Görücü usulü evlenenlere gülüyor musunuz siz de?

Görücü usulü denen olayı ben çok garip buluyorum.

Karşı cinse kendini beğendirememiş, karşı cins tarafından etkileyici bulunamamış, kendi başına bir karşı cinsi elde edememiş tipler yaşları geçmeden partner sahibi olmak için son çare olarak büyüklerinden yardım alıyor.

Tam bir ezik işi değil mi?

Siz de görücü usulü evlenenleri yadırgayıp bu tip evliliklere biraz küçümser bir gözle bakıyor musunuz?

0|0
148

En İyi Kız Görüşü

• Cümlelerinize güldüm açıkçası.
    Çünkü ben tam aksini düşünüyorum.
    Sonuçta bir kafede ya da bir iş yerinde tanışmıyorsunuz da aileniz aracılığıyla ya da bir arkadaşınızın araya girmesiyle tanışmış oluyorsunuz. Bir farkı yok yani.

Aksine neden daha mantıklı buluyorum çünkü ailelerin tanıştırmasıyla çocuğu tanımanın yanı sıra ailesini de tanımış oluyorsunuz. Ki zaten tanıdıktan sonra severseniz evleniyorsunuz, sevmezseniz kimse sizi zorla evlendirmiyor.

3|0
    1|0
    • Çok güzel yazmışsın :)))

• Asıl mesele birilerinin aracılığına gerek duyacak kadar aciz olmamak işte. Kendin elde etmek, kendin beğenmek, kendi kendini beğendirebilmek, eşini tek seçenek yerine birçok seçenek arasından seçebilmek, görücü usulünde olmayan şeyler bunlar.

Benim görücü usulünü küçük görme nedenim görücü usulünü zorla evlendirme olarak algılamak değil. Görücü usulü zorla evlendirme değildir, yardımla evlenebilmedir.

• Bir aracı olmadan kimse evlenemez.
      İlla ki bir şey vesile olur. Aciz olarak görmeniz çok büyük konuşmadır. Ve büyük ne konuşulursa insanın başına gelir. Eğer ki ahil bir insansanız bunu çok iyi bilmeniz gerekirdi.

En İyi Erkek Görüşü

• neden bakiyim tabii su gercek gorucu usulu isi eziklik ama seni seven olmazsa firsatin olmazsa ne yapacaksin

2|0
    0|0
    • Seven olmaması ne demek, büyük ihtimalle karşı cins tarafından rağbet görmemişsin demek.

• ayni sey iste ragbet gormemis istenmemis mecbur kalmistir

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 13

• Harama bulaşmadan evlenmek istemiş olabilir ya da hiç aşık olmamış ve aile kurması gerektiğı düşüncesi onu evlenmeye itmiş olabilir.

2|0
    0|0
    • Sonuçta doğal bir ilişki değil, ısmarlama bir ilişki.

Ayrıca İslam'da sadece görücü usulü evlilik vardır diye bir şey yoktur. Hz. Muhammed'in ilk evliliği görücü usulü değildi.

• Evet peygamberimiz hz hatice'nin teklifiyle evlendi. Ama evlendiler bak evlilik öncesi vakit geçirmediler. Şimdiki ilişkilerde sevgililer istemeden de olsa harama yöneliyor ama ailenin seni 'evlenmek' amacıyla tanıştırdığı biriyle sadece evlenmeyi düşünebilirsin. Onu gerçekten tanımaya çalışırsın ilerde onunla ömrünü geçireceğin düşüncesiyle. Mantıklı düşünüp olmayacak duaya amin demezsin. Cafede tanıştığı bir insanı kim enine boyuna güzelce tanıyabilir. Duygularına kanıp evlendikten sonra pişman olabilir. Her iki tür evlilikte de istisnalar vardır tabi.

• Ben insanlar evlilik öncesi beraber vakit geçirmek zorundadır demiyorum ki zaten. 2 kişi birbirinden hoşlansın, evlenme teklifi yapsınlar, hemen evlensinler. Yine görücü usulünden çok daha üstün bir durum ortaya çıkıyor.

"Evlenmek" amacı derken dediğin gibi evlilik amaç, evlenilen kişi de bir araç oluyor. Ama doğal olan ve asıl olması gereken, evlenilen kişiyle olmanın amaç, evliliğin de evlenilen kişiyle birlikte olma amacına ulaşabilmek için kullanılan bir araç olması.

• niye gülelimki oyle olunca dha guzeli olmstr kader sonucta bu

1|0
    0|0
    • Kaderde olan şey her zaman daha güzel olmak zorundadır diye bir kural yoktur. Kader, evleneceğin kişinin önceden belirlenmesi değildir, çok daha farklı bir şeydir.

• görücü usulüyle mutlu olabilen onlarca insan var. 5 6 yıl cıkıyosun bir işe yaramıo tanıyamıosun en azından o seklde evlenenlere saygı gostermek zorundasın. bu bir gercek soncta

• nasil begenilmeden begenmeden. erkek evlensin boyle iyi olsun boyle ozelligi olsun.. diye cabalamadan oype olaaan biriyle vakit kaybi yapmadan tanuiyosun. cok iyi. illa buyukler degil arkadasinda vesile olabilir buna. cogu kiz burdaki sevgilim ilgilenmiyoo.. kendime nasil baglarim ciddi dusunmuyor sanirim ne yapacagim gibi sorular sormaktan kurtulur. bence ezik isi değil senin bakisin ezikce oldugu icin oyle gorursun. pembe gozluk takanin herseyi pembe gormesi gibi bu yani umarim anlarsin.

0|0
    0|0
    • Görücü usulünde evlilik amaç, evlenilen kişi ise evlilik amacına ulaşmak için kullanılan bir araçtır.

• O da yanlış. Asıl olması gereken evlenilen kişiyle birlikte olmanın amaç, evliliğin de evlenilen kişiyle olan birlikteliği 1 adım öteye götürmek için bir araç olmasıdır. Aksi takdirde o ilişkinin samimiyetinden şüphe edilir.

• amaclar degissede ulasilan sonuc ayni.. tanisma gorusme sevgi saygi bilirtelik ve devami.

• gülünecek ya da kınanacak bir durum göremiyorum ortada.. vesile vesiledir.

1|0
    0|0
    • Gülünecek ya da kınanacak bir durum yoksa bile birilerinin diğerlerinden daha aşağıda olduğu bir durum var. Bu inkar edilemez. Ben de aşağı olanı kınamıyorum, birilerinin diğerlerinden daha aşağıda olması doğanın bir kuralıdır. Aşağıda olanın aşağıda olma durumu olmasaydı yukarıda olanın yukarıda olma durumu söz konusu olabilir miydi?

• Bende aynı evde kalıp bekar olanlara gülüyorum
    en azından görücü usulü namuslu bir seçim ;)

2|0
    0|0
  • annem ve babam 30 senelik evliler bir kere bile bizim yanımızda tartıştıklarını dahi görmedim birbirlerine surat yaptıklarını görmedim annemin babama trip attığını görmedim babamın annemi bizim yanımızda öptüğünü görmedim edep ve ahlak aşılamaya çalıştılar bize. en önemliside 30 senelik evlilik hayatları boyunca ottan b*ktan sebeplerden birbirlerini üzmediler en azından biz böyle biliyoruz. onlara hayranım ne şekilde olursa olsun onlarınki gibi bir evliliğim olsun isterdim. bu yüzden küçümser bir gözle baktığım şey evlilik şekilleri değil insanların kişiliğidir.

2|0
    0|0
  • bakmam. büyük konuşmamak gerek. bu dünyada herşey gelebilir insan başına

0|0
    0|0
  • kısmet bu ışler nee alaka guluncek durumda yok belkı bızde oyle evlenıcez

0|0
    0|0
  • Galiba ileride maruz kalacagım ilişki durumu

(Bkz: Alan yok)

0|0
    0|0
  • Benim şu an güldüğüm tek kişi sizsiniz.

2|0
    0|0
  • Gülünecek bir durum yok bence hem kim demiş kiz tavlayamayanin son çaresi diye ne kadr saçma şeyler yazmişsin.

0|0
    0|0
  • Gülme komşuna gelir başına :)

0|0
    0|0
    • Ben en azından o aşamayı geçtim.

• aksine, bu aralar çok daha mantıklı geliyor. kendi seçtiğin karşı cinsin en kaba tabirle ne mal olduğunu bilmiyorsun, adam psikopat ya da dengesiz çıkabiliyor. görücü usulünde ise hem aile tanımış olduğu için baştan bir filtreden zaten geçmiş oluyor, hem de arada büyükler olduğu için onlara laf gitmesin diye insanlar saygılı davranıyor.

0|0
    0|0
    • Serseri adamla her türlü heyecanı yaşayıp efendi adamla evlenme mantığı yani.

Önemli olan efendi adamı serseriler tarafından yıpratılmadan önce seçebilmekti. Efendi adamın da evlenme çağına gelmeden önce de kendini herhangi bir kıza beğendirebiliyor olması lazımdı.

• soru sorup kendi görüşüne katılmayan herkese saldırmışsın. sen soruna cevap değil, kendi düşüncene destek arıyorsun. internetteki herhangi bir insanın -üstelik gizli kullanıcı- hakkımda ne düşündüğü pek umrumda değil, bu yüzden sana cevap vermek için kendimi yormayacağım.

• Ben kimseye saldırmıyorum, sadece savunduğum düşüncenin doğruluğundan eminim. Senin yanlış düşünmenin bana bir zararı yok ki, neden sana benimle aynı düşünmüyorsun diye saldırayım?

Erkekler Ne Diyor 7

• Sacmalama. Aşk adamiyim. Ama neden kucumseyeyim. Ne yani cirkinse veya kismeti cikmamissa evdemi kalsin. Ne varki kucumsenecek onlarca sey var. Sorunu kucumsuyorum.

0|0
    0|0
    • Görücü usulü evlenenler çoğunlukla çirkinlerden, çekici olmayanlardan, karşı cinsin beğenmediği kişilerden oluşuyor. Buna sen de karşı çıkmıyorsun.

Ben de aynen bunu diyorum işte. Bu insanların normal şartlar altında ilişki yaşama ve yürütebilme yeteneği yoktur.

• Neden olmasinki. Guzellik boy pos filan senin benim marifetim degil ha. Allah lutfediyor veriyor verdiklerini onla siniyor e vermediklerini de siniyor. Kimseye ne cirkin derim nede cirkin oldugu icin kucumserim. Ayrica hicbir aciz yaratiginda Allah in yarattigi varliklari kucumsemeye hakki yoktur bence. Benim lugatimda cirkinlik kalple olur guzellik yine kalple olur. Ayrica evde kalmis cok guzel tanidiklarimda var. Tartismaya degmicek bir konuda bukadar cok konustugum icin ve vaktimi bosa harcadigim icinde kendimden ayrica ozur diliyorum.

• Senın bu bakış açın sokakta başına iş almanı sağlayabılır dikkat et. .

0|1
    0|0
  • Sende kendini satmaya hazır kadınlarla evlenmek için baya can atıyosun gördüğüm kadarıyla?

0|0
    1|0
  • Bence tam tersi gorucu usulu evlilikler daha uzun suruyor

0|0
    0|0
    • Önemli olan nicelik değil nitelik. Uzun sürse ne olur sürmese ne olur. Zaten 30 yaşından sonra karşı cinsle ilişkiler öncelik olmaktan çıkıyor, daha geri planlara düşmeye başlıyor.

Uzun süren vasat ve heyecansız bir ilişkidense kısa ama her türlü zevkin ve heyecanın doruklarda yaşandığı bir ilişkiyi tercih ederim.

• Sen zevk ariyon ama herkes senin gibi degil omur boyu mutlu huzurlu yasayacagi insani ariyor

• gülücem başıma gelicek diye vazgeçiyorum :D

0|1
    0|0
  • ne yani evlenmesinler mi

0|0
    0|0
  • Hayır.

0|0
    0|0
Yükleniyor...