Kardeşim 15, kız 14 erken yaşta evlenip daha sonra okuluna devam etmek istiyr sizce yapabilir mi?

Kardeşim 15, kız 14 erken yaşta evlenip daha sonra okuluna devam etmek istiyr sizce yapabilir mi?

0|0
149

En İyi Erkek Görüşü

• Dini nikah mı kıyacaklar, 15 yaşındaki çocuk 14 yaşındaki kıza resmi nikah kıyamaz.
    “Madde 14. On sekiz yaşını doldurmuş, mahkemece vesayet altına alınmamış olan erkek ve kadın başka bir kimsenin rızası veya iznine bağlı olmaksızın evlenir. Ayrıca;

a. On yedi yaşını tamamlayan erkek ve kadın velinin izni, veli yoksa vasi veya vesayet makamının izni ile,

b. On altı yaşını dolduran kadın ve erkek hâkimin izni ile,

evlenebilir.

Madde esası da buradadır
    I. Yaş

MADDE 124.- Erkek veya kadın onyedi yaşını doldurmadıkça evlenemez.

Ancak, hâkim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir.

1|0
    0|0
    • Evet rini nikah

• Peki sen 15-16 yaşlarındayken var mıydı gönül verdiğin evleneyim dediğin birisi?

• Ben isterdim açıkcası o zamndan bu zaman düşüncelerim pek değişmedi ailemiz serbest yetiştirmedi bizi az çok anlıyrz geleceği

En İyi Kız Görüşü

• İnsanlar duygusal olgunluğa 25 yaşında ulaşırlar. 25 Yaşından önce yapılan evlilikler sakıncalıdır. Kaldı ki reşit bile değil. Bu yaşta ki evlilik ancak heves olur ileriki yaşlarda bu durum onları sıkar. Ayrıca 15 yaşındaki bir çocuk henüz kendi sorumluluğunu bile üstlenemezken ona okul, eş ve ev sorumluluğu yüklemek ileri ki yaşlarda psikolojik sorunlara sebebiyet verir.

0|1
    0|0
    • Babam destek verecek

• Senin de istatistikte rakamdan haberin var ama nedeninden haberin yok boşanacak tabiki kadın farkındalık kazanmaya başlayınca kadını hizmetçisi olarak gören erkek müsveddelerinin işine gelmiyor şiddet gösteriyorlar da o yüzden ayrılmalar oluyor. Rakama bakarsan yanılırsın nedenini de gözetmen gerekiyor. Peki senin kardeşin ne yapabilecek? Evlenip okula devam edecek diyorsun, 15 yaşındayken ergenlik dönemindeki erkek okulda kızla ilgili türlü senaryolar olusturacak, kızın gönlü başkasına kayabilir ki bu oldukça normal bir durum o yaşa göre.. Diger açıdan erkegin gönlü baskasına kayabilir ki bu da normal o yaşa göre. Öğretmenine bile aşık olabilen bir organizmadan bahsediyoruz. Ne olacak sonra, şiddet. Kız üniversite okumak isteyecek, yeter artık okudugun denecek. Aklın fikrin gönül işlerinde diye düsünmüssündür şimdi, benim değil o yaştaki çocukların aklı fikri gönül işinde.

• Zaten kafası orada olmasaydı size gelip bu teklifi sunmazdı. Çok nadir olarak çocukluğundan itibaren cevresinin farkında olan insanlar, bu dönemi az sıkıntılı bir şekilde atlatabiliyorlar. Diğerlerinin aklı istisnasız başka yerlerde oluyor. Herşeyi geçtim bu konuda yüzlerce uzmanın, onların yaptığı araştırmaların, buldukları ispatların karşısında gericilik abidesi olarak durmaya devam ediyorsun. O yüzden en iyisini sen bilirsin.

Benzer Sorular

Senin görüşün var mı?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

138
  • 15 yaşındaki çocuk nasıl evlendirilir bu sorunun sorulması bile saçma daha reşit bile değil. Hangi devirde yaşıyoruz. Hadi çocuk neyse de kızın erken yaşta evlenmesinin psikolojisini nasıl kaldıracağına inanırsınız.

0|0
    0|0
    • İkiside yakın yaşlarda bnce evlilik o kadar kötü değil erken evlenmenin uyumu arttırdığına inanıyor kardeşim

• bence o kardeşin değil sensin

• Soruyu yazarken yanımda mıydın ileri zeka!

• kardeşin ski kalkmaya başlamış bahane üretiyor , beyin gelişimi 18 de tamamlanıyor bilimsel olarak , dünyayı daha tam tanımadan birsürü sorumluluk altına girmek yıpratır insanı , çok daha küçük sorumluluk altına girip boğulanlar var ,

0|0
    0|0
    • Bizimkiler destek çıkar maddi manevi ama çocuğun da az biraz sorumluluk alması gerek tabi :)

• Zaten okul bitene kadar çocuk düşünmüyorlarmış

• Ozaman evlendirin panpa, o çocuk akıllı :)

• Haha 28 yaşıma kadar evlenmeyen ben varken bu soru resmen hakaret içeriyor daha ben varım sırada hooopp :-D

1|0
    0|0
    • İlerleyen yaşlardaki evliliklerin sağlam temellere oturduğuna inanmıyor kardeşim o yüzden erken evlilik istiyor birazda

• bence sensin o hiç kıvırma. ergen misiniz nesiniz bir yürüyün gidin, 15 yaşında biz daha sevgili yapsak suç olur bu gerizekalılar evlenmeye kalkıyor.

0|0
    0|0
  • dalgaa geçmişsin 15-14 bunlar naısl yaşlar böyleee çocukkkk yaşlar sizler bunu nasıl düşünürsünüz şu soruruyu sormanı dahi yanlış onlara bu şansı vermeyin çocuk onlar dahaa

0|0
    0|0
  • saçmalamayın ya
    sevgili olsunlar evlilik nedir daha o yaşta
    çevrem 18-19 da evlenip çocuk yapıp 1 seneye boşananlarla dolu

0|0
    0|0
  • yani istererse olur fakat onların gelirini kim karşılayacak?

0|0
    0|0
    • Ailemiz çok fakir değil babam masraflarını karşılar aşırıya kaçmazlarsa sorumluluğu da kendine :)

• ozaman olur fakat evliliklerinin kimsenin bilmemesi iyi olur

• Neden ki

• 14-15 yasinsaki insanlarin evlenmesi dogru degildir daha kisilik degisimleri olucak ikisininde ileride anlasmazliklari cikicak ve bosanabilme ihtimalleri var boyle bir seye izin verme kardesim.

0|0
    0|0
    • Ama her ikisinde de düşünce değişimi olacak beraber hayatı göğüslediklerinde uyum yakalayabilirler bnce :)

• Trol değilse o 15 yaşındaki kişi.
    Sağlıklı bir birey'in böyle şeyleri izin'i bırak düşünmeyi bile aklından geçireceğini sanmıyorum.

0|0
    0|0
  • siz harbi harbi geri zekalısınız amk:D

2|2
    0|0
  • Bence kardeşim diye uydurup aslında kendi adına soracağına git biraz ders çalış küçük...

0|0
    0|0
  • Çocuk yaşta evliliğe hayır!!!

1|0
    0|0
    • Neden hayır kimse zorlamıyor kendi iradeleri

• Anlatsamda anlamazsın gibi boş ver siz kendi bildiğinizi yapın

• Anlatacak bişeyin yok zaten

• Kardesin mi kendin mi? Ayrica mumkun degil

0|0
    0|0
  • Olabilir.

0|0
    0|0
  • Olmaz

0|0
    0|0
  • Yapmasın derim

0|0
    0|0
  • Beraber büyürler iste evlensinler😂😂

0|0
    0|0
  • Cocuk daja sacmalama

0|0
    0|0
  • He sanki o kadar kolay evlenmek

0|0
    0|0
  • yok artık diyorum baskada birşey demiyorum

0|0
    0|0
  • saçmalık çocuk onlar daha evlilik bebek oyuncağımı o kız okulmu okucak bebekmi bakcak evişimi yapcak? mantıksız. sonra yirmi 25 yaşına gelince boşanırlar artık

0|0
    0|0
    • Zaten okul bitene kadar çocuk düşünmüyorlarmış erken evlenmenin uyumu arttırdığına inanıyor kardeşim

• Çocuk değil genç

• ne halt yiyosanız yiyin ya.

Benzer Benceler

Yükleniyor...