişimini yasaklasın, kısıtlasın. hala wikipedi kapal biliyorsunuz. bu zihniyet neden gençlere gidiyorsunuz diyor? ya alenen dalga geçiyorlar ya da daha kötüsü.

Bugün TUBİTAK kaç genci elinin tersiyle itip amerikaya nasaya soktu iki dakikalık bir google araştırması sonunda görün. o gençler için aslında çok büyük bir sevap işlediler ama yeri gelince de gelin memleketinizde yapın bu işi diyecek kadar da yüzsüzleşebiliyorlar.

Sadece eğitim ile olan sebebi söyledim. daha bunun çomar kültürü, ekonomisi, işsizlik, yolsuzluk, haksız kazanç, liyakat sorunu, açlık, terör, gelecek kaygısı, göç dalgası vs. var.
    Bu ülkeyi düzeltmek varken gitmek neden diyenler için malum zatın evi adresi belli. siz önden buyurursanız hepimiz arkanızdan geliriz. merak etmeyin. yoksa başka türlü artık düzelmez bu memleket.

0|0
    1|0
    • 4gün

Bu arada belirtelim, geçen seneki araştırmaya göre kurtuluş savaşı da dahil, tarihinde ilk defa istanbula anadoludan yapılan göç sayısı, istanbuldan anadoluya yapılan göç sayısından düşük çıkmış. insanlar artık büyük şehirlerden bile umudunu kesmiş. işsizlik açlık terör artık heryerde. bir zamanlar taşı toprağı altın denen İstanbul'da yaşayamıyor, türkiyeyi terketmiş çok mu?

• Ben yurt dışında yaşıyorum emin olun ki Avrupa Türkiye’den daha parlak değil elimde olsa hemen şu an ülkeme geri dönerim. Ama dört sene sonra mezun olduğum an temelli döneceğim Allah’ın izniyle ya da cidden Avrupa öyle hayal ettiğiniz gibi değil

1|4
    0|3
    • 5gün

Anlat bacim anlatt

• 5gün

hiçbirşey bilmiyor ki burayla ilgili bol keseden atıyor

• 5gün

serin hikaye hep böyle derler ama dönmezler

• Türkiye imkanların fazlalıkla olduğu bir ülke. Gerekli olan sadece emektir, çalışmadır her yerde. Üni okursun en iyi şekilde,.. emek veren kazanır bukadar. Sistem böyle, bu heryerde böyle. İnsan varlığının sadece merakı fazla baskın. Gideyim oriyada bakim. Gideyim orda yeniliklerle tanışayım vs. fazla merak..

0|1
    1|0
  • Türkiye'de her kurum oligarşi düzenine göre dizayn edilmeye başladı.
    Zaten bizim milletimiz oligark iç güdüsüne mahkum. Baştan aşağı birçok sorunu olan ve ortadoğu bataklığın içinde bulunan bir ülkede olduğumuz için normal bir durum.

0|1
    0|1
  • Gitmem. kendimi baska hic biyere ait hissedemiyorum. bir cok acidan iyi olabilir belki ama vatan topragindan ayri kalmak beni öldürür. gidenlerde bosuna hikaye anlatmasin nereye gitsen yabancisin garipsin ikinci sinif hissedersin. kendi ulkende vatandas olmak her zaman daha iyi.

0|0
    0|0
  • Valla imkanım olsa 5 dk durmam ama avrupa amerika bizim ülke gibi yol geçen hanı değil tüm suriyeyi ülkeye doldurduk ülkemiz pok gölüne döndü nüfus iyice katladı iğrenç oldu ama avrupa almıyor ki beni alacağıni bilsem durmam giderim

0|2
    3|1
  • sık sık yurtdışına çıkıyorum. bir nebze hevesimizi, hayallerimizi gerçekleştiriyoruz, tr dönene kadar. türkiye de yaşam formu her açıdan ite kaka çok zor. yurtdışı daha cazip gelebiliyor.

1|2
    0|0
  • Hükümet değişmezse ve Suriyeliler ülkemde durmaya devam ederse giderim. Mutlu mesut yaşasınlar.

1|3
    1|0
  • Gidenlerden biri benim. Atadığınız öğretmenlerin çoğu hükümet yanlısı. Adalet anlayışınız sizin belirleyişinizle yön buluyor. Hakimler ağzınızdan çıkacak söze bakıyor. Gitmeyip ne yapacaktım?

0|0
    1|0
  • Gitmeyi düşünüyorum ama geride bırakamadıklarım var.

1|2
    0|1
  • Daha önce yurtdışında yaşamış biri olarak yine giderdim

1|2
    1|1
  • Ben biraz hainlik olarak algılıyorum... bu vatanda okuduk ekmeğini yiyoruz hala ne olursa olsun gitmeyip ülkemiz için birşeyler yapmalıyız.. beyin göçlerini baz alarak konuşuyorum ama..

1|2
    1|1
    • 5gün

Valla bende eskiden senin gibi düşünüyordum ama başıma bir takım olaylar gelince bu düşüncemden vazgeçtim ki şu an gitmeyede çalışıyorum

• 5gün

Bir vasfın yoksa git tabi 😀

• 5gün

Vasfim var hatta sana soyle söyleyim yurt dışında daha iyi para kazandırıyor mesleğim çok şükür iyiki okumuşum bu bölümü:) bir gordon ramsey olmasakda dünyanın heryerinde bana iş var :)

• Giderim, huzurum yok, can güvenliğim yok. Saygı yok. Hadi ben bir şekilde başa çıkmayı öğrendim maalesef. Ama çocuklarımın bunları çekmesini istemem.

0|1
    1|0
  • imkanım olsa giderim ama bu türkiyeyi sevmediğim için değil refah düzeyinin adaletin dağılımının düşük olduğu için. kendim için çocuklarım için torunlarım için.

1|0
    0|1
  • Ben de 25 yaşında Türkiyeden çıktım ama şimdiki aklım olsa orda kalırdım

1|1
    0|0
  • Giderim ama Türkiyeden kaçmak için değil, içimde bitmek tükenmek bilmeyen bu gitme isteğini yerine getirmek için giderim...

Bitmek tükenmek bilmeyen bir istek bu. 😏

0|2
    0|0
  • Öyle bir imkanım olsa asla durmam. Almam vatanım çok seviyorum canımı veririm o ayrı ama yaşamak için burada kalmak istemezdim.

0|0
    0|1
  • Kızlardan görüşlere devam
    100
Yükleniyor...