Sizin en sevdiğiniz oyun kategorisi hangisi?

Serzenish_1
Sizin en sevdiğiniz oyun kategorisi hangisi?
Sizin en sevdiğiniz oyun kategorisi hangisi?
1. FPS (First Person Shooter)

Bu tip oyunlar, karakterin gözünden oyunun dünyasına baktığımız türe mensuptur. Özellikle eskiden PC platformunda gördüğümüz bu tarz oyunlar yeni nesil ile birlikte konsollar üzerinde de yoğun olarak tercih ediliyor. Bu türün atası, ID Software’a ait Wolfenstein isimli yapımdır. Doom ile birlikte oyun dünyasının gündeminde en üst sıraya oturduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde Call of Duty ve Battlefield bu türün en başarılı örnekleridir.

2. TPS (Third Person Shooter).


Bu tür oyunlarda karakterimizin bütün vücudunu görüyoruz. Uzaktan çekilen bir kamerayla karakterimizi kontrol ettiğimiz oyun türlerine TPS adı veriliyor. Bu türe örnek oyunlar; GTA serisi, Metal Gear Solid serisi, God of War serisi ve Assasin’s Creed serisidir.

3. RPG (Role Playing Game).

Oyun dünyasının en kapsamlı ve detaylı türüdür. Oyuna başlarken karakterimizi en detay ayrıntıya kadar yapmamıza olanak sağlar. Oyunların akışında aldığımız kararlar oyunların senaryosunu değiştirir. Yeni RPG türlerinde diyalogları bile kendimiz seçebiliriz. Bu oyun türlerine örnek vermek gerekirse aklımıza ilk gelen Witcher serisi, Skyrim serisidir.


4. MMORPG (Massively Multiplayer Online Role Playing Game).

‘Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi Rol Yapma Oyunu’ anlamına gelen MMORPG’yi RPG oyunlardan ayıran tek şey çevrimiçi bir şekilde başka oyuncular ile birlikte oynanmasıdır. Büyük kitleleri peşinden koşturan bu tür oyunlar kendini sürekli yeniler ve oyunculara farklı deneyimler yaşatır. World of Warcraft bu türün temel taşıdır. Ülkemizde çok oynanan Metin2, Knight Online ve Silkroad MMORPG’nin en güzel örnekleridir.

5. MOBA (Multiplayer Online Battle Arena).

MOBA geçmişi kısa olsada son yılların en popüler oyun türüdür. Genellikle beşer kişilik, iki takımın karşılıklı mücadele ettiği oyun türüdür. League of Legends bu türün en güçlü oyunudur.

6. RTS (Real Time Strategy).

Gerçek Zamanlı Strateji oyunlarında ekonomi kurup askeri başarı elde etmek temel hedeftir. Son derece detaylı ve hızlı davranmanız gereken oyun türünün başlıca örnekleri Age Of Empires serisi ve Starcraft serisidir.
FPS (First Person Shooter)
A seç
TPS (Third Person Shooter)
B seç
RPG (Role Playing Game)
C seç
MMORPG (Massively Multiplayer Online Role Playing Game)
D seç
MOBA (Multiplayer Online Battle Arena)
E seç
RTS (Real Time Strategy)
F seç
Diğer
G seç
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Güncellemeler:
5 ay
@KizlarSoruyor rica etsem gamer kategorisine alabilirmisiniz
5 ay
Tutması gereken bir soru bence
Sizin en sevdiğiniz oyun kategorisi hangisi?
14
38
Görüşünü yaz