Biriyle çıkıyorum alevi

şimdiye kadar hiç camiye gitmemiş mesela benim ona karsı bir duygum yoktu onada söyledim deneme asamasına girdik hani basladım sevmeye alısıyorum neyse . bu her istediğimi yapabilen biri ve bana söz verdi her cumaya gidicem diye 2 haftadır gidiyor konustugumuzdan beri ailesiyle tanısacağım bunları yaptırdığım için bana tepki gösterirler mi

0|0
515

En İyi Erkek Görüşü

• aleviler kötü insanlar değillerdir çok alevi arkadaşım oldu. namaz kılanınıda biliyorum buna o gözle bakmamak laızm dinimiz alevi ile evlenilmez gibi bir hükümn getiriyormu ! bence bu tür konualr ailerlerin bu vb konulara nasıl baktığının iyi irdelenmesiyle gelişecek ve ilerletilecek olgulardır sakınca yok denilirse bence dene ama mırın kırın ederlerse bence birşeyler başlamadan bitir sonra çok üzülürsün.

0|0
    0|0
    ARTIK GEÇERLİ BİR GÖRÜŞ DEĞİL

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 14

• Niye inancına karışıyorsun ki çocuğun? Herkes kendi dinini yaşasın. Zorla inanç mı olurmuş?

1|1
    0|0
    • karısmadım istediğimi söyledim hemen kabul etti bugun ben birsey demedim untmustum hatta gitmis dua felan etmis annem hasta ona çok mutlu oldum mesela

• her alevi aynı değil

• Bak ben düşüncemi söyledim, bana kalsa hiçbir şekilde inancına karışmaman gerekiyor. İster alevi olsun ister hanefi olsun isterse hıristiyan isterse de benim gibi deist olsun. Karışma insanların inançlarına. Sırf sevgilin diye sözünü dinler suçlusu sen olursun sonra o inanmadan kılınan namazın. Bırak isteyen istediğini yapsın söz konusu bu tarz bir şeye geldiğinde.

• Bunları yaptırman hata olur...

Çünkü onun bir inancı var ve sırf sen dedin diye yaparsa zaten bir anlamı yok... Bununla beraber göstermelik şeyler karşındakini tamamen sahte bir karaktere bürür... Tepki gösterirlerse haklılar, düşün ki o alevi sana camiye gitme dedi?

0|0
    0|0
  • bende aleviyim.namazımı kılarım.peygamberin ve ehli beytin kıldığı namazı hangi sebeple terk edebilirizki.

1|0
    0|0
    • oda kılıyor ama camıde değil

• evet doğru söylemişsin.ama yinede kendi vicdanına bıraksan daha hayırlı olur.söyle sen sadce yaprasa ne ala.

• aynen soadece soyledim ilki için söz verdi gitmese laf edecek değilim sonuçta kendi doğrusu derim

• İster ateist olur ister hristiyan sen onun müslümanlığına mı aşıksın ?

1|0
    0|0
    • müslümanlığına asık olsam alevi oldugunu bildiğim halde baslamazdım kendi gorusu sonucunda laf etmem doğrumu gosteririm ister uyar ister uymaz insanlıktır onemli olan

• Yanlışsın.. yanlış.. çok hemde

• senin başka bir ibadet haneye gitmeni istese ne cavp verirdin gerçekten

1|0
    0|0
    • kabul etmezdim

• onun kabuletmesi bir garip zaten

• abi alevi olsada müslüman aleviyim diyo yanlıs nerde camıye girmesimi yapmayın ya

• üzücü ama ben çıktum ayrılmak zorunda kaldım genelleme yapmayı sevmiyorum ama namaz oruç yok gibi farklı bir inanışı vardı bnede devam edemedim çünkü ciddi düşünüyodum

0|0
    0|0
  • Ya oha ya mesheplere bile girmişsiniz sence onun namazına inanıyomusun önce alevinin töbe etmesi lazım ya sizin derdiniz ne Sunni Alevi kardeştir ortalığı karıştırmayın ayıp tır

0|0
    0|0
    • oyle bir seyi mesele etsem gorusmezdim karıstırdığım yok benim doğrularımı gosteriyorm kabul ediyor o kadar yok dese ne yapcam kendi gorusu derim

• Herkesin kendi inandığı doğrudur senin ona yaptırdığın kendi doğruların. Onun doğrularını hiçe saymışsın.. Yazık zihniyetine

• Tmm ama çocuğun meshepiyle oynama bırak aleviyse alevi olsun En azından Vatanına Milletine de sahip çıkar diğer şey olsa dahamı iyi bak Ben sunniyim ama Bu konulara fazla takılmıyor Çünkü Hepsi Allaha inanıyor sadece görüş de bir kaç ayrıntı var

• yol yakınken ayrılın siz... ayrı dünyaların insanısınız belli...

1|1
    0|0
  • niye zorla bişeyler yaptırıyorsun çocuğa sana değer verdiği için yapıyor belli yazık değilmi :)

0|0
    0|0
    • valla sadece soyledım kendi kabul etti

• bence normal, yapması gerekeni hatırlatmışsın sadece. din değiştir dememişsin, üzerine farz olan bişeyi hatırlatmışsın. gayet güzel

0|0
    2|4
    • eksiledim. kime göre neye göre doğru? önyargılarınızı tabularınızı yıkmanızı tavsiye ederim bayım.

• namaz kılan aleviler de var. sonuçta bu insanlar müslüman. garipsenecek bir durum yok bence.

0|0
    0|0
  • sanane adamın dininden

0|1
    0|0
  • gösterebilirler

0|0
    0|0
  • bende alevi olmadığım halde 10 yılda 4-5 kere cumaya gittim ne olucak

0|0
    0|0
    • oda senin müslümanlığın diyoruz

Kızlar Ne Diyor 5

• Bende başlarda sizin gibi düşünürdüm.Şu anda 7 yıldır bir alevi ile evliyim.Akrabalarımdan bir kaç kızda aleviler ile evlendi.Onlar sevdikleri zaman kendilerinden önce sizi düşünürler. Hayatında camiye gitmemiş ne kadar hanefi, sunni vardır biliyor musunuz ya da sadece bayram namazlarında :) mecbur kaldığı için giderler. Aleviler iyi insanlar. Dışardan söylenenlere aldırmayın.İçlerine girmeden onları tanımanız imkansız.Hayır, ailesi neden tepki göstersin ki? Asla onlar çocuklarının en iyisini bildiğini ve doğru düşündüğü şeyi yaptığını düşünen geniş fikirli insanlar. Camiye gitmese dahi evde namaz kılanını ben biliyorum.Örnek kayın validem ve kayınpederim. Onlardan asla çekinmeyin size faydaları olur zararları dokunmaz.

0|1
    1|0
    • önemli olan insanlık sonuçta

• ben alevilerin iyi oldugunu biliyorum zaten kı böyle bir ayrım yapmam söz konusu değil benem en yakın arkadasımda alevi hani oda aslında namaz kılar felan ama kılmasa bile ben onun insanlığnı seviyorum oyle gaddar değilim ayrım yapmaktan nefret ederim ama o insan benim hayatımda doğrularımı soyledım kabul etti etmese de saygı duyardım onun dısında müslümanmıs namaza gitmiyormus sudur budur beni ilgilendirmez herkes kendinden sorumlu soncta olünce

• Diyecek birşey yok.Mutluluklar:)

• ben inanışlarımı yargılayan birini istemem bunlar yaşanmaz. aleviyse neden camiye gitmesi için söz verdiriyorsun her istediğini yapıyor diye? bu çok yanlış. bir alevi olarak hiç bir sünniye cemevine git demedim demem de. o isteyecek olursa götürürüm. kimseyi inanışıyla yargılamam sen de bunu yapma. rica ediyorum, çok yanlış. ve sırf seni seviyor diye oğullarının ibadetini değiştirmeye çalışman emin ol ailesinin bayılacagı birşey değil. farz et sen onu çok sevdin sana söz verdirdi cemevine gitceksin diye. senin ailen çok mu sevinir öğrenince?

0|2
    0|1
    • ama o kendi inanısını yargılıyordu bu yüzden söz hakkına sahıbım diye dusunuyorum

• yıllardır tanısıyoruz ama merhabamerhaba ki kendine müslüman aleviyim diyor ne var kıldıysa anlamıyorum ki

• verdim + yı

• bı ınsan 7 de neyse 70 de o olur ben alevı meshebınden bırıyle 6 yıl cıktım hos bende onu cok etkılemıstım ama sadece onunla degıl aıleısyle evlenılıo cıddı bırseyler dusunuosanız ve aıleler arasında gorus ayrılıgı yoksa neden olmasın guzel bı ılıskı olur ama sen sımdıden aılenın agzını baska kısılerı gostererek bı yokla bakalım meshep ayrılıgına tepkılerı ne sonradan cok uzulursunuz

0|0
    0|0
    • annem basta yok olmaz sudur budur dedi ben insanlığına bakarım mesela ama önemlidir inancıda tabi neyse zamanla oda iyi oldugunu gordu camıye gidisi felan iyi yonde etkıledı annemi konustugumuzda selam söyle nasıl ıyımı diye soruyor annem mesela ama ben onun sadece yengesiyle tanıstım sevdibeni iste ama din konusu olmadı hiç annesigille bir zamandan sonra olur diye korkuyorm

• benle alevi biriyle görüşüyodum geçen sene olmadı o şimdi nişanlı

0|0
    0|0
  • Bu konularda onu yönlendirmeye çalışman son derece yanlış.

kendi inançları ve istekleri doğrultusunda yaşamalı ve sen sadece buna saygı duymalısın. ailesi tepki gösterir mi diyorsun elbette gösterir. iki farklı mezhepten ya da iki farklı dinden insanların anlaşmalı da ancak birbilerinin inançlarına saygı duymaları ile gerçekleşebilir, değiştirip dönüştürmeye çalışmakla değil.

0|0
    0|1
Yükleniyor...