ÖSS sistemi geri mi dönüyor? Sizce her şeyin belirleneceği tek bir sınav mı, yoksa zamana yayılan stresli bir sınav süreci mi?

Üniversite'ye girişte tek sınav sistemine dönülüyor. YÖK'ten açıklama geldi: “İlki Mart, ikincisi Haziran ayında toplam 5 gün sürmektedir. Neredeyse 4 aya yayılan bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız. Bir başka değişiklik de puan türünde. Şu an var olan 18 puan türü yönetilmesi gereken süreci zorlaştırıyor. Bazı programlar için aday havuzunu daraltmakta. 18 puan türünü azaltmaya gidiyoruz.”

Bu sınav sistemi ile eski sisteme dönüş oluyor. Tek bir sınavla geleceği belirlemek sizce ne kadar doğru?

• Tek sınav sistemi, stresin azalması açısından daha iyi olacak.
    A seç
  • Sınavları zamana yayarak, konulara daha rahat odaklanmayı tercih ederim.
    B seç
  • Kararsızım, bekleyip göreceğiz.
    C seç
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim

1|1
3947

En İyi Kız Görüşü

• Ah biz mezunlar... Ya iyi yani şu ygs de düşük çekince kendini toparlamak zor oluyordu lys de iki ay oluyordu ama bir yandan da kafa karıştırıcı biz çoktan çalışmaya başladık felan değiştirmeleri saçmalık iyice çocuk oyuncağı oldu geçmiş üç beş cahil başa. Canı sıkılan değiştiriyor valla anlamadım ki nasıl iş? 18 puan türünden 4 puan türüne düştü. Ama neyse ki müfredat aynı sorun yok çalışırsak yaparız. Fizik öğretmenim dedi ki doğan görünümlü şahin yapmışlar sorun yok gençler✋ tabi bir o kadar da eskiyi önümüze yeni gibi getirmeleri saçma.

7|1
    0|0
    • He birde ygs de düşük çeksek de lys de çok iyi yere cekebiliyorduk şimdi biraz zor bu.

• Dogan gorunumlu sahin benzetmesi guzelmiş
      Bizimkilerde ogrenci ve askerler her an hazır olcak diyolar 😉

• E tabi konuları bilelim biz hazır olduktan sonra isterse çok karışık olsun her şey hallolur

En İyi Erkek Görüşü

• Bu seni büyük ihtimal öğrencilerin çoğunluğu hepsine girmeye çalışacak...

Öğrendiğim kadarı ile (yanlış olabilir düzeltsinler) A B C D gibi sınıflar olacak. İlk sınav maratonu 1-50000 sıralamasına laik insanla için, ikinci sınav 50001 -100000 arası insanlara laik sınav. Böyle böyle sınavlar.

5 güne yayılması hakkında bir bilmiyorum. "İyi mi?" diye sorarsanız; Bence, iyi oldu. Çünkü şimdi bir soru çözen 10000 kişi atlıyordu neredeyse. Şimdi 1-50000 sıralamasına laik insanları daha iyi ve ayrıntılı sıralamaya çalışacak. Artık 3 tane zor soru ile ilk 50 bine giren daha iyi ayır edilecek Boğaziçine göre biri mi İTÜ ye göre biri mi diye

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 38

• Çok şükür atlattım o dönemleri diyorum.
    İyice karıştırdılar.
    Çocuklar konularımı öğrensinler sürekli değişen sistemimi..

7|2
    0|0
  • İyi de Öss'yi kaldırıp teog'u getiren cehape miydi? Fetö müydü? Şaka gibi ya! Gençler kimlerin ellerinde. Çok yazık çok...

4|2
    0|0
  • Turkiyede egitim diye birsey kalmadi arti bu kadar mezun olmus lisans mezunlarina sen bir hukumet devlet olarak is istihdami saglayabiliyor musun hayir bosu bosuna okuo coguuu insan bunlar hep gundem deistirmek icin yapilmis seyler ogrenci magdur olmus umurlarinda mi

3|1
    0|0
  • bence bunu bu sene uygulamaları çok mantıksız baştan söylemeleri gerekirdi şimdi ygs çalışan insan lys nasıl yetiştirecek

4|2
    0|0
    • Ygs lys ayrimi olmayacak ygs konulari ve lys konuları ayni anda sorulacak. temel mat ve temel turkce zaten ygs konuları pek bir şey değimişiyor sadece tek sınav olcak

• Eğitimcilere ve ogrencilere danışılarak sistem yapılmalıydı bence

• @invisiblexss bizim ülkemizden bahsediyoruz ne zaman danışarak iş yaptılar teogu bile bir anda kaldırdı adam kendi kafasına göre hareket ediyor

• Benim düşüncem tek sınav sistemi olmasından yana cunku bu ikili sistemin ilk mağdurlarından oldum taban puanları yanlış açıklandı dolayısı ile yüksek üniversiteler yazınca okumak istemediğim bir bölüme düştüm gerçek puanlar açıklanınca iki ayrı sınava gerek yok bence sonuçta son sınav daha fazla baz alınıyor o zaman neden iki kez ayni stresi yaşasın insanlar? Sınav saatini yükseltip hepsini ayni anda yapmaları tercih yaparken de iki ayrı puan türüne göre hareket ettirmek yerine tek ve net bir puan ile yapılmasını sağlamaları mantıklı olur

0|0
    0|0
  • Tek sınav daha kötü birincide insan heyecandan ölüyor 2. De daha soğuk kanlı davranıyorsun ve performansını tam gosteriyorsun

2|0
    0|0
  • Ben dedim tayyibe oy vermeyin? Hayır hayır hayır 👊👊

4|3
    0|0
  • ygs lys iyiydi bence ya :)

3|0
    0|0
  • B diyorum zaten bok olan bir sistem varken bir benzerine değiştirip durup kafa karıştırmaya gerek YÖK hele de sınava yalın açıklayıp kafa karıştırmak daha da kötü peki mezunlar naapsın? İyice strese girmişlerdir intihar haberleri gelince şaşırmayın

2|1
    0|0
    • şöyle düşünebilen birisi çıktı sonunda gerçekten ne tür bir stresteyim tahmin edemezsin 3. deneyişimdi bu yıl ailemle kavga dövüş bir sene daha kalmaya ikna etmiştim zar zor yani adamların yaptığına bak...

• aa çok başarılar size de haklısınız soğuk kanlı olup dört elle sarılmak gerek sınava :)

• @ygslysgrncsi aynen öyle ve üni okuyup 50-100binlerle yerleşen bütün arkadaşlarım şu an sınava girmek için diş biliyor kolay geldi gözlerine o yüzden siz taze mezunların baya çalışması gerek

• Bence birden fazla sınavla geleceği belirlemek daha zor, mesela ben çocukken oks vardı, sonra o kalktı teog geldi, her sene sınava girdi insanlar, eğer benim dönemimde üç sınav olsaydı eminim lise giriş sınavından daha düşük puan alırdım, çünkü her sene denemelerde aldığımız puanlar yükseliyordu. Ama ygs lys konusunda iki basamaklı olması daha iyi.

0|0
    0|0
    • Yeni yaptıkları sistem rezalet, mezunlar ne yapacak? ya da lisede notları düşük olanlar? Onların günahı ne? Hiç olmazsa önceden istediği puanı ilk sene tutturamayan bir sene sadece dershaneye gidip istediği okulu ve bölümü kazanabiliyordu.

• Bence deismemeliydi cunku lys konulariyla ygs konulari ayni değil ki bunlar ne sacmalio yaa

• @bebeki2 evet sistemi kolaylaştırmak okuyan sayısı artırmak yerine tam tersi yapılması mantıksız geliyor

• Gençlerimizin önü kapanıyor..

2|0
    0|0
  • Tek sınav iyidir

0|0
    0|0
  • Eğer bir sınav kağıdında bütün dersler varsa ve benim kagidimda zor olan sorular ilk başta ise ve bu sınavda süreyi bütün derslere belirli oranda bolustureceksem ve yine ilk sorularda belirledigim orandan fazla zaman ayirmissam... daha ne olsun. Geri kalan sorular varsın cevabı nikotin (2016) kadar kolay olsun

0|0
    1|0
  • Böyle yaparak sanki çok güzel bir şey yaptılar ve stresimiz uçup gitti ben ygs lys varken hiçbir stres içerisinde değildim

1|0
    0|0
  • Ben zaten tercihimi ygsden yapacaktım kısmet olmadı , bu sene artık yeni sınav sistemiyle nasıl olacak anlamadım

1|0
    0|0
  • Tek sınav derken ygs gibi mi olacak turkce, mat, sosyal, fen şeklinde mi? ayrıca bu sene geçerli mi? 😒

0|0
    0|0
  • Tek sınav olsun bilgi gerektirmeyen sorular oldun ygs gibi zeki ve pratik olan kazansın

0|1
    0|0
  • Şu berbat sistemi bir türlü düzeltemediler, ona yanarım.

1|1
    0|0
  • Ben bu sene giricem ve bu olay beni çok olumsuz etkiledi

1|1
    0|0
  • Gitgide zorlasiyo bu sistem

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    18

Erkekler Ne Diyor 46

• Ulan arkadaş birisi de çıkıp demiyor ki ÖSYS'yi 4 ayda bir yapalım, bebelerin 12'ı zayi olmasın, biri olmazsa ötekinin puanını kullansın demiyor.

0|0
    0|0
  • Gençler okuyor, işe giriyor. Ve onların patronları genelde ilkokul mezunu adamlar oluyor. İşe bak. :):

1|0
    0|0
  • 1999 ÖSS ile kazanmıştım okuduğum bölümü. Oldukça kolay bir sınavdı. Çift basamak sınavlar çok daha zor ve akademik düzeyde oluyor.

1|0
    0|0
  • Çok sınav olunca soru çalınma işi zorlaşmış olmalı. Artık Türkiye'de hiçbir şey gerçek değil, ne yazık ki. Benim zamanımda da vardı böyle olaylar; ama şimdi ipin ucu kaçmış durumda.

0|0
    0|0
  • Kotu olacak kotu olacak insanlar digru ya da yanlis bir sistemle gitmeliler devamli biri istedi diye degistiriliyor sistem bu sefer kime yarayacak acaba. Kendi feto ile getirdigi sistemi feto getirdigi icin kaldiriyor. Birde cikmis çağ atladik diyor. Bu sistem enson 1999 da vardi o caga atladik gercekten.

0|0
    0|0
  • Valla bu millete hersey mübah. TEOG gelirken alkis tutuyorlar kaldirdik diyolar alkis tutuyolar. Egitim sistemi bu kadar basit mi ya? Hala bu insanlara oy atanlar cocuklarinin geleceklerini bir çırpıda çöpe atanlardır. Allahtan kazandim da kurtuldum su saçma işlerinizden hepinizin Allah belanizi versin milletin gelecegiyle oynuyosunuz

0|0
    0|0
  • Genç nıfıs artıyor ülkenin eğitim giderleri kısıtlı, üniversiteleri ve kontenjanlarıda. Tabii ince eleyip sık dokunması gerekiyor. Bence en mantıklısı buydu ama gel gör ki reform yapacağız diye geçiş dönemindeki binlerce öğrenciyi telef ediyorlar. Bir kere her yapılan değişiklik teklifleri başkanın hoşuna giderse değil halkın hoşuna giderse yürürlüğe konulmalı uzmanlar tarafından televizyonlarda tartışılmalı. Ama gel gör ki ne isterlerse onu yapıyor adamlar. neyse bir sigara yakayım.

0|0
    0|0
  • Bence YGS ve LYS iyiydi. Çünkü öğrenciler önce YGS ağırlık veriyor ve sonra LYS'ye yükleniyordu. Biraz daha rahattı.

1|0
    0|0
  • Getirilecek sistemin avantajlari ve dezavantajlarida var
    Avantajları
    Baraj olmayacak
    Lys ve ygs konuları aynı anda sorulacak
    Sorular daha az olcak
    Dezavanatajlari
    Matematik ve turkceye ağirlik verilcek
    Puan sistemi 4 e indirildi icin butun bolumler aynı puan turunden (tm mf ts) secilcek

0|0
    0|0
  • Eğitim mi😂😂😂
    Yok ya bilimsel akademik eğitim mi var.. hala deneme tahtası olan öğrenviler ve egştim ne olacak buna karar verilememiş. Boşverin ya bir diploma alın yeter tabi özel üniversiteler için paranız varsa

1|0
    0|0
  • Sınav sistemiyle uğrasmaları zaman kaybı. Eğitim sistemi temelden ve tümden hatalı iken bunlar ayrıntılarda boğuluyor

2|1
    0|0
  • ben bu sistemin kendisine karşıyım. En iyisi sınavları kaldıralım. Herkes istediği eğitimi alsın. İhtiyaç olan mesleklerde sıkıntı yaşanırsa zaten revaç olur ilgi artar. Önemli olanda bu değil mi? Sınavlarla kısıtlanmak nedir?

0|0
    0|0
  • O zamanlar LGS vardı. Hey gidi günler.

2|0
    0|0
  • yani ben ygs lys tercih ederdim çünkü stres falan da olmuyordu kurtarma ihtimalimiz oluyordu lys de. şimdi koca hayat 3 saatlik sınava bağlı mantığı geri geldi.

0|0
    0|0
  • Tek sınavda olsun bitsin işte, bir kere stres çekelim tamamdır

0|0
    0|0
  • Turkiyede egitim diye birsey kalmadi.

1|0
    0|0
  • Değişen bir şey yok artık her yer üniversite, bir sürü gereksiz bölümle dolu. O yüzden bir önemi yok

0|0
    0|0
  • İyice sıçtılar hayırlısı

1|0
    0|0
  • Eğitimi sıvadılar iyiki okudum da kurtuldum. Şimdiki öğrencilere sabır diliyorum.

0|0
    0|0
  • Turkiyede ki egitim sisteminin yararsiz hatta zararli oldugunu dusunuyorum.

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    26
Yükleniyor... ;